Pomoć pri odabiru mikrokontrolera (ARDUINO board)

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
Stalkermd5
Posts: 6
Joined: 03-03-2012, 16:50

Pomoć pri odabiru mikrokontrolera (ARDUINO board)

Post by Stalkermd5 »

Pozdravljam sve članove foruma i unaprijed se zahvaljujem na odgovorima koji će mi pomoći pri odabiru MC-a.


Dakle, čvrsto sam odlučio da kupim ARDUINO ploču, iako sam svjestan ARDUINO nedostataka :). Mislim da mi je to najbolji i najbezbolniji način da uđem u svijet mikrokontrolera. Već sam se susretao sa simulacijskim kreiranjem jednog okruženja za mikrokontroler, pa se nadam da ću se brzo "prebaciti" i na praktične stvari.


Elem, nisam siguran koji MC da odaberem. Googlao sam, i nisam našao konkretan odgovor.
Dvoumim se između:
- ATmega 328P (http://www.atmel.com/devices/atmega328p ... parameters)
- ATmega 2560 (http://www.atmel.com/devices/atmega2560 ... parameters)

Cijena mi dođe tu negdje (naručivati ću iz Kine).

Pretpostavljam da i jedan i drugi imaju svoje mane i prednosti, pa bih vas lijepo zamolio da sve napišete, pa ću valjda, kada sve odgovore sumiram, sam skontati koji je najbolji :)!


Srdačan pozdrav
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Pomoć pri odabiru mikrokontrolera (ARDUINO board)

Post by InTheStillOfTheNight »

Isto ti je. Ja bih odabrao 328 jer više poznajem taj MCU... Svaki AVR je isti i svaka ploca je ista. Nema tu boljeg i lošijeg. Na bolje i lošije možeš gledati samo ako znaš čitavu porodicu AVR-a i onda prstom pokažeš u jedan od njih i kažeš mu mane u odnosu na neki drugi... Svi su dobri, i što god uzeo nisi pogriješio... Bitnije pitanje je koliko si u stanju ostaviti slobodnog vremena na ucenju?

Evo banalan primjer:
Mega168 je daleko bolji od MEGA32 ako gledas sa strane hardware periferije jer ima 3 TIMER-a sa sa po 2 OCR registra.

No MEGA32 je daleko bolja od MEGA 168 ako gledaš sa strane PORT-ova...

Dakle onaj koji je bolji ovisi samo o tome s koje strane gledas... Po meni su svi isti, a ako tek ulazis u svijet MCU-a onda ti je svejedno...
InTheStillOfTheNight
Stalkermd5
Posts: 6
Joined: 03-03-2012, 16:50

Re: Pomoć pri odabiru mikrokontrolera (ARDUINO board)

Post by Stalkermd5 »

Hvala na brzom odgovoru.

Sada još jedno pitanje:

šta radi FLASH memorija u MCU, a šta EEPROM?
Tražio sam po net-u, ali ne nađoh ništa konkretno, pa bih te zamolio da mi objasniš u kratkim crtama. :)


Offtopic
Vremena za učenje imam dovoljno, a i budući projekat na faxu mi je usko vezan za MCU, pa tako da ću povezati ugodno sa korisnim :).


Pozdrav
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: Pomoć pri odabiru mikrokontrolera (ARDUINO board)

Post by buco-1 »

Stalkermd5 wrote:šta radi FLASH memorija u MCU, a šta EEPROM?
Flash je programska memorija a interni eeprom (EEPROM) je memorija podataka. No to uvijek tako nemora da bude, ovosi o naredbama. Modaliteti su pojašnjenji u priči o programiranju u assembleru, pa da ne ponavljam.
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Pomoć pri odabiru mikrokontrolera (ARDUINO board)

Post by gurko »

EEPROM memorija ti je tzv non-volatile memorija, tj. memorija koja se ne gubi sa isključenjem napajanja. Imaš posebne komande (bar na PICu) kojima upisuječ i čitaš kao što su EEPROM_Write i EEPROM_Read. Služi za smještanje podataka koje trebaš sačuvati između uključenja uređaja.
Post Reply