Porozio monitor

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Porozio monitor

Post by Momak »

Pozdrav forumasima, kao sto se vec vidi u naslovu imam monitor koji je porozio odnosno na njemu je crkla zelena boja, pa kombinacijom plave i crvene dobijam rozu :( U pitanju je stari CRT monitor koji ima 11 godina i sad je nasao da rikne kad treba da ga koristim 2 meseca :azdaja: Ono sto hocu jos da dodam jeste to da se normalna boja vrati s vremena na vreme, traje jedno sat-dva i onda opet porozi. Da li mozda neko zna sta bi mogao da bude problem pa da me posavetuje da ga mozda resim? Razumem da je stari monitor u pitanju i da nije vredno trositi vremena i para na njega, ali ako je mozda neki manji kvar, sto da ga ne resim. Hvala svima unapred! :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Porozio monitor

Post by elektor »

Nemam ti baš iskustva sa CRT stvarima, pa ti nemogu ništa detaljno reći, ali bolje išta nego ništa...
Ono što bih ja prvo napravio jest otvorio monitor i bacio oko ima li kakvih fizičkih oštećenja i napuhanih elektrolita. Ako imaš ESR metar koji može mjeriti kondenzatore dok su spojeni ne bi bilo loše da ih ispitaš. Također bi prelemio lemna mjesta da nema slučajno kakav hladni lem.
Više ti nemogu pomoći, ali vjerujem da će ti netko od forumskih servisera sa iskustvom dati kakav dobar savijet...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Porozio monitor

Post by Kukinjos »

Nadovezat ću se na elektora, provjeri i hladne lemove na pločici CRT-a.
EDIT:

upsss, sad vidim da je elektor i to napisao :oops:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Porozio monitor

Post by MladaNada »

Iskopcaj VGA kabl i proveri jesu li svi pinovi uredni. Ako jesu, probaj upratiti kuda ide zelena boja po plocici, negdje je prekid.
I kad ga otvoris sve ce biti jako prljavo. Najlakse je oprati sve tusem.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Porozio monitor

Post by Momak »

Otvorio sam kutiju i bila je prepuna prasine, pa sam je dobro usisao, nisam bas voljan prati je vodom. Proverio sam sve vodove i svi su u redu. Nema naduvanih kondenzatora, pregorelih delova itd. Proverio sam i kabel i ok je. Izgleda da je problem mnogo veci. Hvala na odgovorima.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
lab1722tec
Napredujem
Napredujem
Posts: 123
Joined: 26-12-2010, 12:12
Location: sad_tu_sad_tamo

Re: Porozio monitor

Post by lab1722tec »

Na katodnoj imaš pločicu na kojoj ima 3-5 trimera od par kilooma obično su oni problem (i sam kažeš da se slika zna popraviti). Kuckaj sa izoliranim krajem odvijača po svakom tom trimeru pa ćeš otkriti koji prekida i onda ga zamjeni. pomaže i "kontakt 60" spray ako ga imaš.Pošpricaš malo čačkalicu za uha i onda po trimeru sa tom čačkalicom.( To radi kad je TV ISKLJUČEN )!!!.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Porozio monitor

Post by Momak »

Vazi hvala pogledacu ;)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
Post Reply