Smart Windshield Wiper......Help...!

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

Postovani prijatelji, imam ne tako losu ideju za jedan "inteligentni" uredjaj za automobile iliti sva vozila koja imaju brisace....Uredjaj bi trebao da "pamti" vreme izmedju dva ukljucenja brisaca i samo da nastavi sa ponavljanjem zapamcenog...Ja imam odradjenu semu....
http://img546.imageshack.us/i/brisac.png/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ali mi je program najveci problem jer sam tek pocetnik u ovome.... :oops:
Postoji slican uredjaj ovom, samo se radi o drugom kontroleru... :!:
http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/brisac/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nadam se da ce neko biti voljan da mi pomogne u ovome..... :roll:
Unapred zahvaljujem na svakoj pomoci....
Shit happens....
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by kizbaja »

mozda ti ovo pomogne dok ne naucis program
brisaci.rar
(72.73 KiB) Downloaded 346 times
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by MHN »

Ja sam ovo pravio prije par godina, imo sam skodu feliciju na kojoj nije bilo automata za zadnje brisace, pa sam napravio ovaj automat. Bilo je kada se povuce rucica brisaca on mjeri vrijeme oko 25 sekundi ako u tom vremenu povuces ponovo on radi u tom intervalu a ako ne povuces on koristi ovaj interval 25 sec. Kada mu je interval upaljen ako ponovo povuces rucicu automat se gasi i ne radi vise. Ako se rucica drzi duze od 2-3 sec on preskace mjerenje vremena jer nekada se hoce obrisati staklo a da se ne pali interval. Nemam shemu nego evo plocica i HEX, dijelovi nisu kriticni otornicu mogu biti od 10K, a tranzistori su BC547, samo je na plocici predvidjen kristali oscilator a ne kristal sam.
Attachments
brisaci.rar
(16.43 KiB) Downloaded 281 times
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

Hvala vam puno na brzim odgovorima i velikoj pomoci... :!: ! Uspeo sam na brzaka da odradim semu uredjaja na osnovu plocice i zabelezio komponente, za svaki slucaj da se jos jedared prekontrolise :shock: , jer uostalom, nemam isti taj rele pa da bi se plocica mogla lakse doraditi....Inace, pokusacu da preradim sa 16F84 na 12F629 ili 675 jer su mi drasticno jeftiniji od 84-vorke i nekako mi deluju "kompaktnije" od ovoga...Ali za pocetak, ODLICNO... :!: :lol:
Da li je apsurdno da priupitam da li kojim slucajem posedujes i asm fajl i da li bi ga podelio samnom ili sa nama, znam da se source fajlovi uglavnom ne daju drugima zbog moguceg prisvajanja projekta, ali ja tesko da bih ga mogao prisvojiti jer nemam pojma jos uvek sam da osmisljam programe, ali voleo bih da mogu da experimentisem malo sa njim....Ja sam ga vec disasemblovao i obradovao sam se sto nije preterano velik program ali ja taj asemblerski jezik bez komentara bas i ne kontam, za sada, pa bi mi mnogo pomoglo za pocetak.....Ako ne moze, ce se snadjem nekako, bitno je da imam uredjaj.......Hvala vam jos jednom i laka vam noc.... :wink:

Zaboravih semu da prikacim.....
http://img23.imageshack.us/i/brisacnovi16f84.png/" onclick="window.open(this.href);return false;
Shit happens....
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by MHN »

Ma nije problem, nego samja ovo pravio u PBP ni ja ne znam asembler ali basic je naravno puno laksi. Postavit cu ja taj fajl, a ja sam koristio 84-ku jerih imam 15-tak kom pa mi je to bilo laks. Samo moram dapronadjem ovaj fajl,nasao sam HEX a nisam mogao odmah naci source.
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by MHN »

Evo fajl, uspio sam naci :)
Attachments
Brisac.rar
(734 Bytes) Downloaded 285 times
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

Hvala ti do neba... :!: Inace da mi je neko rekao, ne bih mu verovao da je to u stvari tako "kratak" i relativno jednostavan "kod", mislio sam da ce biti ko zna koliko slozeno... :oops: Sada sam se totalno prebaci na pedjin kurs i ne mrdam odande dok ne naucim nesto slozenije napraviti...Al sad makar ne moram brinuti kad krene kisica da pada... :wink:
Shit happens....
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by MHN »

Samo naprijed, a tu smo da pomognemo :wink:
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

Pokusavam da preradim uredjaj da funkcionise na 12F629 i prepravio sam program u potpunosti i isprobao sam ga na simulatoru i sve je ok, medjutim u stvarnosti ne zeli da radi...E sad predpostavljam da 12F629 ima razliku u podesavanjima oscilatora i ostalih "parametara" ali ne znam koja i sta....Na jedinom primeru koji sam nasao u PBP-u nije bilo nikakvih podesavanja ali kao sto rekoh, nece da saradjuje... :? Moze li mi neko reci gde sam ja to pogresio......Inace sam dodao led diodu za indikaciju kada je uredjaj u "petlji" to jest da znam kada je uredjaj u funkciji......
Evo je sema....
http://img855.imageshack.us/i/sema.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Evo i bas fajla...
Attachments
Brisac12F629.rar
(790 Bytes) Downloaded 274 times
Shit happens....
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

Da li bi neko bio dovoljno ljubazan da mi pomogne u ovome sa makar jednom recenicom, ne brinite, nece vam se tasteri potrositi..... :)
Shit happens....
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by yt1nvs »

@ device intrc_osc_noclkout,wdt_off,pwrt_on,protect_off,mclr_off,bod_off

CMCON = 7

probaj sa ovom konfiguracijom nisam se upustao u tvoj program, ovako na brzaka!

neces ti nista sam da potrazis ima na ovom forumu.
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

Veruj mi prijatelju da sam ispretrazivao ceo forum i mnogo puta sam naisao na postavke kao sto si i ti napisao ali ne znam zasto moj PicBasic izbacuje error na to, prelistao sam pedjin kurs oko 2498 puta i znam ga skoro napamet, ali i tamo pise da se konfigurise sa "@ DEVICE"
koska182 wrote:ja koristim samo ove za 16f62x

Code: Select all

 	
@ DEVICE INTRC_OSC_NOCLKOUT 
    	' System Clock Options	
	@ DEVICE WDT_ON
		' Watchdog Timer
	@ DEVICE PWRT_ON
		' Power-On Timer
	@ DEVICE MCLR_OFF
		' Master Clear Options (Internal)
	@ DEVICE BOD_ON
		' Brown-Out Detect
	@ DEVICE LVP_OFF
		' Low-Voltage Programming
	@ DEVICE CPD_OFF
		' Data Memory Code Protect
	@ DEVICE PROTECT_OFF
		' Program Code Protection
i mala napomena: trebaš ugasit komparatore (ako ih neces koristit)
s naredbom

Code: Select all

CMCON = 7
ali kod mene to ne radi :azdaja: .....Pa sam uspeo posle nekoliko sati da shvatim da moram umesto "@ CONFIG" ili "@ DEVICE" da mu kucam "DEFINE"...! Medjutim, shvatio sam i to da ne moram uopste da mu to definisem u samom programu, vec mogu fuses da podesim u samom programatoru, medjutim....i dalje ne radi......Smorio sam se vec ko krtica u saksiji.....A sto se pretrage tice, verujte mi da ja prvo sve pretrazim i tek nakon toga postavim pitanje da ne bih davio, jer vidim da me i ovako izbegavate....Izvinite sto pitam....
Shit happens....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by pedja089 »

Koji asembler koristis :?:
soic
Posts: 19
Joined: 18-03-2011, 20:40
Location: Split<->Murter
Contact:

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by soic »

Je li imaš ove dvije linije u kodu?

Code: Select all

osccon=%01100000 '4MHz internal clock
define OSC 4 '4MHz
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

pedja089 wrote:Koji asembler koristis :?:
Koristim MicroCode Studio 4.0.0.0 a kompajler mi je PicBasic Pro 2.60, pomno sam pratio tvoj kurs, nisam zeleo da negde zabrljam.......
soic wrote:Je li imaš ove dvije linije u kodu?

Code: Select all

osccon=%01100000 '4MHz internal clock
define OSC 4 '4MHz
Ovu drugu liniju sa define imam ali onu prvu liniju nece da prihvati, izbacuje mi opet error.....
Shit happens....
soic
Posts: 19
Joined: 18-03-2011, 20:40
Location: Split<->Murter
Contact:

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by soic »

Koji je programator? Neki programatori izbrišu kalibraciju internog oscilatora i onda PIC ne radi.

Evo malo o temi:
http://picprojects.org.uk/projects/calcheck/index.htm
http://picprojects.org.uk/projects/piccal.htm


Također, u dropdownu u Microcodeu ti je odabran pravi PIC?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by pedja089 »

Za asembler pitam jer ukoliko se koristi MPASM te instrukcije ne prolaze.
Ima tu par caka, prvo posle device upisi koji pic koristis. Dalje @ mora biti prvi znak u redu, posle toga obavezno mora ici razmak pa device, pa ime kontrolera pa opcija, pa zarez, pa razmak pa sledeca opcija.
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by EvilMax »

He's alive...He's alive...My creation is alive...:!: :!: :!:
Izgleda da je mene ipak ta konfiguracija zezala...! U samom programu nece nikako da primi taj konfiguracioni deo, a u IcProg-u stoje fusovi sa strane i ja sam mislio da nema potrebe da ih diram jer su podeseni, proverio sam ih prema onome iz programa, ali.....Ja sam naucio u PonyProg-u dok sam radio daljinski za komp sa AVR-om da se fuses podesavaju suprotno, to jest kad ima kukice, onda je iskljuceno....Ali ovde je SUPROTNO.... :ohno: !!! Jbt dok budem prosao ove pocetnicke tripove, ima lobanja da mi nabrekne... :lol:
Inache sam isprobao i tako kako si ti napisao pedja, ali ja stvarno ne shvatam sta mu je, zasto mu se to ne svidja...Dobro za sada imam rucno podesavanje u programatoru, pa cu vremenom i to da skontam.....
Hvala vam puno na pomoci.....Pitajte i vi mene nesto u vezi kompova, da mogu i ja vama da pomognem neshto, da budem i ja od neke koristi... :D :D :D
Shit happens....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by pedja089 »

Ja to podesim u inc fajlu tog chipa, i u 99,999% slucajeva koristim uvek ista podesavanja...
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Smart Windshield Wiper......Help...!

Post by yt1nvs »

Ja nisam siguran u taj PBP 2.60 bar za onaj koji sam nasao.Meni je pravio probleme npr. ispisivanje na LCD nije bilo korektno.Za sada mi je sasvim ok 2.47
Post Reply