Kontrola interfona preko kompjutera.

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Kontrola interfona preko kompjutera.

Post by Amir_Hadzic »

Poz.

Ovako... Skontao sam napraviti program i elektronski sklop za kontrolu interfona u zgradi preko paralelnog porta. Program nije problem, ali problem je u tome sto nisam siguran u vezi necega...

Naime,
Na interfonu postoje dva prekidaca. Jedan otvara kanal tako da se moze pricati sa osobom ispred zgrade a drugi sluzi za otvaranje vrata. Mislio sam postaviti releje paralelno sa njima i tako ih iskljucivati i ukljucivati... Problem je u tome sto ne znam kako da dovedem zvucnik i mikrofon u moju sobu... Jer koliko se ja sjecam ako paralelno spojim dva zvucnika / mikrofona onda ce njihov otpor (pod uslovom da im je isti otpor) biti ukupno duplo manji, a struja veca, pa sam mislio da to moze sprziti interfon...

Rjesenje?
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Bazni program

Post by Amir_Hadzic »

Ovo je bazni, odnosno temeljni program za kontrolu interfona. Pisan je u c++ na linux operativnom sistemu tako da windows korisnicima vjerovatno nije od koristi ali eto...

Poslije cu objaviti i "finalni" program koji ce imati korisnicko sucelje (vjerovatno cu koristiti QT toolkit)...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ram.tar.gz
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

A cemu ce sluziti ta tvoja skalamerija? Zar ces cijeli dan visiti kod kuce i slusati sto ljudi pricaju preko interfona?
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

molim??

Ne, sluzit ce mi za otvaranje vrata kada neko pozvoni (tako inace i rade interfoni), samo sto cu to raditi preko kompjutera.

Prije nego sto kazes, "zar ti je toliko tesko ustati", podsjecam te da se neke stvari najbolje uce prakticno.
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

pcfone v0.2

Post by Amir_Hadzic »

:) hehe

Evo nova verzija programcica :) Ovaj put sa superb korisnickim suceljem. :lol: Da bi kompajlirali morate imati Qt biblioteke.
I kao i za prijasnju verziju i ovaj morate pokrenuti sa root privilegijama (sudo <naziv_programa>).

Windows korisnici mogu iskoristiti samo korisnicko sucelje. Za interfejs sa paralelnim portom morat' ce se sami snaci :)

Image
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 0.2.tar.gz
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

ja bih si stavio rađe da si preko moba tj. neta mogu otvoriti vrata;



zna li tko kako ovo napraviti?


ja bih si mogao na komp instalirati virtual server i onda laptopom preko neta pristupiti kompu doma tj. virtualnom serveru i virtualnom kompu te tako aktivirati releje preko tih vražjih porteva
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

Moze se sa onim "baznim" programom interfon preko mobitela kontrolirati.

Ako imas linux OS na nekom komp. onda mozes koristiti ovaj prog, a ako nemas onda napravis neki jednostavan programcic koji ne koristi graficki interfejs i ne trazi puno kontrole od korisnika. Znaci samo ga pokrenes a on otvori vrata...

Onda instaliras na taj komp. na kojem je taj prog. SSH server, a na mobitel SSH client i onda se jednostavno ulogujes sa mobitela na svoj komp. i pokrenes taj program a vrata se otvore :D

Kazes "sezame otvori se", kliknes na mob. i vrata se otvore :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

mjnet wrote:ja bih si stavio rađe da si preko moba tj. neta mogu otvoriti vrata;
zna li tko kako ovo napraviti?
Imas ovdje na stranici rjesenje koje moze posluziti za otvaranje vratiju pomocu mobitela.

Zove se GSM kontroler.
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

Amir_Hadzic wrote:Moze se sa onim "baznim" programom interfon preko mobitela kontrolirati.

Ako imas linux OS na nekom komp. onda mozes koristiti ovaj prog, a ako nemas onda napravis neki jednostavan programcic koji ne koristi graficki interfejs i ne trazi puno kontrole od korisnika. Znaci samo ga pokrenes a on otvori vrata...

Onda instaliras na taj komp. na kojem je taj prog. SSH server, a na mobitel SSH client i onda se jednostavno ulogujes sa mobitela na svoj komp. i pokrenes taj program a vrata se otvore :D

Kazes "sezame otvori se", kliknes na mob. i vrata se otvore :D

smjesko; vidis kako je on pametan, rekoh internet a ne poziv ili sms
Post Reply