Elektro sema za brushless motor

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Elektro sema za brushless motor

Post by djgorandj »

Ima li ko proverrenu semu za brushless motor, ili ti esc skraceno? Za pocetak je nebitna izlazna struja, ali valjalo bi bar da bude 12a pa navise.
User avatar
josip
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 12-04-2009, 13:01
Location: VG HR

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by josip »

Zar motori imaju izlaznu struju???
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by trax »

mislio je na izlaznu struju kontrolera brushless motora... to je i trazio a ne shemu motora kako je napisao :)
User avatar
josip
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 12-04-2009, 13:01
Location: VG HR

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by josip »

Sorry.
Nama starijima je malo teže čitati nečije misli, pa bukvalno shvaćamo pitanje!
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by djgorandj »

Pa da, izlazna maximalna struja esc. Imam neku semu ali je malonejasna i cini mi se preslaba. Taj esc bi za pocetak isao na manji motor koji sam premotao iz cd-roma, a kasnije bi kupio neki brushless do vece snage pa samim tim bi mi trebao i jaci esc. Ukoliko se ispostavi da ga je jeftinije kupiti onda ga ne pravim.

ESC za dc motor me je kostao oko 300 din, sto je extra povoljno, a za brushless ocekujem vecu cenu izrade, i komplikovaniji projekat.
Shenda

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by Shenda »

Znaš li ti šta je 12A struje :?: :roll:

I to bi, kao, trebalo da se troši u motoru od CD-roma? ... ili, kao, nekom većem? :roll:

I to "esc"... čega je to skračenica? Za brushless motor? Kontroler?

Forum je specifična vrsta komunikacije... i ako precizno ne kažeš šta ti treba niko nije u mogučnosti da ti pomogne! Tebi je to možda jasno... ali svima na forumu ne mora biti! Meni nije jasno šta želiš i zašto ti treba 12A za motorić koji troši 100-200mA...
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by djgorandj »

Taj motoric mozda i trosi toliko, ali kada se njegovi kalemovi zamene zicom od 0.4 onda trosi dosta vise.E sad, to je trenutno jer mi stize brushless motor koji je moguce napojiti srtujom od 80A. Sve je to za pogon aviona na daljinski. Kao sto je nenjegova snaga mala za pokretanje elise, premotavanjem se dobije veca, i tako moze da posluzi. Negde sam citao da moze da da celih 40W snage za pogon elise, sad u poredjenju sa mojim motorom na cetkice je slicne snage ali je on znatno laksi, i savremeniji.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1626
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by WhiteHead »

80A za pogon aviona na daljinski :?: :?: :?: taj avion mora nositi 50-ak kg akumulatora i to napona 0,5 V za potrebnih 40 W snage.
I stvarno šta je to "esc" ?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Shenda

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by Shenda »

Aha... :roll:

Ne pratim modelarstvo, ali znam da se za pogon elise avio-modela uglavnom koriste klipni motorići... i to uglavnom zbog zvuka! Elektromotori jednostavno rade pretiho... :lol:
Ako se koriste elektromotori, onda su to neki "turbo" kolektorski, relativno velike snage i velikog broja okretaja, i obično se koriste u maketama mlaznih aviona.
djgorandj wrote:Taj motoric mozda i trosi toliko, ali kada se njegovi kalemovi zamene zicom od 0.4 onda trosi dosta vise.
Spoji u seriju sa motorom ampermetar, pa češ znati koliko to "dosta više" troši! :wink:

Kontroler koji bi ja koristio za bilo koji istosmjerni motor (i koji koristim...), je na principu PWM (pulse-width modulation). Šema ima na netu ko' salate, od vrlo jednostavnih sa 555, do kompliciranih sa posebno razvijenim kolima, a izlazna struja ovisi uglavnom o prekidačkom elementu (obično FET), i može iznositi i tih 80A!
Last edited by Shenda on 09-11-2010, 09:40, edited 2 times in total.
User avatar
385esantic
Posts: 19
Joined: 03-11-2010, 09:16

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by 385esantic »

Code: Select all

http://www.dprg.org/tutorials/2005-11a/index.html
Evo ja po ovom radim ,samo C1 stavljam 47nF da dobijem nešto veću frekvu pošto koristim to za napajanje ledica i pri maloj frekvi mi trepere :ohno:
Sve što radim je uzalud
suncica2222
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 20-10-2007, 16:51

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by suncica2222 »

aha,i znaci on regulise brzinu motora tako sto regulise gustinu ovih cetvrtki? :azdaja:
User avatar
385esantic
Posts: 19
Joined: 03-11-2010, 09:16

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by 385esantic »

suncica2222 wrote:aha,i znaci on regulise brzinu motora tako sto regulise gustinu ovih cetvrtki? :azdaja:
tako nekako
Sve što radim je uzalud
User avatar
385esantic
Posts: 19
Joined: 03-11-2010, 09:16

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by 385esantic »

A kad sam vec spomenuo taj pwm,a da ne otvaram novu temu,jel ima mozda tko ideju kako ograniciti izlaznu struju na recimo 1000mA,je da ima gotova stvar za to al djelove gotovo nemoguce kod nas nabaviti
recimo ZXLD1360 ILI ZXLD1362
Sve što radim je uzalud
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by djgorandj »

Valjda je zakacio fajl uz ovo. Nasao sam semu ali kao sto sam i mislio ne isplati se praviti je, skuplje je nego kupiti.

Evo podataka jednog brushless trofaznog motora, zato ne moze ona sema sa ne555. Ako ce neko takvu semu ima sa lm393, samo da se malo prepravi ulaz i tadice ko bombona.

Model: HXT 42-63A
Speed : 600Kv
Max Efficiency : 38A
Max Load : 50A
Weight : 278grams
Thrust : 900~3000gr (12x8 Prop)
Voltage Range : 9~18
No Load Current : 6.3A
Power: 900W
Shaft: 5mm
ESC Required : 70A
Taj motor treba da mi stigne, ima ja jednu elektroniku za njega, ali nest ne radi kako treba, cima ga na jednu pa na drugu stranu dok ne krene, mislim da je pomesao signale kad koju fazu treba da upali, ali zato kad krene onda radi.
Attachments
sbl-micro-eng.rar
(58.65 KiB) Downloaded 246 times
Shenda

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by Shenda »

385esantic wrote:
suncica2222 wrote:aha,i znaci on regulise brzinu motora tako sto regulise gustinu ovih cetvrtki? :azdaja:
tako nekako
Ma ne! :roll:

Gustina, tj. frekvencija je stalna, a mijenja se dužina četvrtki, odnosno ispunjenost...
Npr. ____-____-____ ili ___--___--___, _----_----_... :wink:
suncica2222
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 20-10-2007, 16:51

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by suncica2222 »

djgorandj wrote:Valjda je zakacio fajl uz ovo. Nasao sam semu ali kao sto sam i mislio ne isplati se praviti je, skuplje je nego kupiti.

Evo podataka jednog brushless trofaznog motora, zato ne moze ona sema sa ne555. Ako ce neko takvu semu ima sa lm393, samo da se malo prepravi ulaz i tadice ko bombona.

Model: HXT 42-63A
Speed : 600Kv
Max Efficiency : 38A
Max Load : 50A
Weight : 278grams
Thrust : 900~3000gr (12x8 Prop)
Voltage Range : 9~18
No Load Current : 6.3A
Power: 900W
Shaft: 5mm
ESC Required : 70A
Taj motor treba da mi stigne, ima ja jednu elektroniku za njega, ali nest ne radi kako treba, cima ga na jednu pa na drugu stranu dok ne krene, mislim da je pomesao signale kad koju fazu treba da upali, ali zato kad krene onda radi.


http://images.bidorbuy.co.za/user_image ... 60-600.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


jebote bog,kako motoric od 270 grama ima kilowat???

koja je to tehnologija?
suncica2222
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 20-10-2007, 16:51

Re: Elektro sema za brushless motor

Post by suncica2222 »

djgorandj wrote:Taj motor treba da mi stigne, ima ja jednu elektroniku za njega, ali nest ne radi kako treba, cima ga na jednu pa na drugu stranu dok ne krene, mislim da je pomesao signale kad koju fazu treba da upali, ali zato kad krene onda radi.
ja sam za motor od brushless ventilatora nabudzio bio, tj napravio kontroler od astabila od 2 tranzistora, i radi, ali moras rukom da ga pokrenes

za dobar start mora tu malo komplikovanija elektronika, to sigurno, moraces na nekom strucnijem mestu da se raspitas

kad saznas javi i ovde i mene interesuje
Post Reply