osnovna pitanja pocetnika

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by Mad I.D. »

Elektronicar wrote:
ubacim u program i on to sve prevede u asembler koji se ubacuje i sam chip. gresim li?
Gresis, jer nista se ne prevodi u asembler. Asembler je programski jezik, i neubacuje se u chip vec se .hex ubacuje u chip.
Gde ces pisati program je stvar tvog izbora.
Imas nekoliko varijanti pa mozes birati. Picbasic, MikroBasic, MikroC, MikroPascal ...

Code: Select all

http://www.mikroe.com/en/compilers/
Uhh :-( Joj joj.
Sad ne znam jel se šalis, ali za slučaj da se ne šalis moram reagirati na ovo.
Procesor razumije jedino i isključivo asemblerske instrukcije. Nize od toga ne možes ici. Mislim mozes upisivati nule i jedinice direktno, no programiranje u asembleru je potpuno isto kao programiranju direktno nula i jedinica samo što eto..mozes koristiti oznake za instrukcije umjesto da upisujes kodove :))

Svi visi programski jezici, npr C, kada se napisu kompajler ih prevodi direktno u asembler najbolje sto zna JER TO JE JEDINO STO CPU RAZUMIJE! Naravno, pitanje je zasto onda visi programski jezici kada mozes pisati u asembleru sve :) Pa samo zato jer je puno lakse i pridodnije za covjeka koristiti visi programski jezik.

Sorryte na dugom objasnjenje, sigurno svi ovo znate no ne znam zasto je covjek gore ono napisao.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by imocanin »

http://laris.fesb.hr/predavanja/cpu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Cirkus Kolorado :D
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by WhiteHead »

Mad I.D. wrote:Sorryte na dugom objasnjenje, sigurno svi ovo znate no ne znam zasto je covjek gore ono napisao.
Zato sto je u pravu
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by Mad I.D. »

Što? Da se visi programski jezici NE PREVODE u asemblerske instrukcije :))))

Aha, a sto je .hex-u, asemblerske instrukcije prevedene u nule i jedinice :)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by WhiteHead »

Visi programski jezici prevode u masinski jezik
U hex-u jesu nule i jedinice (masinski jezik) prevedene sa asemblera ili bilo kojeg drugog viseg jezika.
Asembler nije ono sto proceror razumije, on je neka vrsta nizeg programskog jezika (polu-masinac) koja je prilagodjena covjekovom nacinu razmisljanja.
Konstatacija "Procesor razumije jedino i isključivo asemblerske instrukcije" nije tacna.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by imocanin »

Za sva pocetna pitanja najjednostavnije vam je se procitati na wikipediji

http://hr.wikipedia.org/wiki/Asemblerski_jezik" onclick="window.open(this.href);return false;

http://en.wikipedia.org/wiki/Assembly_language" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu stoji sve fino objasnjeno pa skontaj...assembler nije stojni jezik...on takodjer ima kompajler za odgovarajuci tip procesora...assembler je najnizi (low level)programski jezik jer se pri programranju koriste procesorske instrukcije...prouci arhitekturu mikroprocesora i programske jezike pa ces skontat

Sa wikipedije...nije mi se dalo prevodit valjda ces skontat osnovu

For example, an x86/IA-32 processor can execute the following binary instruction as expressed in machine language (see x86 assembly language):

* Binary: 10110000 01100001 (Hexadecimal: B0 61)

The equivalent assembly language representation is easier to remember (example in Intel syntax, more mnemonic):

*MOV AL, #61h

This instruction means:

*Move the value 61h (or 97 decimal; the h-suffix means hexadecimal; the pound sign means move the immediate value, not location) into the processor register named "AL".
Cirkus Kolorado :D
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by Elektronicar »

@ Mad I.D.
Kasno palis trebao si ranije reagirati :)

@ svi
Drzite se teme
stefaca wrote:sto vise citam vise sam zbinjen.

ajde mi vi opisite, onako na veoma prostom nivou, kako radite. ja gledam: napisem kod u C (posto tako zelim). gde ga pisem? gde ga vi pisete? ubacim u program i on to sve prevede u asembler koji se ubacuje i sam chip. gresim li? kako da ja proverim da li to nesto radi? proteus?

jos mi je zajebanije sto sam na linuxu. nista od programa nema.

pomoc :oops:
Istina je da postoji prevod u "program.asm" nije bitno koji kompajler je u pitanju ali taj "program.asm" je coveku nebitan u ovom slucaju, on hoce pisati program koristeci C programski jezik. Naravno da ce dobiti "program.asm" file koji mu nista nece znaciti jedino mu je bitno "program.hex". Koja je onda svrha pisanja u visem programskom jeziku ? Ako mu je potreban asembler uvek moze koristiti MPLAB IDE i jos jednom da kazes ne unosi se "prevedeni asembler" u chip vec ".hex"
User avatar
TheMaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 233
Joined: 27-12-2008, 17:09
Location: Istra!

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by TheMaster »

Wiki kaže da White LED radi točno na 3.5 Volata , nije kao npr za žutu da ima od toliko do toliko.... jel to istina :D ?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by pedja089 »

a jbt, ne znam vredi li pisati odgovor na ovo...
LED se napajaju strujom ne naponom :!:
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: osnovna pitanja pocetnika

Post by buco22 »

minimalan propisan napon za svaku vrstu LED mora biti zadovoljen.
Post Reply