Aktivna skretnica

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

Evo malo da se vratimo na analogiju, ovo sam radio prije nekoliko dana za potrebe jednog projekta, kako su mi trebala tri kanala, a tvorničke su obično stereo (dva kanala) pa ja odlučio napraviti svoju!

Jedina, amo nazvati mana, ali kod mene nije jer se enče nikad ništa mjenjati jer to da je rezna frekvencija fiksna i podešena na 825Hz. Još, na LF izlazu se može pomicati faza u odnosu na HF od 0 do 180 stupnjeva, tako da se na prijelomnoj frekvenciji mogu fazno usladiti oba zvučnika (jer su zbog horne membrane udalje, tj visokotonac je dalje nego bas), te na HF izlaz je dodano boostanje visokih tako da se kompenzira hušenje horne na visokim frekvencijama.

Izgled skretnice:
Image

I karakteristika, na ulazu pink noise, HF je malo niži jer nije bio podešen isti nivo pri mjerenju, ali manje više za to:
Image
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

zgodno, nisam vidio te aktivne skretnice još dok smo radili ozvučenja za diskoteke.
Super odrađeno :!:
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

Da vam prodam koju, btw rez se podesi tako da se samo odaberu RC komponente u filtru za određenu freq.
Shenda

Re: Aktivna skretnica

Post by Shenda »

A da kupiš koju... :wink: :roll:

-> http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=2506" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

Ajde da onda vidimo sve :?: Iza aktivne skretnice idu pojačala, posebno za svaki band x2 za stereo...jel i to gotovo ili slijedi izgradnja :?:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

pobjego mi edit :roll:
Da odgovorimo mladima zašto aktivna skretnica i koja je prednost u dvije rečenice?
Prednost Aktivne nad pasivnom skretnicom je dobivanje velikog potiskivanja uz minimalno gušenje što se osjeti u čvrstini zvuka, dok kod pasivne to raste proporcionalno. Nedostatak je skupoća…ne toliko u dijelovima same aktivne skretnice koji su daleko jeftiniji od dijelova za pasivne, koliko u količini izlaznih pojačala koje su u omjeru snaga 4:2:1 (bas:srednji:visoki)
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

Feko wrote:Ajde da onda vidimo sve :?: Iza aktivne skretnice idu pojačala, posebno za svaki band x2 za stereo...jel i to gotovo ili slijedi izgradnja :?:
Ovako, pojačala ne gradim za ovaj projekt pošto imam več postoječa. Naime, sistem je za kino, i ako si primjetio skretnica ima tri kanala, lijevo, centar i desno. Pošto su sad full range zvučnici, 650W po kanalu, wharfedale pojačala, iste ču koristiti za LF, a za HF idu 100W pojačala koja također imam od starog sistema koji je bio nekada montiran, dva kom 2X120W.....čak sam mislio i ona iskrina SEO 100W jer imam tri komada, malo sam ih premjerio i stvarno su ok, je da imaju kond na izlazu, ali on nebi trebao puno smetati na HF opsegu....ipak je tu cijena uvjek pa moraš neke kompromise raditi.

Trenutno čekam kutiju za skretnicu, tj moram je kupit, a isto tako slijedi nabavka drivera za zvučnike, to če najvjerojatnije biti Eminence kappalite 15'' za bas, i PAudio 3'' sa hornom za visoke.

Mislio sam čak raditi i svoje pojačalo 3X120W ako mi se ne svide ova postoječa, ali mislim da neče biti problema sa njima.

Inače, kad si spomenuo prednosti aktivne sretnice, moram dodati jednu bez koje ona nema smisla kako neki kažu, a to je da zakasnimo LF sekciju tako da bi na prijelomnoj frekvenciji bila u fazi sa visokotoncem, jer obično u PA su horne pa zbog njih nisu membrane drivera jedan povrh drugog.
Shenda

Re: Aktivna skretnica

Post by Shenda »

Feko wrote:Ajde da onda vidimo sve :?:
Ako je ovo upućeno meni... :roll:

... moraćete se strpiti neko vrijeme! :wink:

Trenutno se rade kutije za bas... tehnika je laminiranje drvenih letvica jer jedino tako mogu dobiti željeni oblik (ove kutije neće biti "kutijaste"!)... drajveri vjerovatno Wima ili ScanSpeak...

Pojačala... eee, toga ima... tako da će slušni test odlučivati o tome "šta će drajvati drajvere"... :wink:

Prije toga izgurati još pola godine specijalističkog staža, pa spremiti i položiti specijalistički ispit... Sitnica! :lol:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

Nije bilo namjenjeno tebi Shenda ali ajd :roll: Ako ti treba šta od Pink Floyd-a za testiranje javi :wink: :D
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

Feko wrote:Nije bilo namjenjeno tebi Shenda ali ajd :roll: Ako ti treba šta od Pink Floyd-a za testiranje javi :wink: :D
Imaš ploču :D :P
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

Pa, imam, sve :roll: mada bih potrošio cijeli dan da ih pronađem jer smo ploče stavili u par ormara tako da bi jedino preostalo listanje satima....lakše je skinuti sa neta :D
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

Feko wrote:Pa, imam, sve :roll: mada bih potrošio cijeli dan da ih pronađem jer smo ploče stavili u par ormara tako da bi jedino preostalo listanje satima....lakše je skinuti sa neta :D
Znam kako je to :D

Btw s koje si ti station?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

http://www.rdm.hr" onclick="window.open(this.href);return false;
Shenda

Re: Aktivna skretnica

Post by Shenda »

Feko wrote: Ako ti treba šta od Pink Floyd-a za testiranje javi :wink: :D
Ne :!: :wink:

RDM FM :shock: :lol: :lol:

... to neka amerikanska :?:
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

NKVD FM :D

Taman mi svira The Cure sa ploče ;D

Daj vidi ima li kino tamo pa da prodamo što opreme, imam viška :D
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

Jok, kino se u Donjem Miholjcu zatvorilo prije rata, čak i u susjednom Valpovu se zatvorili, čak su i orušili zgradu :lol: , najbliže je u Osijeku :!:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Aktivna skretnica

Post by Feko »

Shenda wrote:... to neka amerikanska :?:
...sa mješavinom kuruza, ustvari sada vrtimo sve, ako se plati :ohno:
boropromaja
Posts: 23
Joined: 22-05-2011, 13:38
Location: Bosnia Hercegovina

Re: Aktivna skretnica

Post by boropromaja »

da li neko ima shemu 4-way aktivne skretnice (ultra bass 20Hz-150Hz; mid bass 150Hz-1KHz; midle 1KHz-5KHZ
i treble 5KHz-20KHz) i po mogucnosti izgled PCB-a
pozdrav, bp
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Aktivna skretnica

Post by marinbnm »

Dam ti ja shemu ove, a za 4way samo dodaš još jedan filtar....ali pcb češ da radiš sam :D
boropromaja
Posts: 23
Joined: 22-05-2011, 13:38
Location: Bosnia Hercegovina

Re: Aktivna skretnica

Post by boropromaja »

Marinbnm:(
Dugo ne navratih na forum pa sad eto....
Moze li izgled PCB-a za ovu tvoju skretnicu, ovladao sam foto postupkom, pa ako treba i tebi - nije problem.
Pozdrav, BP
Post Reply