10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

Evo imam pitanje za one koji vole razmišljati... Zvijezda za zaletanje motora i nakon toga naravno trokut... Pitanje je sljedece. Spojka motora ima 6 linija, i imate kabel sa 6 crnih zica te jednu sklopku na kojoj je oznaceno "0", "Zvijezda" i "Tkokut"... Zanima me kako ovo spojiti a da ne rastavljam nista, znaci 6 zica iste boje, i 6 lokacija za zice... No ne zelim nista rastavljati...

Bio jedan stari naucnik koji je stvarno imao ideja za tu elektroniku... Zanimaju me vasi prijedlozi, pa cu vam kasnije podjeliti ideje tog ludog starog znanstvenika koje su zlata vrijedne... Trofazni motor, 10 kW sa sklopkom zvijezda pa trokut... Naravno zbog potezne struje i zaleta....
InTheStillOfTheNight
bora_73
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 28-11-2008, 02:18

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by bora_73 »

ne bitno 5,10,15,20 Kw,....šema veze zvezda trokut uvek je ista,...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

slažem se da je ista.. ali motori do 2 kw su vecinom radjeni za spoj zvijezde pa sam zato odabrao neku vecu snagu kako bih mogao postaviti ovakvo pitanje.... Znaci problematika je to sto imamo samo sklopku za prebacivanje polozaja "0, zvijezda, trkokut" i 6 zica iste boje... Kako to spojiti ako sustav gledamo kao crnu kutiju...

Ti stari elektronicarski vragovi uvijek imaju neke ideje od kojih nama mladima ponestane teksta... Zato objavih pitanje na koje vec znam odgovor, ali je fascinantno to sto se vrti na tim starim iskovanim procesorima...
InTheStillOfTheNight
bora_73
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 28-11-2008, 02:18

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by bora_73 »

za klembert el.motora nebih baš rekao da je elektronika al aj dobro,..
nisu bitne boje na istom tom klembertu, bitan je raspored
na nižem redu, one tri žice su počeci faza a one više tri žice su krajevi faza

X Y Z
U V W

U-početak Y-kraj
V-početak Z-kraj
W-početak X-kraj

kada je zvezda kratko su spojeni: X,Y,Z i ne dovodi se ništa a tri faze dovode se na: U,V,W

kada je trokut kratko su spojeni: U-X, VY, WZ i to su tri mosta na koje se dovode tri faze

na osnovu toga možeš kreireti svoju automatiku ili grebenasti prekidač za koji kažeš da je sklopka

pre 100 godina sam montirao grebenasti prekidač i maksimalno ga izbegavam iz puno razloga
lepše se uradi sa tri kontaktora i vremencem + motorna zaštitna sklopka
sa tim paket dobija na celosti

još nisam izvežbao da uz poruku prikačim nešto, pa mi je problem da ti pošaljem šemu veze,...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

pitanje je bilo jednostavno, Kako to najjednostavnije spojiti? Sve ja to znam oko te automatike zvijezda trokut jer sam napravio dobar broj ormara za takve motore te znam i kako je to sve raspoređeno na motoru... Ali i dalje mi nitko nije odgovorio kako spojiti 6 zica iste boje na takav klembert a da se ne dogodi kratki spoj. Znaci nacin na koje je to izvedivo po koracima, a ne strucnu literaturu jer je dobro poznajem...
InTheStillOfTheNight
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by vukboban »

Cekaj malo,jel ti zajebavas ljude ovde,ili ti stvarno treba pomoc?
Bora ti je objasnio najprostije sto moze,ne znam sta ti jos treba...
Ako ti klembert nije pristupacan onda uzmi ommetar i meri dok ne nadjes sva 3 namotaja.
Oznaci im krajeve sa slovima U-U1,V-V1,W-W1.
za zvezdu spajas kratko U1,V1 i W1,a na U,V,W dovodis tri faze.
za trougao spajas U1 sa V i tu dovodis jednu fazu,V1 sa W ,tu ide druga i W1 sa U,tu dovodis trecu fazu.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

vukboban wrote:Cekaj malo,jel ti zajebavas ljude ovde,ili ti stvarno treba pomoc?
Bora ti je objasnio najprostije sto moze,ne znam sta ti jos treba...
Ako ti klembert nije pristupacan onda uzmi ommetar i meri dok ne nadjes sva 3 namotaja.
Oznaci im krajeve sa slovima U-U1,V-V1,W-W1.
za zvezdu spajas kratko U1,V1 i W1,a na U,V,W dovodis tri faze.
za trougao spajas U1 sa V i tu dovodis jednu fazu,V1 sa W ,tu ide druga i W1 sa U,tu dovodis trecu fazu.
Ne zahebavam ja nikoga, a i ne trebam pomoc. Pitanje je bilo za razmišljanje, a vaši odgovori su ograničeni kao knjige... Mislio sam na praktično riješenje ovog problema i naveo kako su sve zice iste boje, ni na jednoj ne pise jeli ona ovakva ili onakva. Znači poanta cijele priče je ta da spojimo motor jer u praksi je ponekad jako teško pratiti ovih 6 zica po stroju i tražiti koja kamo ide a da se sve to skupa ne zapali kada ukljucimo motor.

Odgovor je sljedeći:
Postavimo sklopku u položaj Zvijezda i pronađemo 3 žice koje između sebe nemaju razlike potencijala. To su znači žice zvijezdišta, dok su preostale 3 žice aktivne 3 faze.
Spojimo 3 žice zvijezdiša na gornje 3 linije klemberta motora. U1,V1,W1

Prebacimo sklopku u položaj trokut.
Za spojenu "U1" vrijedi pravilo da njegov odgovarajuci "U" mora biti na istom naponskom potencijalu
Znaci mjerimo napon između ove spojene U1 i tražimo njoj odgovarajući "U" među tri nespojene žice.
Znači u trokutu je napon između U1 i U = 0V, dok je napon između U1, V ili W = 380V.

Isti postupak ponovimo za V1 i W1 kako bi pronašli njihove odgovarajuće faze trokuta.
Et sada isključimo taj sustav i spojimo druge tri žice jer sad znamo njihov raspored.
InTheStillOfTheNight
bora_73
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 28-11-2008, 02:18

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by bora_73 »

dobro prouči svoje pitanje pa ćeš videti da odgovor koji si sam dao, NE odgovara postavljenom pitanju,..
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by Drago_Zg »

Kad smo već kod toga, zanimljivo bi bilo tumačenje kolege " InTheStillOfTheNight " kako on, kaže, navodi:
" Evo imam pitanje za one koji vole razmišljati... Zvijezda za zaletanje motora i nakon toga naravno trokut.. "
a potkrepljuje sa:
"pitanje je bilo jednostavno, Kako to najjednostavnije spojiti? Sve ja to znam oko te automatike zvijezda trokut jer sam napravio dobar broj ormara za takve motore te znam i kako je to sve raspoređeno na motoru..

S toga, lijepo molim kolegu " InTheStillOfTheNight " da pojasni kako i zašto je zvijezda za zaletavanje motora i nakon toga naravno trokut. Naravno, radi se o motorima 10 kW i više, kako on kaže.

Pozorno čitam odgovor !
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by Drago_Zg »

Prilikom uklopa na napojnu mrežu asinkroni motor uzima iz mreže struju 5–7 puta veću od nazivne.
Velika potezna struja uzrokuje propad napona na mreži koji može onemogućiti pravilan zalet i može
ometati ostale potrošače na istoj mreži. Osim negativnog utjecaja na mrežu prilikom uklopa, velika
potezna struja asinkronog motora izaziva veliko termičko opterećenje namota motora i to naročito kaveza
rotora. To je i razlog zbog kojeg je broj zaleta (ili reverziranja) asinkronog motora direktno spojenog na
mrežu ograničen u nekom vremenskom intervalu, jer u protivnom može doći do oštećenja motora.
Potezna struja može se smanjiti na nekoliko načina: korištenjem preklopke zvijezda-trokut, korištenjem
soft-start uređaja ili pretvarača napona i frekvencije.
I još se može dodati puno toga ako se voli razmišljati.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

Drago_Zg wrote:Prilikom uklopa na napojnu mrežu asinkroni motor uzima iz mreže struju 5–7 puta veću od nazivne.
Velika potezna struja uzrokuje propad napona na mreži koji može onemogućiti pravilan zalet i može
ometati ostale potrošače na istoj mreži. Osim negativnog utjecaja na mrežu prilikom uklopa, velika
potezna struja asinkronog motora izaziva veliko termičko opterećenje namota motora i to naročito kaveza
rotora. To je i razlog zbog kojeg je broj zaleta (ili reverziranja) asinkronog motora direktno spojenog na
mrežu ograničen u nekom vremenskom intervalu, jer u protivnom može doći do oštećenja motora.
Potezna struja može se smanjiti na nekoliko načina: korištenjem preklopke zvijezda-trokut, korištenjem
soft-start uređaja ili pretvarača napona i frekvencije.
I još se može dodati puno toga ako se voli razmišljati.
E moj Drago_zg, malo si zalutao.... Poanta pitanja je možda krivo shvacena, no ona nema veze sa ovim što pišeš. No što to u pitanju nije bilo objašnjeno??? Znam zasto se takvi motori pokrecu na takav nacin, a pitanje je samo glasilo kako ufazovati 6 zica na klembert motora... Znaci način na koji se spaja, a ne zašto se spaja...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

Nažalost ne mogu ti prušiti to zadovoljstvo da pozorno pročitaš moj odgovor jer si i sam dobro odgovorio na njega, ali nažalost to nije bilo pitanje...
InTheStillOfTheNight
bora_73
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 28-11-2008, 02:18

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by bora_73 »

Cekaj malo,jel ti zajebavas ljude ovde,ili ti stvarno treba pomoc?
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

bora 73 wrote:Cekaj malo,jel ti zajebavas ljude ovde,ili ti stvarno treba pomoc?
Kao sto rekoh, ne treba mi pomoc, ali isto tako i ne zajebavam ljude... Što ima loše u tome da pročitaš nešto što će ti nekada možda pomoći. Zar to nije svrha svakog foruma??? Ja čitam forume i kopam po netu samo da bi nešto novo naucio, pa tako znam pisati i pitanja, na koja mi odgovaraju mada ja uopce ne trebam pomoc... Zapravo lažem, naravno da trebam pomoć samo trenutno nemam pitanja za koja trebam pomoc :), barem ne u shemama nego recimo AVR-u...
InTheStillOfTheNight
bora_73
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 28-11-2008, 02:18

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by bora_73 »

:azdaja:
malisa
Posts: 9
Joined: 14-09-2009, 17:57

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by malisa »

jao decko sto lupas kao otvoren pendzer :azdaja: kazes da znas teoriju al nisi ni blizu nje
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by yt1nvs »

@InTheStillOfTheNight ja tebe nista nisam razumeo. U pitanju kazes da se nista ne sme rasturati!!!
U toj formi pitanja ja kapiram da je kablo sa 6 crnih zica povezano u klembertu motora a isti zatvoren svojim poklopcem.
U sopstvenom odgovoru meris potencijal izmedju tih famoznih crnih zica.Koji je to potencijal kad el.motor nije povezan?
Ajde sad da ja nisam dobro ukapirao pitanje.Povezemo 6 crnih zica prvo na sklopku i merimo one potencijale sad treba to povezati na klembert motora.
Kako dok ne skinemo poklopac a to je opet rasturanje!!!
Inace ova ideja koju ti u odgovoru pominjes nije losa ali bas u nevolji teskoj!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by pedja089 »

@InTheStillOfTheNigh,
Kad vec citas forume, mogao bih procitati i pravila :!:
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

yt1nvs wrote:@InTheStillOfTheNight ja tebe nista nisam razumeo. U pitanju kazes da se nista ne sme rasturati!!!
U toj formi pitanja ja kapiram da je kablo sa 6 crnih zica povezano u klembertu motora a isti zatvoren svojim poklopcem.
U sopstvenom odgovoru meris potencijal izmedju tih famoznih crnih zica.Koji je to potencijal kad el.motor nije povezan?
Ajde sad da ja nisam dobro ukapirao pitanje.Povezemo 6 crnih zica prvo na sklopku i merimo one potencijale sad treba to povezati na klembert motora.
Kako dok ne skinemo poklopac a to je opet rasturanje!!!
Inace ova ideja koju ti u odgovoru pominjes nije losa ali bas u nevolji teskoj!
Evo kolega za vas se trudim pojasniti to po vašim pravilima razmišljanjima:

Najbolje da krenem izmišljati i pustiti mašti na volju:

Evo moj susjed recimo Muhamed Sabafetović ima problem.
Jadniku izgorio motor koji vrti vjetrenjaču da bi stvarao vjetar, i eto odspojio Muhamed motor, prodao 700 domaćih jaja kako bi mu netko previklovao taj motor. I jadnik dobio taj motor sa viklovanja a nije zapisao 6 žica koje je skinuo sa motora.
I ja baš tu pišem po forumu, a on me zove da mu spojim taj motorić 10 kW, koji starta u zvijezdi, kolega koji me blatio je objasnio sve savrseno zasto u zvijezdi, i nakon toga sklopkom se prebacuje u trokut znaci nazivni radni napon, kako bi mogao stvarati vjetar.
Bez obzira što sam ja uzeo mikroskop i dalje imam samo 6 crnih žica, i to bi ja kao trebao spojiti na motor.
Zamrsimo malo dramu, pa recimo kako mu je sve ovo na grebenastoj sklopci zaliveno smolom iz koje izlazi 6 crnih zica, a ulaze 3 žute, ili u nekom normalnom smislu "Ne da nam se pratiti racunati kamo koja zica mora ici na motor".
Reći ćete jednostavno. Zamrsimo situaciju još gore.
Taj moj susjed zapravo ima svoje vjetrenjače kod moje vikendice na HVARU, a ja išao na more pa mi se nije dalo ponjeti instrument.
Sad imam samo 6 crnih žica, nemam instrumenta, a sustav je zaliven smolom.
Poanta ovog što sam pokušao napisati je ta da cu u 15 sekundi znati kamo koja žica ide bez da razmišljam o ovim vašim RST, GDB, DGF, SKG... Teorija je teorija, i tu ste svi u pravu, ali kada treba nešto spojiti onda se svi hvatate šarafncigera i rastavite kompletan sustav koji ide na proucavanje svim silama metematike, znanstvenim proucavanjima i svim instrumentima da bi se to spojilo. No teoriju uvijek nadopuni praksa pa ću zato ponovno pisati o HVARU i svom susjedu MUHAMEDU.

Naime Muhamed je imao struju u kuci kako bi mogao pokretati te svoje vjetrenjace za vjetar, isto tako je i imao dnevni boravak te WC. Ružno bi bilo da sere u mraku, ali sam mu za ovu pricu morao skinuti 2 žarulje: Jednu iz dnevnog boravka, a drugu iz WC-a.
Spojim ja te dvije žarulje serijski i napravim si instrument s kojim cu osposobiti njegovu vjetrenjaču.
Serijski sam spojio jer moram ispitivati napon od 380V, a nazalos jedna ona naša WC žarulja je samo 220V.

Odem kod njegove sklopke i postavim je u zvijezdu. Sad trcim prema vrjetrenjači i motoru te sa 2 lampe ispitujem njegovih 6 zica.
Pronađem 3 žice koje na kojima mi lampa ne svijetli u svim mogucim kombinacijama i znam da se radi o zvijezdištu. Te žice postavim na poziciju zvijezdišta motora.Znači 3 žice sam spojio i još mi 3 vjese u zraku.

Sad trcim nazad ka sklopci i prebacim sustav u trokut.
Sada tražim ufazovane faze. Tj, jedna strana žarulje ide na jednu već spojenu žicu, a s drugom stranom žarulje tražim liniju (koja nije spojena), a na njoj žarulja ne svijetli. Znači da se imeđu te svije linije formirao trokut za motor.
To ponovim sa svaku spojenu liniju i rasporedim nespojene linije po tocnom redosljedu za ufazovanje motora.

I upravo sam spojio sve savršeno, u najkraćem roku, bez instrumenta, sigurno ispravno, ovi nadobudni nek prouce u shemama, pa onda komentiraju. Jebote govorite kao da sam pocetnik u ovome, a stvarno sam potkovan sa svih strana, samo sam želio vama pomoći ili nekome čitatelju koji će imati takvu problematiku, koja je u pravilo uvijek, pa sam pisao o načinu kako zaobići sve nepotrebne radnje i gubljenje vremena na necemu sto se moze izvesti u nekoliko sekundi na toliko jednostavan nacin kojemu se vrijedno diviti, a ne srati po njemu...

Poanta je ako na ovaj nacin razmisljate nikada vise necete gledati koja je zica crna, koja kamo ide... jer inžinjeri kompiciraju, a neke stvari su tako jednostavne i posao vam same po sebi odrade za nekoliko trenutaka.

Sad tko si da maštu na volju ovo će iskoristiti na svim sustavima vezanim za motore, bez obzira radilo se o automatici startanja, pristupacnosti prostora, ili zicama iste boje...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

Za ove decke sto misle da lupam necu trositi tipkovnicu... jer oni ocito imaju kliker velicine jebenog elektrona... Nije da vas vrijđam, samo kažem kako je kliker u vašoj glavi veličine elektrona... :lol: :azdaja:
InTheStillOfTheNight
Post Reply