Problem sa RC autom

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
free100
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 26-12-2009, 00:22

Problem sa RC autom

Post by free100 »

Imam neki kineski RC auto... Nabavio sam ga pre oko dvije godine... Radio je tada 3-4 mjeseca pa se pokvario (ne daljinski već prijemnik u autu) i nakon toga stajao je duze vrijeme... Skoro sam se pozabavio njime i utvrdio da su prijemniku crklo 5 tranzistora, 4 komada BC 161-16 i jedan BC33825. Kupio sam te tranzistore (i teskom mukom-jer je dosta sitno) ih promenio. Probao sam auto i proradio je. Samo ima jedan PROBLEM, mjerio sam unimerom i za lijevo, desno i nazad pokazuje 5V (i to radi jer se auto krece normalno) ali naprijed pokazuje 3,5V (to ne radi jer da bi se auto kretao mora malo da se pogura, a i nije normalno da je samo ovaj napon manji). Moje pitanje je da li neko zna u cemu može biti problem, onako bez gledanja. Postaviću i foto mada nevjerujem da će pomoci, pa ako neko zna nek odgovori...

http://img23.imageshack.us/img23/7783/59849454.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img704.imageshack.us/img704/1719/24628864.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Shenda

Re: Problem sa RC autom

Post by Shenda »

Vjerovatno jedan od tih BC161-16, koji uključije "naprijed" ne radi kako treba... Btw. ako dobro vidim na njima piše CDIL... a to sigurno nije proizvođač koji ulijeva povjerenje... :roll:

Probaj vidjeti koji je to tranzistor, pa ga zamijeni sa onim koji uključuje npr. "nazad"... pa će ti sve biti jasno...

Sve te BC161 ja bi zamijenio sa BD140-16... bolji tranzistor! :wink:

Uvijek postoji mogučnost i da taj dekoder (RX2 70607-28?) nije u redu... u tom slučaju - kupi novi auto... :(
User avatar
free100
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 26-12-2009, 00:22

Re: Problem sa RC autom

Post by free100 »

Hvala na brzom i opširnom odgovoru. Zezaću se malo s ovim pa ako ne ide nacu mu drugu namenu, vazda se nesto smisli..........
User avatar
free100
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 26-12-2009, 00:22

Re: Problem sa RC autom

Post by free100 »

Mijenjao sam BC161-16 naizmenično za svaki motor i jopet "naprijed" ne radi, što znači da su sva 4 komada BC161-16 ispravna?!... Što ću sad, imate li neki prijedlog il da bacim u smeće?
Shenda

Re: Problem sa RC autom

Post by Shenda »

Da... onda su svi isti... :roll:

Ima il BC161 nekakav otpor u krugu baze? Ako ima vidi da li taj za "naprijed" ima isti otpor kao i drugi... Moraš ga odlemiti sa jedne strane i izmjeriti otpor! Provjeri sve što ima veze sa "naprijed", od tog prijemnika-dekodera... traži neki "hladan lem"...

Šta taj tranzistor uključuje? Direktno motor ili preko nekog releja? Provjeri i to! Nekakve četkice motora ili već nešto... što bi moglo vući puno struje, pa da ti zbog toga pada napon... :roll:

Nisam do sada imao priliku rastavljati takve igračke, tako da ti mogu dati samo ovakve grube upute... :(

Ako ništa ne upali... zamijeni mu "naprijed" i "nazad"... Pravim šoferima rikverc i tako ne treba! :wink:

Za smeće uvijek ima vremena... :(
Post Reply