LCD Voltmetar s PICom

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
gaus
Posts: 8
Joined: 01-03-2005, 10:39

LCD Voltmetar s PICom

Post by gaus »

Pozdrav svima!
Obzirom da dugo trazim ove ugradne Voltmetre/Ampermetre (ima i moj post u drugom dijelu foruma vezan za ovo) i vise mi je dosadilo...nasao sam na ovoj stranici:
http://www.lpilsley.co.uk/projects/lcd_meter.htm
nesto sto meni treba.Medjutim ja nisam nikad radio s mikrokontrolerima(nije nikad kasno za pocetak:D)a vidim da ovdje ima ljudi koji se fakat razumiju,...bio bih vam jako zahvalan kada bi me neko posavjetovao...svi prilozi/prijedlozi su dobrodosli.
Hvala.
micromatic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 58
Joined: 23-02-2005, 14:13
Location: Hrvatska - Cakovec
Contact:

Post by micromatic »

Riješenje u linku možeš podjeliti u dva dijela.
1. shema je priključenje LCD na mikrokontroler s prikazom podataka primljenih po serijskom ulazu.
2. shema mjeri dva napona podešena potenciometrima (0 do 2.5 VDC) te izmjerene podatke šalje prvom sklopu za prikaz.

Pošto si naveo da još nisi radio s mikrokontrolerima svakako je bitno da napomenem da samim sastavljanjem sklopova sa shema nećeš dobiti ništa! Za ispravan rad potrebno je isprogramirati mikrokontrolere odgovarajučim softwerom.
__________________
http://www.micromatic.hr
__________________
gaus
Posts: 8
Joined: 01-03-2005, 10:39

Post by gaus »

Hvala puno...ipak skontao sam ovaj prvi dio nekako,ali to s programiranjem mi treba pomoci.Mislim koji kod uprogramirati,i da li imate neki slican,ili je bar neko raspolozen da ga sam otkuca i dobrovoljno posalje bez novcane naknade.:D
FaCe_In_MIRRoR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 09-01-2005, 23:51

Post by FaCe_In_MIRRoR »

micromatic ba sta guzish cojka sa uC-ovima?

Ma jarane imas 10-ak gotovih kola koja silje LCD sa serijskog... Dalje ti je samo potreban A/D konverter i bila...

i da, naravno, prilagodno kolo...

Ova dva posljednja kola mozes naci po onim stupido shemama sa LED skalom...

Trenutno nisam u svom gradu, ali kada dodjem, publikujem nesto sto ti moze koliko-toliko pomoci...

Pozdravs
FaCe_In_MIRRoR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 09-01-2005, 23:51

Post by FaCe_In_MIRRoR »

uh, sorry... nisam upratio ovaj link koji si dao...

ovo fakat je jednostavna shemica... PIC u funkciji LCD drivera i ovaj drugi u funkciji dvokanalnog A/D konvertora... brilijantno :)
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Post by MHN »

Pozdrav, mozda je i malo kasno, ali oko voltmetra sam rijesavao probleme s ICL7107( led varijanta), i kolo ICL7106(lcd varijanata) kolima koja su sve u jednom, a sto je najbolje dobijao sam ih iz maxima besplatno. Ima dosta linkova na netu i sa plocicama ali sad ne mogu da se tacno sjetim. Nadam se da sam bio od koristi.
Post Reply