strujni udar

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

membrana
Posts: 20
Joined: 24-07-2009, 14:05
Location: Hrvatska

strujni udar

Post by membrana »

Pričao nam profesor fizike o svom kolegi iz studentskih dana, on je navodno dok je petljao po žicama dodirivao fazu (220VAC) i nije ga drmalo. Navodno da je imao dobre gumene čizme. Koliko ta priča može biti istinita? Imam neke podatke o jakosti struje koja se može osjetit, al kome to treba.
Pitanja:
1) da li bi npr. zdrmalo ako bih se uhvatio za fazu i stajao u čizmama na gumenoj podlozi, koža suha?
-ne mislim ovo probavati već samo znati, zlunetrebalo!
2) kakvu bi sinusoidu pokazivao osciloskop kad bih u njega uštekao fazu i uzemljenje?
3) koji je otprilike najmanji AC napon koji može zdrmati prosječnog čovjeka ako stoji u gumenim patikama na betonu?
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: strujni udar

Post by Hrvoje_v »

1. nebi
2. nemam pojma nisam probavao
3. >80 000 v
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: strujni udar

Post by pedja089 »

3) 60V i ne igraj se puno sa tim. ne moze ubiti ali se oseti.
2)sinusoida je oblika sinusoide, ne moze biti drugacija.
1) zdrmalo bi, ali nije opasno po zivot.
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: strujni udar

Post by Hrvoje_v »

pedja089
daj mi reci kako to moze stresti 60 v ako stojis u gumenim patikama na betonu i diras samo fazu :roll:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: strujni udar

Post by pedja089 »

sa aparata za varenje kada sam menjao elektrodu. jednostavno uhvatio sam za kontakt i oseti se kako trese, bio sam u patikama u garazi koja ima betonski pod, a ispod je kanal, tako da nije cek ni u direktnom dodiru sa zemljom.
problem je sto kad se uhvati zica celo telo nije na istom potencijalu, jer sa udaljenosti polje opada, pa postoji razlika potencijala sto je potreban uslov da se pojavi struja...
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: strujni udar

Post by Hrvoje_v »

da ali aparat za varenje npr. moj minimalno moze povuci 40 A struje kod tolke amperaze se stvara veliko magnetsko polje pa te prije zbog toga treskalo nego zbog razlike od nekoliko volta.
ovdje je postavljeno pitanje kad bi dotaknuo 220 ac dakle ja bi trebao biti vec odavno 2 metra pod zemljom
jer sam dotako ("nabijenu") fazu bos na linoleumu :roll:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: strujni udar

Post by pedja089 »

menjao sam elektrodu, znaci nije proticala struja kroz sekundar. iskreno ja ne znam koga nije zdrmala 220V, ja nisam rekao da ce te odmah ubiti, nego da ce se osetiti udar. ovakih tema je vec bilo, a bilo je i onih koji su tvrdili da mogu drzati fazu rukom i da nista ne osecaju.
ti si naveo 80 000V na 50 hz, od tog coveka bi ostao samo rostilj :!:
kazes u prvom tvom postu da ne bi zdrmalo nekoga ko je u gumenim cizmama i dotakne fazu, sad kazes da si dirao fazu na linoleumu, neces valjda tvrditi da nista nisi osetio?
magnetno polje ne moze da se oseti...
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Re: strujni udar

Post by cvele »

mene je drmala struja dok sam drzao cijev koju je stari vario, nisam bio u kontaktu sa aparatom za varenje vec sam skroz na drugom kraju drzao cijev i stresla me je struja :ohno: . Od tada stalno nosim gumene rukavice :D
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: strujni udar

Post by Hrvoje_v »

nemogu rec da nisam nista osjetio naravno da jesam jako slabo peckanje ali nista opasno
pa naveo sam 80 000 v zbog toga sto je guma izolator pa bi 1cm gume pri tolkim naponom "popustio" i provodio struju.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: strujni udar

Post by pedja089 »

losa je ta tvoja matematika...
kako je u pitanju naizmenicna struja stopalo, djon,i podloga se ponasaju kao kondezator, tako da nije potrebno da dodje do proboja materijala da bi poginuo :!: samo treba da nemas srece i da ti kroz srce prodje 20mA i proslost si.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: strujni udar

Post by Feko »

....osim ako si i ti kao "Biba struja" http://www.youtube.com/watch?v=5jCVDXARSGs" onclick="window.open(this.href);return false; ....onda ti ne trebaju gumene čizme :lol: :wink:
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: strujni udar

Post by buco22 »

Biba struja poznati je majstor. Kod nas na ćošku, naslonjen na HV trafostanicu peče Hot dog samo u japankama. :lol:
Ak' ne vjerujete, pitajte susjeda električara... pokojnog Markovića. :roll:

m
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: strujni udar

Post by 78L05 »

Ako ja dodirujem fazu i nisam bos na zemlji moje je tijelo valjda na istom potencijalu (potencijal faze -> napon između nje i nultog potencijala -> uzemljenja)... Ako ne dodirnem nulu ili bilo koju točku koja ima različit potencijal ne može se ni stvoriti krug, jer nema razlike potencijala, odnosno napona (kao što je rekao Peđa, uslov za stvaranje struje). Kada bi čak između dva prsta na jednoj ruci spojio fazu i nulu (230V) nebi poginuo, dobro bi se stresao, jer se krug zatvorio između dva prsta, ali zato bilo koji prsti lijeve i desne ruke je čista smrt na 230V jer se krug zatvara kroz srce...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: strujni udar

Post by pedja089 »

ma da sve bi bilo super...
a i nisi bas u pravu jer izmedju 0 i uzemljenja je mala razlika napona, tako da bi stuja protekla jednim delom izmedju prstiju, drugim delom od prsta preko nogu do zemlje, i onda bi zavrsio pod zemljom
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: strujni udar

Post by WhiteHead »

Davno nekada sam radio na vazdusnoj liniji na krovu, pod naponom sa dobrim gumenim cizmama i nije bilo problema, ne sjecam se dali sam i osjetio nesto znacajno dok sam sarafao fazu. Mada netreba zanemariti ni ovaj efekat kondenzatora koji je Pedja pomenuo, pa nikom ne bih preporucio eksperimente na tu temu.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
membrana
Posts: 20
Joined: 24-07-2009, 14:05
Location: Hrvatska

Re: strujni udar

Post by membrana »

Zadivio me Biba struja. Čini mi se da je bio u nekoj emisiji na HTV-u. Rekao je da ima problema s kožom pa ne smije na sunce, a i fora je u tome da mislima može kontrolirati kada da pusti struju.

E sad, kako opisati tu pojavu: znači li to da je on kondenzator kad se već tako napuni?
U tom slučaju bi mu trebalo izmjeriti kapacitet!
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: strujni udar

Post by Hrvoje_v »

ispričavam se na netocnim podatcima iz mojih pretproslih postova

svaki je covjek drugacije građen i drugacije provodi struju netko ima visi a netko ima manji otpor
sve to ovisi koliki napon mozes podnjeti
magnetsko polje covjek ne moze osjetiti jer nema osjetilo za to ali magnetsko polje dok prolazi kroz tjelo stvara struju.
posto sam imao 4-5 spojeva sa strujom sto velikom sto malom sretan sam sto sam ziv
evo jedan primjer sa velikom strujom
dok sam se igrao sa teslinim transformatorom spotakao sam se i dotakao primar ,pod je bio drven ( dosta dobar vodic na visokom naponu) struje ogromne dakle teoretski ja bi trebao biti mrtav.
membrana
Posts: 20
Joined: 24-07-2009, 14:05
Location: Hrvatska

Re: strujni udar

Post by membrana »

Ma u redu, svatko može pogriješiti.
Sad barem znam da otprilike preko 60VAC ne bih trebao dirati.
Imao sam i ja bliskih susreta. Još kao dijete gurno sam prst u grlo sobne lampe pod naponom i osto živ. Bilo je i (prvo i zadnje) mjerenje koliko ampera ima u štekeru.

Možda bi se izbjegao strujni udar ako bi stajao na jednoj nozi - to se vidi po ispitivaču kako tada slabije svijetli.
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: strujni udar

Post by Hrvoje_v »

kako si uspio stati jednom nogom na ispitivac :? :lol:
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: strujni udar

Post by 78L05 »

@pedja089, možeš pričati što god hoćeš, ako ja nisam bos na zemlji, životom garantiram da ako dodirnem fazu neću poginuti...230...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
Post Reply