Arduino platforma

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

Pozdrav,

Zanima me samo da li je neko koristio arduino razvojne ploce, kakvi su utisci, da li preporucujute i sl. Ako ste koristili, moze li se znati za koje projekte ? :wink:

Odavno nisam imao neke projekte, a pozelio sam da se odmorim uz zanosni miris dok lemim i pjevusim :D Mislim da bi mi ovo moglo biti zanimljivo jer sam inace vise okrenut prema programiranju nego prema elektronici, ali volim ih mijesati :wink:
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino platforma

Post by InTheStillOfTheNight »

Mislim Glupo!

...Koristiti nečiju platformu za neki procesor tipa ATMEL!!!

Svatko od nas može razviti svoju platformu za svoj projekt. Platforma se može zvati i "Mato, Pero, Mrkva, Govno" kad se i tako sve svodi samo na napajanje, oscilator i izgled. Sve ostale razlike su samo u nečijem trudu da napravi dobru platformu... Ako se baš želiš opusititi u programiranju i nešto naučiti odaberi projekt i procesor, napravi hardware i evo ti programiranja koliko zelis...

Za mene osobno platforma znači ovo:

"Kad pojma nemaš u što ulaziš i što radiš, dobro je odabrati neku platformu jer su je radili ljudi koji misle da znaju šta rade!!!"

Ali vidim ti bi se odmarao u programiranju, pa onda ne znam koji je smisao uzeti platformu jer po postu mi se cini da znas i hardware... Kad bi se vec odmarao...

Odaberi si onda projekt, a ne platformu.... Platformu koriste ljudi koji uče, a ne koji znaju...
InTheStillOfTheNight
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

Hmm.
InTheStillOfTheNight wrote: Svatko od nas može razviti svoju platformu za svoj projekt. Platforma se može zvati i "Mato, Pero, Mrkva, Govno" kad se i tako sve svodi samo na napajanje, oscilator i izgled. Sve ostale razlike su samo u nečijem trudu da napravi dobru platformu...
Mislim da nisi dobro (ako si uopšte) pogledao šta je Arduino. Arduino nije samo ploča sa mikrokontrolerom, oscilatorom i napajanjem. Arduino je razvojna platforma za AVR koja je otvorenog tipa što znači da je ne razvija jedna osoba, ili zatvorena grupa osoba, nego tko god to želi, znači ti i ja, i svi ostali koji to žele. Arduino se također zove i programski jezik kao i standardna biblioteka koja dolazi uz njega (koja mi je na prvi pogled dosta pristupačna i jednostavna) i koja se koristi za programiranje tih mikrokontrolera.
InTheStillOfTheNight wrote: Za mene osobno platforma znači ovo:

"Kad pojma nemaš u što ulaziš i što radiš, dobro je odabrati neku platformu jer su je radili ljudi koji misle da znaju šta rade!!!"
Izvini, ali ta rečenica i nema baš nekog smisla. Možeš malo bolje pojasniti ?
InTheStillOfTheNight wrote: Ali vidim ti bi se odmarao u programiranju, pa onda ne znam koji je smisao uzeti platformu jer po postu mi se cini da znas i hardware... Kad bi se vec odmarao...
Za mene je programiranje odmaranje, ne znam koliko imaš iskustva u programiranju i ne bih da imam ikakve predrasude o tome, ali programiranje, odnosno stvaranje nečega iz ničega, ma koliko proces bio mukotrpan i mentalno naporan, osjećaj koji imaš na kraju je vrijedan toga, osjećaj da si postigao nešto. Stvorio nešto.

Mislim da si skočio pred rudu i donjeo neke zaključke koji nisu sasvim tačni kao naprimjer da želim da koristim nešto gotovo, već sklopljeno, a ja ću samo da programiram. I da želim to nije uopšte loš potez, pogotovo za one koji su već pravili svoje programatore, igrali se sa PIC-ovima i sl. Jednostavno dobiješ nešto što radi, a i ponekad moraš uzeti gotovo jer tvoj tip projekta to zahtjeva. Naprimjer, ako praviš nešto gdje nemaš puno prostora onda bi dobro došao ArduinoMini u kombinaciji sa MiniUSB adapterom. Ja nemam opreme da kvalitetno napravim nešto ovako sitno, a iskreno ni iskustva. Naravno, oni koji ovo žele sami napraviti, mogu to uraditi jer je i ova arduino ploca otvorenog tipa, odnosno mogu se skinuti šeme sklopa kao i šeme za pločicu.

Ali zato imaju manje komplikovane arduino ploče od kojih sam mislio izabrati jednu i sam napraviti.
InTheStillOfTheNight wrote: Odaberi si onda projekt, a ne platformu.... Platformu koriste ljudi koji uče, a ne koji znaju...
Projekat i jeste da izaberem platformu/jezik/razvojno okruženje i da naučim nešto novo kroz neke eksperimentalne projekte. Ono što odlikuje Arduino platformu je da je mnogo dodataka napravljeno za ove ploče (od strane ljudi koji su kao ja htjeli da eksperimentišu sa ovom platformom) pa se mogu vrlo lako naći i šeme za radio module, bluetooth module i sl. Također je napravljeno dosta interesantnih projekata (iako ne vidim da je ovo zaživilo kod nas).

Ono što predstavlja dobre programere, odnosno dobre inžinjere u globalu jeste to da nikada ne prestaju učiti, nikada ne prestaju razvijati svoje sposobnosti. Tako je inače u životu, ali kod inžinjera se to ogleda i u njihovom poslu, u onome čime se bave. Pa tako ako ti misliš da znaš (ili da ćeš nekada znati) i da ne trebaš (ili nećeš trebati) više učiti (kažeš da imaju oni koji uče i oni koji znaju, a u stvarnosti imaju samo oni koji uče), onda nemam daljnih komentara.

Izvinjavam se na podužem postu :|
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino platforma

Post by InTheStillOfTheNight »

Toliko teksta, a još nisi napisao što bi ti radio....

Nemam vremena trenutno objašnjavati sve, ali cu objasniti onu recenicu koja nema smisla....

Pa ako imas iskustva ne treba ti platforma jer znas sto radis, sto crtas i zasto crtas... Bavim se razvojem pa znam da bi me svi sterali u kur** da za sve uzmem razvojnu ploču jer tako samo produžujem i poskupljujem projekt jer sve radim 3 puta.

Znači napraviš na razvojnoj ploči, pa nacrtaš svoj prvi PCB, napišeš software za njega i onda nacrtaš završni pcb....

Poanta priče sa razvojim pločama ima smisla samo ako ne znaš to što radiš ili ako nemaš iskustva, primjera programa, odrađenih projekata itd...

Neću ni ja ulaziti u to koliko ti znaš u nešto, ali koliko vidim još nisi napisao ni šta bi radio, pa ako baš želiš učiti onda je dobra bilo koja platforma...
InTheStillOfTheNight
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

Znači ako ti imaš "znanja" onda ti recimo ne treba PC kao platforma, ti ćeš sklopiti svoju matičnu ploču (ako se uopšte bude to kod tebe zvalo matična ploča), procesor, sve periferne uređaje kao i operativni sistem uz korisničke programe ?

Zašto za svaki projekat praviti posebnu ploču, razvijati poseban programski jezik, poseban programator ? Ono što ti ne želiš ili ne možeš da shvatiš da je ovo isto da sam pisao šta mislite o X programskom jeziku za AVR mikrokontrolere i Y programatoru za iste mikrokontrolere. Razvojne ploče ne produžuju projekat, ne znam kako si uspjeo doći na taj zaključak, ali ga definitivno poskupljuju (!!! ako kupiš gotovu, ako ne praviš svoju !!!). Valjda sve radiš tri puta ako uvijek sve praviš iznova, ako ne radiš modularno i ne pratiš DRY princip.

Radio sam na dovoljno projekata što se programiranja tiče da znam dovoljno dobro o čemu pričam, a sa mikrokontrolerima sam se vrlo malo bavio, nedovoljno da bih mogao reći da imam nekog poštenog iskustva. Pogledaj malo projekte po netu koje su ljudi radili sa Arduinom, teško da možeš reći da su to ljudi koji ne znaju šta rade.

Nope, ne znam šta bih tačno pravio, upravu si, ali to nije poenta, hoću da nešto novo radim, a ideja za projekat ima mali milion.
  • Mogao bih završiti projekat koji odavno želim a to je neko RC vozila sa kamericom sa malo većim dometom
  • Mogao bih napraviti hardverski intefejs za Github tako da znam kad neko klonira moj repozitorij, kontaktira me i sl.
  • Mogao bih napraviti neku spravicu za brzo kopiranje usb stickova, ovo bi bio projekat srednje veličine i dosta zanimljiv mi se čini (dva usb porta na uređaju, svi podaci sa jednog se kopiraju na drugi, odnosno kloniraju)
  • Mogao bih napraviti obfuscator za usb stickove. Ubaciš stick, pokrenes uređaj, podaci postaju beskorisni sve dok ga ponovo ne ubaciš u ovaj isti uređaj. (možda koristiti i neku 4-znamenkastu šifru :) )
  • Mini http server za Arduino koji će posluživati samo statične stranice, ovdje bih mogao iskoristiti Arduino Ethernet Shield (već postoji :? )
Ovo je samo par ideja koje sam uspjeo smisliti u pet minuta. Lista može biti dosta veća ako se potrudim :D
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Arduino platforma

Post by race king »

ja sam ovo pravio
http://grathio.com/2009/11/secret-knock ... -lock.html" onclick="window.open(this.href);return false;
moje iskustvo s tim je ok... dosta jednostavno za rukovanje, softver je ok, jedino je bilo nekih komplikacija oko portova, ali to se rijesilo.
moj zakljucak je da se ploca cini dosta korisna
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

Nice! Jesi možda postavljao negdje taj završen projekat, da vidimo kako izgleda :)
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Arduino platforma

Post by abc »

Arduino se također zove i programski jezik kao i standardna biblioteka koja dolazi uz njega (koja mi je na prvi pogled dosta pristupačna i jednostavna) i koja se koristi za programiranje tih mikrokontrolera.
Cekaj malo. Koji programski jezik arduino?, koji crni programatori (mnozina) ja skidao nesto i to mi hebeno lici na avr gcc :D .
Last edited by abc on 11-06-2010, 11:08, edited 1 time in total.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Arduino platforma

Post by abc »

Amir_Hadzic wrote:Nice! Jesi možda postavljao negdje taj završen projekat, da vidimo kako izgleda :)
Ne bi htel da guram nos gdje mu nije mjesto ali mislim da si nasao pogresnog :D za ovu raspravu o mc jer si i sam rekao da nemas neka iskustva o radu sa mc.
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Arduino platforma

Post by race king »

nisam postavljo, jer nije moj, pravio sam ga za legu. ali je u principu hardver dosta jednostavan. piezzo, tranzistor koji pali relej i 2 led diode... vidit cu, pa mozda kasnije postavim...
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Arduino platforma

Post by abc »

abc wrote:
Amir_Hadzic wrote:Nice! Jesi možda postavljao negdje taj završen projekat, da vidimo kako izgleda :)
Ne bi htel da guram nos gdje mu nije mjesto ali mislim da si nasao pogresnog :D za ovu raspravu o mc jer si i sam rekao da nemas neka iskustva o radu sa mc.
Zaboravi ovo moja greska ,mislio sam da je pitanje za nocnog.

Uz put pogledao sam sa link koji si dao komentar Dave Jones na youtube o arduino razvojnim plocama i dobro se nasmejao , tip je bez dlake na jeziku.

On u prvih nekoliko recenica naziva Arduino platforme "rijesenje za morone koji hoce da programiraju mc" :D .
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

Jedini link na youtube koji sam dao je ustvari rezultat pretrage za ključnu riječ "Arduino", a to što si ti našao neki video i iskopao neki komentar (koliko sam ja uspjeo skontati šta si pokušao reći) je tvoja stvar :wink:
abc wrote: Cekaj malo. Koji programski jezik arduino?, koji crni programatori (mnozina) ja skidao nesto i to mi hebeno lici na avr gcc
Ovaj Arduino programski jezik. Ovi programatori. Pokušaj ovdje razvojno okruženje skinuti.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Arduino platforma

Post by pedja089 »

Po meni ova platforma nije losa. Dosta njih radi sa njom.
Ali mislim da je bolje napraviti neku svoju platformu, ukoliko ima potrebe za tim. Mada u principu nije problem ni napraviti plocu za konkretan projekat, ostaviti konektor za icsp i dalje sa njom isto ko i sa platformom...
Ali ako se opet pocinje sa mikrokontrolerima, mislim da je mnogo bolje imati neki razvojni sistem, ne bitno koliko jednostavan... Jer sa njim mozes gomilu stvari na brzinu isprobati...
Moj savet ti je da ne uzimas arduino, vec da pravis odma plocu za projekat, i neki programator. Ukoliko znas sta ces da radis. Ali da to ne bude skines semu, skines kod napravis isprogramiras, od takvog ucenja nema nista... Nego smisli sam neki svoj projekat.

Ukoliko ne znas sta bi da radis, i kuda bi, napravi neki relativno jednostavan razvojni sistem, npr sve U/I pinove na led i taster sa pull up, i na konektore.
Mozes dodati i 7 seg. displeje i konektor za lcd. I eto ti odlican razvojni sistem.
Ja sam pravio za pic bas takav, i koristio ga dok sam ucio i za neke jednostavnije projekte dok ga nisam poklonio...
Radio sam sa jednom platformom, koju sam sam napravio i dobro se pokazala. Ima 4 digitalna U/I sa pull up(0,5V), 1 relejni izlaz 10A, 1- wire( gnd i +5V), rs232 to je izvuceno na konektore i naravno napajanje 220VAC/9-15V AC/DC. unutra memorija 24cXX, rtc,max 232, korisnicki interfejs 3 tastera i 16x2 lcd, i sve lepo spakovano u kutiju koja se montira na din sinu... Nesto tako je za mene platforma korina platforma.
I do sad je realizovano nekoliko uredjaja sa tim i rade bez problema.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Arduino platforma

Post by trax »

Admin info: Tema je prociscena.
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

Kojim povodom je pročišćena ? Koja pravila su prekršena ?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Arduino platforma

Post by trax »

U narednih par postova bi bilo krsenja pravila, psovki i razbijenih glava. :D
Morao sam reagovati.
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Arduino platforma

Post by Amir_Hadzic »

A gledaš budućnost, sve mi je jasno sad.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino platforma

Post by InTheStillOfTheNight »

Amir_Hadzic wrote:
Mogao bih napraviti neku spravicu za brzo kopiranje usb stickova, ovo bi bio projekat srednje veličine i dosta zanimljiv mi se čini (dva usb porta na uređaju, svi podaci sa jednog se kopiraju na drugi, odnosno kloniraju)
Mislio sam ti sve komentirati ali bilo bi puno teksta, no ova mi je najjača. Vidim da bi radio nešto, a ni sam nisi svijestan koliko je stvar kompleksna.

Iskreno pitanje: Koliko imas iskustva u C-u i programiranju procesora i kojim sve alatima si programirao? Malo mi se cini da ce ti za tvoje ideje trebati neka Ultra jaka platforma, a ne AVR-ov 8 bitni procesor...

Samo poredbe radi, možda ne znaš ali USB radi na 48Mhz. Svi manji AVR procesori koji imaju USB DEVICE tipa AT90USB162 imaju PLL sklop za ovu frekvenciju. Pa sad kad već spominjem USB, koju si platformu mislio odabrati a da ima 2 USB HOST-a?
InTheStillOfTheNight
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Arduino platforma

Post by abc »

Nocni nisi dobro procitao njegov tekst u kojem nabraja sta bi napravio sa platformom svi preskacete prvu rijec "Mogao bih ", uvijek postoje neke zapreke izmedju zelja i stvarnih mogucnosti u ovom slucaju nedostaje znanje o realizaciji, onda se trazi neki alat koji ce to omoguciti u ovom slucaju arduino platforma.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino platforma

Post by InTheStillOfTheNight »

Jasno je meni @abc da se ovo ne moze raditi bez platforme jer je komplicirano... Čak mislim da i ne bi mogao to napraviti kao polulagani projekt. Zato sam ga i pitao koliko ima znanja i iskustva u programiranju jer mislim da su zelje malo visoko na ljestvici... Ja se borim cesto sa tim USB sranjima pa znam da je to malo kompliciranije...
InTheStillOfTheNight
Post Reply