Radio kontrola - Sema

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Radio kontrola - Sema

Post by PeTkO »

Danas mi je pala na pamet (nije bolelo) jedna ideja.Hteo bi da napravim jedan predajnik i jedan prijemnik za radio signale koji bi koristio za raznorazne potrebe (od automobilcica na radio kontrolu, do paljenja Led diodica na daljinu).Malo sam pretrazio net i nasao sam da te radio kontrole rade najcesce na 49MHz ili 27MHz.Interesuje me sad, da li mozete da mi date neku semu koja nije tako komplikovana za izradu (tacnije, bitni su mi delovi, izrada uredjaja nije problem, problem su mi delovi), a da moze da sluzi svrsi i da je pouzdana (i naravno domet minimum 10 metara).

Da li imate kakvu semu za mene?
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

kineski autic na daljinski, izvadis elektroniku dodas flip-flop i eto ga.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Hehe, pa to zna svako da uradi, ali nije u tome fora.Fora je da sam napravim, a plus mislim da ce me jeftinije kostati da sam napravim nego da kupim kolca koja cu upropastiti :)
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

slozi ovako nesto:
http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... idgrupa=31

ili neki ir prekidac
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Nasao sam neke semice, ali na nekoliko njih sam nasao jednu vrstu nebuloze i totalno me zbunjuje.Evo slike:

http://members.shaw.ca/novotill/RcCarsS ... RcRx27.png

Na sredini se vidi da je to naponska jedinica i da se tu tacnije prikljcuje baterija od 6V (4xAA), ali uopste ne kapiram gde se spajaju krajevi.Jel mi moze neko objasniti kako da povezem ovaj naponski deo sa ostatkom kola?

I jos nesto, kakvi su ovi "mylar" kondezatori?Nikad cuo za njih.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

sve ove strelice trebale bi se zajedno povezati i to bi bio minus. ali tu i plus i minus imaju istu oznaku vjerojatno su strelice okrenute gore plus, a one dole minus ali nisam siguran.
bolje bi bilo da ides na sigurno i nađes drugu shemu jer mi se ova cini stara 10-ak godina.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Ok, imam ja i rezervne seme.

Nego jedno pitanjce.U svim semama se pominju zavojince sa nekom vrednosti indukcije.Na sajtu firme preko koje kupujem komponente (www.mgelectronic.co.yu) ima vise serija tih zavojnica (na sajtu su pod kategorijom "Induktivnost").Npr. u nekim semama imam zavojnice sa jezgrom od 2,5uH, ili 0,22uH, ali ja ne znam koju da kupim.Jel mi moze neko pomoci oko toga?
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Pa zavojnicu najbolje radi sam bez kupovanja jer su jako skupe. Na ovom sajtu imas program za pravljenje zavojnica skini ga i on ce ti izbacit vrijednoste promjera, broja namotaja..

Pozz!
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Ma ok, nije meni problem da napravim zavojnicu, ali trazi se zavojica za feritnim jezgorm a ja feritno jezgro nemam pa sam video da oni induktiviteti sto su na sajtu izgeldaju kao zavojinice sa feritom.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=2781
evo i ovde je bilo reci o radio kontroli
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ako hoces da radis nesto kvalitetno i od dospupnih komponinti napravi nesto sa Pic i modulima na 433Mhz :wink:

http://milan.milanovic.org/skola/mikkon/mikkon-00.htm
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Hvala na savetima.Odlucio sam se da probam sa mikrokontrolerima, jes' da do sada nikad nisam programirao kontrolere ali nadam se da nije to tako komplikovano kao sto izgleda (pogledacu malo da li ste pisali o tome).Nego imam jedan problem.Hocu da napravim ovakav predajnik/prijemnik: http://fr*e-zg.t-com.hr/Borko_Boranic/d ... ljanje.htm

E sada, jedini problem je taj sto ne znam odakle da nabavim ovaj VF modul...gde mogu to da nadjem/kupim?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

imas na dnu te stranice sto si postavio link
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Ma ok, gledao ja, ali u chipoteci nisam nasao, a pravo da ti kazem i ne narucuje mi se cak iz HR.Uopste sta je to?Pod koju kategoriju da trazim?Mikrokontroler?Sta je to?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

to je rf modul. vidi sa traxom on ih je napravio.
a uostalom imas i semu i sve po redu...
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Evo mene opet, sa nadam se zadnjim pitanjem.Ispod gomile kutija nasao sam dva mala autica na radio kontrolu.Proverio sam, oba su ispravna.E sada.Kada sam otvorio jedan od njih naisao sam na pravo malo blago :)

Prijemnik je uradjen u SMD izvedbi i cela ta stvar se napaja sa alkalnom baterijom od 1,2V sa 100mAh strujom zajedno sa el. motorima.El. motori su veoma minijaturni i sad se javlja problem.Ceo taj predajnik bi ja iskoristio za dva elektromotora koji su kao iz onih kineskih igrackica.Ali naravno, mislim da im napon od 1,2V bio premali za neki veci broj obrtaja, a i sama baterija bi se istrosila brzo (pretpostavljam).Da li mozete da mi kazete kako da napravim da mi sam prijemnik radi na 1,2V (kao sto je propisano) a da stavim drugo napajanje za elektro motore (minimum 3V).Nadam se da me razumete sta hocu da napravim...

(btw. odgovor mi treba hitno, posto danas mi istice net (u 00h), a nemam para da uplatim :) )
Shenda

Post by Shenda »

Pa jednostavno... :lol:

:idea: Umjesto motorima, neka prijemnik upravlja tranzistorima, koji onda uključuju motore...
:idea: Ili napravi step-up inverter pa na njega veži motore... Kao onaj japanac koji bijelu ledicu drajva jednom baterijom...

A da motori ne riknu od previsokog napona?

Btw. kupi sebi para, pa uplati za net :!: :lol:
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

A koji bi tranzistor stavio, i kako uopste da ga stavim (slab sam iz elektronike, ipak mi je ovo neka vrsta hobija, a ne zanimanje (ekonomista sam :) ))?
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Nasao sam neki pojacivac (jes' za LED diodu, ali sluzice mi i za elektro motor) http://www.reprise.com/host/circuits/flasher.asp ali ne znam da li ovo blinka ili je led dioda upaljena non-stop?
Shenda

Post by Shenda »

Blinka, frekvencijom od 1Hz!
Post Reply