brzi punjac NiCd baterija

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
momcha
Posts: 2
Joined: 12-11-2008, 23:19

brzi punjac NiCd baterija

Post by momcha »

pozdrav svima.ima li ko shemu za brzi punjac NiCd baterija konkretno treba mi za akubusilicu 16.8 V 1.2Ah i 18 V 1.2Ah unapred hvala.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Pozdrav i tebi.
Odgooglas li " NiCd Battery Charger " dobiti ces niz linkova sa shemama, pa biraj. Inace, imas i specijaliziranih chipova za tu namjenu, kao na primjer U2402B. Skini datasheet i prouci. Imas takodjer i gotovih shema. Opet se mozes posluziti Google-om.
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Evo ti jedno od mogucih resenja. Ovo sam jako davno konstruisao za jednog dobrog drugara koji je modelar pa mu je trebalo brzo punjenje NiCd baterija. Mnogo kasnije je isto resenje koristio i jedan drugi covek upravo za accu-busilicu ali na 7,2V. Jedino ces morati da malo modifikujes zabog viseg napona, ali ja nemam vremena da ti to radim... moraces sam ili uz pomoc nekoga sa foruma.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... harger.gif
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Evo jos jedne varijante radjene za drugu osobu sa zahtevom da se struja moze kontinualno menjati, da je vrlo konstantna i da ne zavisi od napona i velicine akumulatora koji se prikljucuje.

U zadnje vreme polako odabiram i precrtavam na PC-u (sa pozutelih papira) neke od mojih starih ideja i resenja iz raznih oblasti, jer mi je nekako zao da se za to ne zna, da to "ode" samnom jednog dana, a mozda bi mnoge mogle ko zna kome da pomognu...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ri-CCS.gif
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
momcha
Posts: 2
Joined: 12-11-2008, 23:19

Post by momcha »

Zahvaljujem na odgovorima ovu prvu shemu imam i ja ali nisam siguran kako bi je odradio za visi napon.
Post Reply