Autoradio

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Autoradio

Post by Dzenan7 »

Pozdrav ekipa, imam jedan problem nadam se da ce mi neko uspijeti pomoci ovde. Dakle radi se o autoradiju koji je 2din,znaci ima 2 izlaza za SD karticu (jedan za mape, a drugi za multimediju) i ima izlaz za mini usb. Usb sam vise koristio i nepaznjom sam ga izvalio. Otvorio sam radio i na ploci ima 5 pinova gdje se lemi mini usb konektor, vidio sam da je jedan totalno odvaljen sa ploce. Ili je DATA - ili je DATA + ne znam tacno koji je, znam samo da plus i minus nisu osteceni. Da vas ne bih jos vise zapleo u ovome problemu moje je pitanje da li sa bilo kojeg od ova dva slota za SD karticu mogu uzeti i premostiti ovaj konektor koji mi fali.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Autoradio

Post by pedja089 »

Ne.
Komunikacija je totalno drugacija.
Ono sta se moze desiti da na ploci negde imas test point, ili da ispratis plocu dobro, pa da nadjes gde izvire taj vod, negde na nekom IC. pa najbolje odatle povuci i d+ i d- upletenom paricom.
Cesto zna biti 20R ili 22R na d+ i d-.
U svakom slucaju nije bas lak posao.
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

pedja089 wrote:Ne.
Komunikacija je totalno drugacija.
Ono sta se moze desiti da na ploci negde imas test point, ili da ispratis plocu dobro, pa da nadjes gde izvire taj vod, negde na nekom IC. pa najbolje odatle povuci i d+ i d- upletenom paricom.
Cesto zna biti 20R ili 22R na d+ i d-.
U svakom slucaju nije bas lak posao.
Hvala puno, sacekat cu da vidim ima li jos ko kakav savjet prije nego sto se bacim na posao :D
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Autoradio

Post by nano »

Mozda da slikas,pa postzavis ,da vidimo.Ako se samo odlemio pin,mozes ga zalemiti nazad.Ako je ostalo malo bakra do pina,moze se i to rijesiti komadicem zice i u najgorem slucaju ...pedjina metoda :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

nano wrote:Mozda da slikas,pa postzavis ,da vidimo.Ako se samo odlemio pin,mozes ga zalemiti nazad.Ako je ostalo malo bakra do pina,moze se i to rijesiti komadicem zice i u najgorem slucaju ...pedjina metoda :D
Ma nema ni milimetra, pokusavao sam staklenkm olovkom ogrebati boju da dodjem do stampe, ali ne znam gdje se izgubila haha
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

Image
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Autoradio

Post by pedja089 »

Pa pogledaj ovaj link
https://i.pinimg.com/originals/7f/96/86 ... 77ace2.gif
Po meni imas sve pinove koje trebas.
Ovaj sto je otpao, on je NC, tj nije spojen nigde. Tako da samo trebas nalemiti novi konektor.
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

pedja089 wrote:Pa pogledaj ovaj link
https://i.pinimg.com/originals/7f/96/86 ... 77ace2.gif
Po meni imas sve pinove koje trebas.
Ovaj sto je otpao, on je NC, tj nije spojen nigde. Tako da samo trebas nalemiti novi konektor.
Nije otpao nc nego data -,sve sam konektore nasao na ostalim IC kolima na radiu, samo ne znam gdje naci taj data -, mislio saž da se sa sd kartice moze nekako izvuci taj data -
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

Samo sto mi nije jasno je to sto stampa vodi data- do pina koji je +5v otprilike, a podlije toga ga nigdje nema...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Autoradio

Post by pedja089 »

Brkas ti malo pojmove, ili sam se ja debelo sjebao.
Skroz levi pin na tvom konektoru je masa(gledajuci ploca da stoji kako si slikao).
Uz masu je pin NC, i zato i jeste otpao. Jer nije bilo jos bakra da ga drzi, i jako se lako digao.
Skroz desni pin na plocici kako stoji je +5V, jer ona ima 2 vie, da bi mogla struja proci. D+ i D- imaju po jednu viu.
A i po GND poligonu se vidi, da oko tog pada nije bilo nista. Ni voda, ni vie.
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

pedja089 wrote:Brkas ti malo pojmove, ili sam se ja debelo sjebao.
Skroz levi pin na tvom konektoru je masa(gledajuci ploca da stoji kako si slikao).
Uz masu je pin NC, i zato i jeste otpao. Jer nije bilo jos bakra da ga drzi, i jako se lako digao.
Skroz desni pin na plocici kako stoji je +5V, jer ona ima 2 vie, da bi mogla struja proci. D+ i D- imaju po jednu viu.
A i po GND poligonu se vidi, da oko tog pada nije bilo nista. Ni voda, ni vie.
Kada sve smontiram nazad u radio i da izmjerim napon, na lijevi jedan pin stavim crvenu opipalicj, a na desnu crnu dobijem napon od oko 5v,da je lijeva strana masa unimer bi mi pokazivao - 5v jer sam zamjenio pipalice
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Autoradio

Post by pedja089 »

Obrnuo si ti malo strane. Pogledaj kako plocica na slici stoji i pogledaj kako stoji montirana. Otvori sliku.
Masa je onaj ceo bakar preko plocice.
Od mene toliko...
Attachments
Untitled.png
(1.6 MiB) Not downloaded yet
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Autoradio

Post by nano »

Pedja je u pravu....ako mjeris kroz konektor i pinovi su ti gore ,+5v i jeste lijevi pin a desni GND,a dva do 5V su D- i D+
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

nano wrote:Pedja je u pravu....ako mjeris kroz konektor i pinovi su ti gore ,+5v i jeste lijevi pin a desni GND,a dva do 5V su D- i D+
Super, znaci slazes se da je 5v lijevi, a sta je onda ovaj sto fali?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Autoradio

Post by nano »

Taj sto fali je ID
https://www.google.com/search?q=micro+u ... Q8vzABzVWM:

to ti je bar lako naci :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Dzenan7
Posts: 10
Joined: 04-03-2020, 15:52

Re: Autoradio

Post by Dzenan7 »

nano wrote:Taj sto fali je ID
https://www.google.com/search?q=micro+u ... Q8vzABzVWM:

to ti je bar lako naci :D
Okej, vi tvrdite da ID fali, nema problema, znate li mozda gdje bi ga najlakse bilo potraziti na radiu, to jeste na ostatku ploce?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Autoradio

Post by nano »

Ma ne treba It id,taj se pin koristi za OTG i kako se vidi po odsustvu vie ili ostataka trake ,nije ni bio spojen nigdje...slusaj pedju :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply