ATMEGA8-16PU PROBLEM

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by VFDisplay »

Naime hoću siprogramirati ATMEGA8-16PU pomoću PonyProg no kad kremen programirati prikaže mi se greška "Device missing or unknown device (-24), Probo sam ga isprogramirati 2 programera (jedan ide preko serial, a drugi ide preko parallel porta) te na 2 kompa i bezuspješno :cry: :cry: :cry:
evo mojih programera:
serial: http://electronics-diy.com/avr_programmer.php" onclick="window.open(this.href);return false;
parallel je u attachment-u!

Napomena:Ja sam mu stavio napajanje preku USB-a koje je bilo 4,80V

molim vas da mi pomogmete!
Attachments
Parallel.zip
(75.16 KiB) Downloaded 523 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by pedja089 »

to bi znacilo da komp nije prepoznao kontroler. ako se ne varam nekada je potrebno dovesti spoljasnji klok na taj kontroler. ne secam se tacno o cemu je bilo reci. mislim da je bilo neke veze kako su neki biti vezani za osc prethodno isprogramirani.
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by VFDisplay »

da li bi ja trebao instalirati drivere da ga natjeram da proradi, te kako da napravim taj spoljasnji klok (sch)
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

Ako je novi Atmel nije potrebno dovesti vanjski clock. To je potrebno samo kad zaključiš atmel sa neispravnim podešavanjem FUSE bitova.

Je si li ikad uspio programirati taj Atmel?
Koji operacijski sustav koristiš?
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by VFDisplay »

ne nikada ga nisam uspio programirati, jer sam ga u ponedjeljak (ovaj) kupio tako da je nov novcat
koristim dobar stari XP :D
a kako ta podešenja trebaju izgledati, te gdje se to namješta :?:
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

XP je u redu, sa Vistom ga nisam uspio natjerati da radi :(

Sad ne trebaš FUSE bitove podesiti (inače CTRL+S u ponyprog-u).

Je si sve nožice za napajanje spojio? Osim toga je poželjno da i AVCC bude priključen na VCC.

Ako je sve ispravno konfigurirano u Pony-u, i test programera je OK, neznam što bi još mogao biti problem.
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by VFDisplay »

AVCC nisam spojio, no primjetio sam u datasheet-u još jedan GND i to pored AVCC te da li i njega treba (taj PIN) također spojiti na masu ili ne, te koji ti programer koristiš???
usput di se nalazi test programera da ga napravim???

:arrow: eee da još jedna stvar! kad sam ga pokušao isprogramirati preko parallel port-a na prazno (bez source code-a) onda ga je bez IKAKVIH problema isprogramirao, te sam nakon toga stavio source code te odmah na početku ona greška (kliknem na ignore) ali mi se na kraju prikaže "Write faild" :(
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

Dakle, nožice 7 i 20 na +5V, 8 i 22 na masu.

I ja koristim taj programator, samo malo složeniju verziju (link)

Testiranje programera: Setup/Interface setup dugme 'Probe'.
Je si napravio kalibraciju? Ako nisi napravi i to (Setup/Calibration)!
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by VFDisplay »

kalibraciju sam odmah napravio i sve je prošlo u redu

da li je na tom programeru potrebno dodatno napajanje ZA ATMEGA8

ja sam za napajanje koristio USB konektor te mi je napon bio 5.08V(na laptopu) a 4.80V na kompu.
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

Onda je napon napajanja u redu >4.5V.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by InTheStillOfTheNight »

Ne znam o poniju ništa ali sam na "TI" sa AVR-om...
Što se tiče ATMEGA8 tvornički dolazi sa osiguračima Internog clocka tako da ti sigurno nije potreban kristal niti rezonator niti ništa slično. Ostavi linije XTAL1 i XTAL2 otpojene.

Linije koje moraš spojiti su MOSI, MISO, SCK, RST, GND i VCC...

Dobra je skola podici RST liniju sa 10k prema +5V jer ako je ostavis u zraku, plivati ce i restartati ti MCU prilikom normalnog rada. Programatoru nece smetati tih 10k.

E sad ne znam napamet kućište ali pobrini se da svaki GND pin ide na GND, a svaki VCC na VCC. Onaj AVCC ti nije bitan za programiranje to je napajanje za Analogno digitalni pretvarac i slobodno ga mozes ostaviti odspojenog ako ne koristis analogno digitalnu pretvorbu, a vjerujem da ne koristis :)

I za kraj nekoliko dobrih trikova...
Ako ne možeš pristupiti osiguračima ili lock bitovima znači da nešto nije dobro sa komunikacijom. ili si ga spalio, krivo okrenuo, ili ti ne radi programator, ili

Ako si jedamput pristupio osiguračima i prebacio Clock na nesto sto nije interni, nastradao si jer ne znas na cega si ga prebacio.... Najgora verzija je ako ga prebacis na External clock jer onda ti ni kristal ne pomaze.

I imas jos jedan zajeban osigurač kojeg sam ja popušio nekoliko tisuća puta. Ni za boga nemoj dirati ono nesto sto pise DISABLE EXTERNAL RESET, jer ako prebacis RESET na PORT, pony prog ti nista ne znaci jer on tu vise nista ne moze...

Još ima toga što ne smiješ.... Nikad, ali nikada ne smiješ isprogramirati nešto za krivi procesor, a mislim da si to napravio... Primjer, ako programiras ATMEGA 8, a imas tamo negdje u postavkama neki drugi npr ATMEGA 168 uspjeti ces ga isprogramirati samo jedamput.... Problem je u tome sto ti krivi izbor procesora pregazi FUSE i onda si u totalnoj banani jer ne znas sta je upisano u ta 2 Bytea... Ako si to napravio najbolje ga baci u smece...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by InTheStillOfTheNight »

Ima i ona fora sa frekvencijom... AVR se ne moze programirati sa vecom frekvencijom od 1/4 trenutnog clocka. Znaci ako je ovaj tvoj novi kako tvrdis, on je default na internom clocku 1MHZ ili nesto slicno. Ja ove inace upucavam preko JTAG ICE i AVRISP-MK2 i tamo mogu birati frekvenciju programiranja. Za pony ne znam jel ima tu opciju, ali ako ima nemoj ici preko 200 kHz...
InTheStillOfTheNight
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

InTheStillOfTheNight wrote:Onaj AVCC ti nije bitan za programiranje to je napajanje za Analogno digitalni pretvarac i slobodno ga mozes ostaviti odspojenog ako ne koristis analogno digitalnu pretvorbu, a vjerujem da ne koristis :)
AVCC ti je potreban za programiranje, možda će uspjeti i bez toga, ali je preporučeno koristiti. Može uzrokovati neispravno programiranje. [ATmega 8 datasheet, str. 231.] :wink:
InTheStillOfTheNight wrote:
Ako si jedamput pristupio osiguračima i prebacio Clock na nesto sto nije interni, nastradao si jer ne znas na cega si ga prebacio.... Najgora verzija je ako ga prebacis na External clock jer onda ti ni kristal ne pomaze.
Ako si bitove prebacio na externi clock, samo staviš odgovarajući kristal i možeš programirati. To druga stvar, da nije svejedno kakav kristal ćeš koristiti. Tu mislim na fizikalnu izvedbu. Za „visoke“ kristale je potrebno da bude CKOPT pin programiran. Samo sa krivim programiranjem RSTDISBL bita možeš zaključiti kontroler. A i u ovom slučaju ga možeš oživiti tzv. paralelnim programatorom.
InTheStillOfTheNight wrote: Nikad, ali nikada ne smiješ isprogramirati nešto za krivi procesor, a mislim da si to napravio... Primjer, ako programiras ATMEGA 8, a imas tamo negdje u postavkama neki drugi npr ATMEGA 168 uspjeti ces ga isprogramirati samo jedamput.... Problem je u tome sto ti krivi izbor procesora pregazi FUSE i onda si u totalnoj banani jer ne znas sta je upisano u ta 2 Bytea... Ako si to napravio najbolje ga baci u smece...
Možda postoji programator koji to dopušta, ali PonyProg sigurno neće dopustiti. Tijekom programiranja se iščitava signature byte, i na temelju toga se vrši identifikacija (i programiranje čipa). :D
InTheStillOfTheNight wrote:
Ja ove inace upucavam preko JTAG ICE i AVRISP-MK2 i tamo mogu birati frekvenciju programiranja. Za pony ne znam jel ima tu opciju, ali ako ima nemoj ici preko 200 kHz...
Kod pony-a ne postoji takva opcija.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by InTheStillOfTheNight »

Vecina ovoga jos i moze proci, ali AVR STUDIO 4 sa AVRISP dozvoljava programiranje bilo cega u bilo sto, vec sam sjebao neznam koliko procesora kad upucam hex za 168 umjesto 8.. Nadalje, ako vec gledas AVCC, onda bi trebao obratiti poznornost i na onih 100nF kraj svakoga VCC, kao i na duzinu linija eksternog clocka, razine napona na normalan rad i kapaciteteta za osciliranje... Kao drugo ako je FUSE zapekao na external clock nece ti sigurno pomoci odgovarajuci kristal nego samo EXTERNAL CLOCK.... Cisti externi clock, a ne kristal... Opcija Full Swing ti tada nista ne znaci jer se to odnosi samo na FUSE za Exeternal Crystal. Ako si citao malo vise puta uute vjerojatno ces negdje naci kako se AVCC spaja preko Zavojnice 10 ili 100 uH za bolju stabilizajicu napona prilikom pretvorbe... AVCC nije potreban a programiranje, pogledaj malo Block Shemu procesora, i onaj dio gdije je spojen AVCC...
InTheStillOfTheNight
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

U svezi Exter-nog clock-a imaš pravo. Mislio sam na externi kristal.
Nadalje, ako vec gledas AVCC, onda bi trebao obratiti poznornost i na onih 100nF kraj svakoga VCC, kao i na duzinu linija eksternog clocka, razine napona na normalan rad i kapaciteteta za osciliranje...
Naravno,da je tako i osim toga je potrebno paziti i na fizikanu izvedbu tiskane pločice. Ali nije bilo riječ o tome da što sve treba gladati tijekom spajanja i izrade, nego treba li spojiti AVCC ili ne.
Ako si citao malo vise puta uute vjerojatno ces negdje naci kako se AVCC spaja preko Zavojnice 10 ili 100 uH za bolju stabilizajicu napona prilikom pretvorbe...
Ne samo da sam čitao, nego i koristio. Zavojnica ti treba samo ako koristiš ADC, u suprotnom mora biti spojen sa Vcc-om. (Pročitaj stranicu br. 6.) Što god ti kažes, na stranici 237 ( u OVOM datasheet-u ) ti lijepo piše da tijekom programiranja AVCC mora biti spojen sa VCC. :!: :!: :!:
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by InTheStillOfTheNight »

Ups.. Istina i Bog, promaklo mi... Inace AVCC spajam na VCC, ali programiranje mi radi i ako nije spojen tako da sam vise govorio iz prakse... SoRrY :)
InTheStillOfTheNight
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by VFDisplay »

dakle poslušo sam sve vaše savjete ali je***i at mega se opet ne želi isprogramirati! :evil:
neznam do čega je na kompu sam "odključao" LPT porta ačp je nov novcat te sam ga pazio i kako ga spajam..........
stvarno neznam dočega je :?

ako ima ovdje nekog tko je imao isti problem neka se javi i objasni mi kako je riješio taj problem

unaprijed hvala!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by Smjesko »

Kupi novi čip i precizno slijedi upute :!:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by stojke369 »

Imam isti problem sa istim cipom i istim programatorom http://electronics-diy.com/avr_programmer.php" onclick="window.open(this.href);return false; :!:

Pravio sam ovaj merac za sebe http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en_DIP.htm" onclick="window.open(this.href);return false; i posle 2 dana nerviranja oko programiranja uspem da isprogramiram ovim programatorom neracunajuci sto sam pravio 3-4 i nijedan nije hteo da programira.

Sad posle godinu dana sam merac napravio za prijatelja i da ga programiram atmel djavola nece :azdaja: Ubacim da iscitam moj nece ista greska. Izgubio sam CEO DAN pokusavajuci da programiram ali nece pa nece.Ima li neko savet ili PROVEREN programator za ovaj jebe*i Atmel koji mi se smucio zbog programiranja.

Nije mi problem da napravim programator ali sam ih pravio 3-4 za dzabe a nerade. Sto je je najgore na netu nemogu da nadjem semu programatora za Atmel kao sto je primer AllPic. Sve sto sam nasao za atmela moras da imas programator da bi napravio programator :azdaja:
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: ATMEGA8-16PU PROBLEM

Post by konya »

Ima li neko savet ili PROVEREN programator za ovaj jebe*i Atmel koji mi se smucio zbog programiranja.
Identičan programator koristim već godinama, i radi bez ikakvih problema (OS: WinXP pro, PCI-RS232 kartica). Problem može biti da nove matične ne daju odgovarajuće naponske razine na serijskom portu. Ili da koristiš relativno novi OS (Vista ili Win7). Pretpostavljam da koristiš PonyProg2000.

SVI Atmelovi mikrokontorleri koriste SPI sučelje za programiranje, znači svaki ISP programator je "ALL ATMEL" programator :!: :lol: :lol:
Post Reply