LCD!!??

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

LCD!!??

Post by Spiky »

Evo ovako, imam LCD modul 2x16 i slijedeci problem.
Kada doticnog spojim na napajanje, u 1. redu se "popale" svi pixeli a u 2. redu nemam nista.
LCD sam spajao na LPT1 uredno prema shemi http://www.beyondlogic.org/parlcd/parlcd.htm
pokusavao inicijalizaciju,reanimaciju etc. softwareom "SMARTIE ver. 5.3" uz koju je trebalo instalirati port95NT (driveri za LPT1 pod WIN2000 i NT)

Zna li tko u cemu bi mogao biti problem (iako mi ovo mirise na krepani LCD)
Jos jedna bitna stvar - LCD-u je ovo bila premijera, prvi kontakt sa +5V...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

On je osjetljiv na staticki elektricitet, znam jednog sto ga je sprzio samo lemljenjem.

Inace, kad mu dovedes napajanje i treba da se nesto popali od pixela sve dok ga ne inicijalizujes. Cim se inicijalizuje on se sav ocisti. Provjeri dolazi li ista na taj LPT port sa tim programom? Provjeri sve jos jednom za svaki slucaj...
Oleg
Posts: 2
Joined: 11-01-2005, 13:48
Location: Hrvatska

Post by Oleg »

Ako imaš crtu na LCD-u to je znak da vjerovatno nije smrdan, barem po mojim iskustvima. Na 4 linijskom imaš dvije crte kada je sve u redu, e sad vjerovatno imaš problema s komunikacijom, provjeri DB linije (D1,D2...). Možda nešto nisi dobro posložio.

Nadam se da si već do sada dokučio što je u pitanju...

Pozdrav.
User avatar
HolyDancer
Posts: 17
Joined: 30-07-2005, 19:03
Contact:

Post by HolyDancer »

e ja imam problem sa 2x20 LCD-om meni blinkaju žaruljice na njemu kaj to more značit da sam krivo spojil nekaj ili... (ali ja nisam po toj shemi radil)?
<----[==]----||----° °---->
Post Reply