RF-osnove

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

RF-osnove

Post by Maki »

Pozdrav !
Evo kao sto sam naslov kaze radi se o radio frenkvencijama . Otvorio sam ovu temu kako bih mogao nesto vise naucit o RF osim da je to beznicna komunikacija i da je osijetliv dio elektronike . Naravno nesto sam proucavao po internetu , no imam nekih nejasnoca. Recimo AM je amplitude modulation (modulacija amplitude) te me zanjima kako misli modulacija amplutude na koij nacin ?? Zatim FM frequency modulation (modulacija frenkvencije) pa kaj ne radi neka radio stanica na npr 97.8 Mhz i samo na 97.8 (ne mijenja se) ?? I jos jedno veliko pitanje kako se mijenja frenkvencija tj. zar mi ne cujemo do 20khz (neznam sad tocno mozda sam pogrijesio) ako je tako kako se ta frekvencija dize na npr. 400Mhz il 100Mhz i kaj se onda opet spusta kod prijemnika na cujnost ljudskom uhu ? . Sad je pitanje dal sam ja ovo sve kaj sam procitao sa neta dobro shvatio. Ako se nekom da malo mi to pojasnit bio bih mu zahvalan . Hvala !
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: RF-osnove

Post by satsat »

Amplitudna modulacija ili kraće AM je postupak modulacije kod kojega se amplituda signala nosioca mijenja oko srednje vrijednosti, pri čemu je promjena proporcionalno sa modulirajućim signalom.

Frekvencijska modulacija ili kraće FM je postupak modulacije kod koje se trenutna vrijednost frekvencije prijenosnog signala ovisi o trenutnoj vrijednosti amplitude modulirajućeg signala.

Slika će ti objasniti malo bolje.

Image

Ljudsko uho čuje od 20 Hz do 20 kHz, e sad, onih recimo 400 MHz što ti spominješ, to je freq. nosećeg signala, tj onog signala koji se modulira. a onaj signal koji ti čuješ, tj s frekvencijama od 20 Hz do 20 kHz je signal koji modulira vf nosioca, taj modulirani signal mora doći u demodulator, i mora proći sve postupke obrnuto od modulacije, na kraju se demodulirani signal koji ima raspon frekvencija od 20 hz do 20 kHz pojača i pošalje na recimo zvučnik, i ti to čuješ.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: RF-osnove

Post by Momak »

Protumaci ovu sliku, mozda malo bolje ukapiras
Image Kada se kaze 98.7 Mhz ili 400Mhz misli se na tzv carrier (nosac) frekvenciju koja se nikada ne menja. Drugo, mi ne mozemo da cujemo te niske frekvencije zato sto su to elektromagnetni talasi, a ljudsko uvo registruje mehanicke talase.

Edit: Satsat je bio brzi :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: RF-osnove

Post by Maki »

Skontao sam . Stvarno slika govori 1000 rijeci. Hvala !
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: RF-osnove

Post by Maki »

Pozdrav ! Cuo sam da warles zraci i oni odasiljaci za mobitele kao i sam mobitel . Mene sad zanjima zar ne zraci onda TV i radio . Pa i oni odasilju elektromagnetske valove (ak nisam u krivu) . Sad sam se sijetio i mikrovalne pa zar ne odsilja i ona nekakve valove. Dal je onda opasno biti duze izlozen takvim valovima ?
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: RF-osnove

Post by satsat »

Sve što postoji na ovom svijetu odašilje EM valove, sad je pitanje kolike su oni snage i koje su freq. po tome se sude dali su štetni, jako štetni ili bezvrijedni. :!:
Edit: Momak :P
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: RF-osnove

Post by Maki »

Aaa... Ok to ima nekog smisla . Hvala ! Sad jos dva pitanja . TV odasiljaci odasilju dva signala paralelno il ? Znaci zvuk i video u isto vrijem ? Sto se tice ovog "novog" DVBT prijemnika na koj nacin to funkcionira s digitalnim signalom tj. on prima digitalni signal ?
Edit : sad pogledao na wiki (makar nije bas detaljno al...) i skuzio sam ovo sa DVBT-om
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: RF-osnove

Post by satsat »

Ne, jedan je signal kako bih ti to slikovito opisao, uglavnom. u Tv.u imaš jedan sklop koji se zove MF demodulator, on ti iz moduliranog signala izdvaja video signal i sinkro impulse. Tada mješanjem nosioca slike i nosioca tona stvara nova međufrekvencija od 5.5 MHz, ta freq. od 5.5 MHz se dobije iz razlike freq. nosioca slike i freq. nosioca tona. i naziva se diferencijalna frekvencija. Taj se signal onda obrađuje i šalje u AM filter iz kojeg se dobija odvojeni signal tona od signala slike i sinkroimpulsa.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: RF-osnove

Post by Maki »

Ok ! Al imam ja puno pitanja bolje da ja nabavim neku knjigu ... Pa da krenem od nekakvog pocetka. Skuzio sam ovo kaj si mi objasnio. Napominjem da za RF imam "dvije lijeve" . Ak nekaj iz literature necu skuzit pitat cu na forumu . Hvala !
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: RF-osnove

Post by satsat »

Pronađi knjigu ORTV iliti osnove radio-televizijske tehnike i čitaj
Post Reply