JAN21

PIC16F877A razvojna pločica

PIC16F877A razvojna pločica
PIC16F877A razvojna pločica

Ovdje je predstavljena najosnovnija pločica sa svim potrebnim komponentama za rad jednog PIC16F877A mikrokontrolera. Na ploči se nalazi regulator napona sa konektorom, nekoliko jumpera, mogućnost spajanja LED dioda na svaki port kao i mogućnost spajanja ulaza (prekidača, tastera...) na svaki port mikrokontrolera i kristal.

Ovo je svakako potrebno za početnike a i za one koji nemaju neku ozbiljniju razvojnu ploču.

Tu je takođe i kvalitetnija Eagle verzija sa ICSP konektorom za lakše re-programiranje PIC kontrolera.

Izvor: leevonk


Komentari

JAN17

LED sat u komadu drveta

LED sat u komadu drveta
LED sat u komadu drveta

Sat sa LED-icama i nije više neka novost ali ovakva izvedba svakako jeste. Sve što vidite od ovog sata jeste komad drveta. Prednja strana je izbušena skoro do kraja tako da LED diode ne prolaze kroz prednju stranu nego svijetle kroz drvo. Ovaj sat nije samo sat, on ima i funkciju budilnika koji se uključi u podešeno vrijeme i pusti muziku sa vaše omiljene radio stanice. Pored toga na ovom satu je moguće igrati i igrice koje je autor isprogramirao: Pong, Labirint i Jump.

Podešenje vremena i alarma kao i igranje igrica se vrši sa joystikom od Atarija. Ako nemate odgovarajući joystik možete ga sebi napraviti od običnih tastera. Sve je realizovano na Atmel mikrokontroleru, odnosno Arduino ploči.

Izvor: J_Hodgie


Komentari

JAN16

Kolačić sudbine sa Atmel-om

Kolačić sudbine sa Atmel-om
Kolačić sudbine sa Atmel-om

Ovaj projekt je ustvari neka verzija magične osmice, odnosno Magic 8-Ball koju smo svi vjerovatno vidjeli na filmovima. Bilo da tražite odgovor na neko pitanje ili vas jednostavno zanima vaša sudbina, dovoljno je da pritisnete taster i na LCD displeju će se pojaviti kosmički odgovor.

Općeniti odgovori su predefinisani i snimljeni u Atmel mikrokontroleru tako da mikrokontroler generiše slučajni broj koji odgovara rednom broju poruke koja će se prikazati. Ovaj projekt dosta podsjeća na jedan ozbiljniji: Sinister7 od SparkFun-a.

Izvor: Paulys


Komentari


JAN15

Charlieplexirana RGB LED kocka

Charlieplexirana RGB LED kocka
Charlieplexirana RGB LED kocka

Elektronska kocka kao projekat nije baš interesantan ali upravljanje 21-om LED diodom sa samo 4 pina mikrokontrolera je svakako interesantno. Multipleksiranje koje je korišteno za realizaciju se zove Charlieplexing, a njega smo već spomenuli u LED rođendanskim svijećama od istog autora. Znamo da elektronska kocka zahtjeva samo 7 LED dioda za realizaciju, ali pošto su korištene RGB LED diode radi se o 21-oj LED diodi.

Nakon što se pritisne taster, mikrokontroler ATtiny13V generiše slučajni broj 1-6 koji prikaže na LED-icama u 6 mogućih boja.

Izvor: cedtlab


Komentari

JAN13

Jaka LED baterija na 1,5V

Jaka LED baterija na 1,5V
Jaka LED baterija na 1,5V

Ovdje je predstavljen još jedan Joule thief sklop. Napaja se sa samo jednom 1,2V (1,5V) baterijom a napaja 4 visokoefikasne bijele LED diode.

Ono što je zanimljivo kod ove izvedbe Joule thief-a jeste zavojnica koja je namotana na tijelo baterije!

Izvor: qs


Komentari

JAN11

Vibrobot Socbot - mikro robot na daljinsko upravljanje

Vibrobot Socbot - mikro robot na daljinsko upravljanje
Vibrobot Socbot - mikro robot na daljinsko upravljanje

Ovdje je predstavljen maleni robot koji se kreće uz pomoć vibracija koje prave mali vibra-motorići iz mobilnih telefona. Svi znamo kako naš mobilni telefon pleše po stolu dok vibrira. Zamislite još jedan vibra motor u telefonu ali čiji je smjer vrtnje suprotan u odnosu na ovog prvog. Sad zamislite da se prvo aktivira jedan, pa onda drugi vibra-motorić. U tom slučaju, telefon bi se pomjerao lijevo pa desno na stolu, a ukoliko se oba motorića okreću istovremeno kretanje je pravolinijsko.

Ovaj robotić ima IR prijemnik na sebi i njime se upravlja daljinskim od TV-a. Mikrokontroler koji je korišten je PIC mikrokontroler, tačnije PICAXE kontroler. Čak i ako ne uspijete nabaviti PICAXE kontroler, možete napisati svoj firmware za recimo PIC12F629.

Izvor: biochemtronics


Komentari

JAN10

GSM kontroler bez mikrokontrolera

GSM kontroler bez mikrokontrolera
GSM kontroler bez mikrokontrolera

Ako niste u mogućnosti da isprogramirate neki mikrokontroler a treba vam neka verzija GSM kontrolera - ovo je prava stvar za vas. Sastoji se iz nekog jeftinog GSM telefona koji ima "handset" port (slušalice+mikrofon) i koji se može podesiti da sam odgovori na poziv, DTMF dekodera (MT8870) i nekoliko upravljačkih releja.

Kada nazovete mobitel i on uspostavi poziv, pritiskom na bilo koju tipku svog telefona GSM kontroler će primiti taj DTMF ton a kolo MT8870 će postaviti odgovarajuće binarno stanje na svoje pinove Q4..Q1. Ti pinovi će da uključe ili isključe releje koji su spojeni na njih preko tranzistora. Da bi povećali broj kanala, na ove Q linije treba spojiti integralno kolo SN74LS138 ili SN74LS154 sa kojim dobijate i do 12 izlaza za releje.

Izvor: unknownpocketnerd


Komentari

JAN8

Mobilni bar - BaR2D2

Mobilni bar - BaR2D2
Mobilni bar - BaR2D2

Jamie nam je poslao svoju najnoviju kreaciju: mobilni bar "BaR2D2" na daljinsko upravljanje. Stvar je poprilično komplikovana a za njenu izradu je trebalo nekih 5 mjeseci. Mehanika je impresivna a što se elektronike tiče, sve korišteno je jednostavno kupljeno i spojeno. Znači nije bilo potrebe za izradom bilo kakve elektronike. Sve se napaja sa 12V/35A SLA akumulatorom.

Kako sve funkcioniše trebate pogledati na videu, jer ovaj alko-robot ima previše funkcija da se ovdje navode i objašnjavaju.

Izvor: jamiep


Komentari

prijatelji sajta

sponzorirani linkovi

reklame