Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
ammel
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 06-08-2010, 23:04

Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by ammel »

Pozrdrav društvo,

Napravio sam neki jednostavan alarm koristeći senzor pokreta 220V, ispravljač sa 220v na 12V DC sam koristio za napajanje sirene. Sve radi ok, međutim imam problem prilikom nestanka struje.
Kada nestane struje pa ponovo dođe, desi se da senzor sam okine tj. upali se, što može biti lažna uzbuna.
Nemam ideju kako da ovo riješim, da se senzor ne aktivira prilikom 'dolaska' struje, osim da koristim ups koji mi je u ovom trenutku malo poskup.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by nano »

koliko vremena radi ti radi sirena kad se aktivira alarm?
mogao bi staviti jedan vremenski relej preko kojeg ces spajati samo sirenu
znaci da je sirena iskljucena neko vrijeme kad se pojavi napon i poslije kad se senzor deaktivira da se ukljuci sirena
i ostaje ukljucena svo vrijeme dok ima napona....kad nestane struje i opet dodje stvar se ponavlja
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
ammel
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 06-08-2010, 23:04

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by ammel »

nano wrote:koliko vremena radi ti radi sirena kad se aktivira alarm?
mogao bi staviti jedan vremenski relej preko kojeg ces spajati samo sirenu
znaci da je sirena iskljucena neko vrijeme kad se pojavi napon i poslije kad se senzor deaktivira da se ukljuci sirena
i ostaje ukljucena svo vrijeme dok ima napona....kad nestane struje i opet dodje stvar se ponavlja
senzor je naštiman da 'radi' nekih 20 sec.
ja bih mogao koristiti neki time delay relej kao recimo ovaj http://www.ebay.com/itm/130742697598?ss ... 1439.l2649 ???
neke stvari me bune i dalje, kad dođe struja, senzor okine i drži tih 20 sec, baš kao da je neko prošao ispred.
e sad kako da on zna šta mu se desilo :).
pozz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by nano »

kazem ti ,samo sirenu spoji preko vremnskog i to na mirni kontakt...
znaci kad nestane struja pa ponovo dodje okine ti tvoj senzor koji radi 20s, a okine i vremenski koji ukljuci relej
i time odspoji sirenu,kad vremenski izbroji 20s, ukljuci sirenu ,a senzor se sam iskljuci i ostane u stby za neki pokret
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
ammel
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 06-08-2010, 23:04

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by ammel »

imam jedno pitanje ali da ne otvaram novu temu.
kako će ponašati relej, ako je pod naponom non stop.
konkretno neki relej od 5V, ako je na njega nakačeno 5V, da li će s vremenom pregoriti, otpustiti kontakt...????
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by niho »

Najbolji, po meni, način da izbjegneš to uključivanje sirene kada nestane struja je da obezbijediš stalno napajanje elektronike. Obično taj dio ima bez transformatorski sistem koji radi na 12V. Ne znam koliko si upućen u elektroniku. To ne mora biti nekakav skupi UPS, jednostavno zamijeni ovaj ispravljač sa vanjskim ispravljačem i malim akumulatorom od 12V kakve imaš u panik rasvjeti, ili NiCd pak 12V (koji se čak može i puniti istim ispravljačem koji postoji u uređaju samo ga izoliraj od vanjskih pristupa pošto je pod opasnim naponom čime ćeš obezbijediti stalno napajanje sklopa. Inače troši jako malo struje svega nekoliko desetaka mA.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by nano »

teoretski bi trebalo da izdrzi neograniceno...prakticno,ja mislimda ce izdrzati par godina....ako kroz kontakte tece mala struja...izdrzat ce duze...spula bi trebala da izdrzi dosta dugo
u cemu je svrha releja ,ako ce stalno biti aktiviran?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
ammel
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 06-08-2010, 23:04

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by ammel »

nano wrote:teoretski bi trebalo da izdrzi neograniceno...prakticno,ja mislimda ce izdrzati par godina....ako kroz kontakte tece mala struja...izdrzat ce duze...spula bi trebala da izdrzi dosta dugo
u cemu je svrha releja ,ako ce stalno biti aktiviran?
''Kako nisam uspio prepraviti senzor sa 220V na 12V, našao sam one paradox senzore od 12V.
Međutim oni obrnuto rade, kad ima kretnje ispred senzora na izlazu daje 0V, a kad nema nikakvog kretanja na izlazu je 12V.
Kako da mu obrnem logliku rada, kad radi, da je na izlazu 12V a kad ne radi da je na izlazu 0V
.''

zbog ovoga gore, evo sa relejem sa duplim kontaktima mi se čini kao najbezbolnija varijanta?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Senzor-Alarm, problem/pomoc????

Post by nano »

ma nema tu problema...znaci senzor izlaz spusti na masu kad je aktivan....trebalo bi samo vidjeti koliko struje moze da "proguta"(ne mogu se sjetit boljeg izraza) taj izlaz kad je na masi...onda samo spojis jedan kraj releja na + 12v,a drugi kraj na taj izlaz i kad ti je senzor aktiviran i relej je aktiviran
pogledaj unutra,ako taj pin ide sa kolektora nekog tranzistora,slobodno spajaj relej...naravno pazi da ne vuce vise od par desetaka mA i obavezno antiparalelno releju spoji jednu diodu
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply