Problem sa enkoderom

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Problem sa enkoderom

Post by t0r3r0s »

Imam problem na masini tacnije problem mi pravi enkoder
radi se o inkrementalnom enkoderu koji se nalazi na sljedecem linku
http://sensorstrade.com/media/pdf/74151 ... asheet.pdf
Enkoder sluzi da vrati kolica u pocetni polozaj medjutim pravi mi sljedeci problem, kad god upalim masinu izgubi pocetnu poziciju i onda ga moram rucno okretat za odredjen broj stepeni .
Da li mi neko moze rec da li je jedino rjesenje nov enkoder ili imam problem na drugom mjestu ?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Problem sa enkoderom

Post by LAF »

Enkoder "nekome" daje podatak o trenutnoj poziciji. Sam ne pamti nista. Neko drugi je zaduzen da upamti
pocetnu poziciju. Mozda ti je sve i ispravno, proceduru podesavanja masine prouci, mozda nije
ispostovana.-

pOz
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Problem sa enkoderom

Post by t0r3r0s »

LAF wrote:Enkoder "nekome" daje podatak o trenutnoj poziciji. Sam ne pamti nista. Neko drugi je zaduzen da upamti
pocetnu poziciju. Mozda ti je sve i ispravno, proceduru podesavanja masine prouci, mozda nije
ispostovana.-

pOz
Problem je sto se ovo desava samo kad palim masinu znaci kad pomjerim enkoder fizicki i pokrenem masinu on u radu vraca normalno kolica na mjesto .
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Problem sa enkoderom

Post by LAF »

Ako nije tajna, o kakvoj masini je rijec? Jeli neki fabrikat ili je "home made". Masa racunarski vodjenih
masina starije generacije, kod pokretanja trazi rucno postavljanje pozicije, da li alata ili obradka ili
oboje. Poslije ponavljanje ide automatski.-

pOz
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Problem sa enkoderom

Post by t0r3r0s »

LAF wrote:Ako nije tajna, o kakvoj masini je rijec? Jeli neki fabrikat ili je "home made". Masa racunarski vodjenih
masina starije generacije, kod pokretanja trazi rucno postavljanje pozicije, da li alata ili obradka ili
oboje. Poslije ponavljanje ide automatski.-

pOz
Fabricka masina , acnije masina za proizvodnju vrecica, ovaj nekoder je spojen na programator fc 21 v od pepperl fuchs-a ,naso sam manual od ovog programatora i mislim da je problem sto na njega ide apsolutni enkoder dok je kod mene na masini inkrementalni, mislim da bi mi to moglo uzrokovat ovaj problem jer inkrementalni ima manu kad nestane napajanja za razliku od apsolutnog , da li se slazes samnom ?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Problem sa enkoderom

Post by LAF »

Tu si u pravu sto se tice enkodera, apsolutni pamti zadnju poziciju kao neki binarni broj, pa ako je navedeni programator moze procitati , rjesio si problem.-

pOz
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Problem sa enkoderom

Post by t0r3r0s »

LAF wrote:Tu si u pravu sto se tice enkodera, apsolutni pamti zadnju poziciju kao neki binarni broj, pa ako je navedeni programator moze procitati , rjesio si problem.-

pOz
Hoces rec da ako stavim apsolutni enkoder da sam rijesio problem ili ??
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Problem sa enkoderom

Post by LAF »

Ne poznajem taj programator sto "vozi" masinu. Samo sam potvrdio da apsolutni enkoder, po nestanku napajanja pamti zadnju poziciju u obliku binarnog broja na svom izlazu. Ako taj programator zna
procitati tu zadnju poziciju onda je problem rjesen zamjenom inkrementalnog enkodera apsolutnim.
Sam si rekao da masina radi sa tim inkrementalnim kad joj rucno "navuces" pocetnu poziciju.
Moras se potruditi da nadjes u kakvom obliku (binarnom ili dekadnom) rucnim postavljanjem
pozicije dajes podatak programatoru.-
Poslije enkodera slijedi brojac-brojaci kakvi su im izlazi? i koji su brojaci pa cemo odmah znati jesu li binarni ili
dekadni.-

pOz
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Problem sa enkoderom

Post by t0r3r0s »

LAF wrote:Ne poznajem taj programator sto "vozi" masinu. Samo sam potvrdio da apsolutni enkoder, po nestanku napajanja pamti zadnju poziciju u obliku binarnog broja na svom izlazu. Ako taj programator zna
procitati tu zadnju poziciju onda je problem rjesen zamjenom inkrementalnog enkodera apsolutnim.
Sam si rekao da masina radi sa tim inkrementalnim kad joj rucno "navuces" pocetnu poziciju.
Moras se potruditi da nadjes u kakvom obliku (binarnom ili dekadnom) rucnim postavljanjem
pozicije dajes podatak programatoru.-
Poslije enkodera slijedi brojac-brojaci kakvi su im izlazi? i koji su brojaci pa cemo odmah znati jesu li binarni ili
dekadni.-

pOz
http://files.pepperl-fuchs.com/selector ... 3__eng.pdf
na ovom linku je manual od programatora
ovdje je navedeno da se koristi BCD
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Problem sa enkoderom

Post by LAF »

Iz manuala vidljivo da ti apsolutni enkoder rjesava problem. Pocetna pozicija se programira dip
prekidacima u BCD kodu u kojem i apsolutni enkoder pamti zadnju poziciju.-

pOz
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Problem sa enkoderom

Post by t0r3r0s »

LAF wrote:Iz manuala vidljivo da ti apsolutni enkoder rjesava problem. Pocetna pozicija se programira dip
prekidacima u BCD kodu u kojem i apsolutni enkoder pamti zadnju poziciju.-

pOz

Hvala lijepo
Post Reply