Cijevno pojacalo

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
antonio
Posts: 24
Joined: 11-04-2009, 18:00

Cijevno pojacalo

Post by antonio »

http://img163.imageshack.us/i/pict0006d.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false; http://img694.imageshack.us/i/pict0005me.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false; http://img692.imageshack.us/i/pict0003dc.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Evo napokon je gotovo. Bilo je problema ali sam imao pomoc. Tu sam stavio par slika iako šasija još zahtjeva posla. Za sada je mono izvedba od 5 wata ali planiram napraviti jace i ljepše! Sve sam komponente uspio nabaviti kod nas i to po razumnim cijenama.

Ipak cijevi su cijevi i u njima ima ono nešto. Ako koga zanima neka se javi pa cu mu reci gdje sam šta nabavio.
Mirso_1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 17-07-2008, 19:42

Re: Cijevno pojacalo

Post by Mirso_1 »

Ne valja ti raspored naroccito transformatora
trebao si im ose pod 90 stepeni montirati
zatim Ez80 cjev ti je bez veze ne uticce na kvalitet tona dve diode
je veoma lako zamjene i ne treba im grijanje magicno oko takodje bez veze
EL84 i ECC su cjevi ok
tnx
antonio
Posts: 24
Joined: 11-04-2009, 18:00

Re: Cijevno pojacalo

Post by antonio »

Magicno oko tu stoji eto tako da nije podnožije prazno. Jel pravio sam tako da mi šasija ostaje i za kasnije ako budem radio nesto drugo. A ispravljacka cujev je tu jel sam radio prema shemi pa sam htjeo da bude po orginalu. Trafoi su mogli biti toroidni ali to sam tek kasnije skužio. Još cu ja njih zatvarati da napravim faradejev kavez eto da malo ljepše izgleda. A što se tice opčenito nije mi se dalo baš puno truditi oko izgleda ali sad sljedece cu praviti da bude nešt Ono!!
Shenda

Re: Cijevno pojacalo

Post by Shenda »

antonio wrote: Ipak cijevi su cijevi i u njima ima ono nešto.
Različite cijevi sadrže različito "ono nešto"... :roll: :lol:

Za prvi pokušaj - vrlodobar - 4! :wink:

Moglo je i bolje... Glavni prigovor - raspored... Mirso je uglavnom rekao bitne stvari...

Samo nastavi...
antonio
Posts: 24
Joined: 11-04-2009, 18:00

Re: Cijevno pojacalo

Post by antonio »

Hvala na pohvalama! Ali raspored je dosta čest koliko sam ja gledao na netu. Možda da sam dao više truda i mašte bilo bi još i bolje ali za početak je dobro. Sad je na rasporedu stereo pojačalo od 10 do 15 wata.
DrSova
Posts: 13
Joined: 23-02-2010, 01:31

Re: Cijevno pojacalo

Post by DrSova »

svaka cast.. vidjo sam slike po netu tih pojacala, pa bih ti dao segustiju da kuciste napravis od drveta.. cisto estetski, ali samo okolo, ne plocu odozgo..
Shenda wrote:
antonio wrote: Ipak cijevi su cijevi i u njima ima ono nešto.
Različite cijevi sadrže različito "ono nešto"... :roll: :lol:

Za prvi pokušaj - vrlodobar - 4! :wink:

Moglo je i bolje... Glavni prigovor - raspored... Mirso je uglavnom rekao bitne stvari...

Samo nastavi...
otvorio sam temu na pod razno "tranzistorac ili lampas", pa bih te zamolio da pogledas i prodiskutujes....
pozz
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Cijevno pojacalo

Post by niho »

Bravo Antonio, lijepo uradjeno, mozda kad budes radio novo pojacalo obrati paznju na trafoe da budu pod 90° jedan prema drugom,ovdje se ne radi o velikoj snazi pa sumnjam da se prenosi brum. Simpa mi je sto si i za ispravljacicu stavio lampu. Kad si vec dodao magicno oko cini mi se da ga nisi okrenuo prema naprijed pa da ga iskoristis kao "VU metar" sto je jos jedan lijep detalj za sve nostalgicare. Jos jednom, svaka cast, samo oni koji su pravili cijevne uredjaje znaju kako je to tesko ali i koliko je dobro za ucenje. Meni je to isto kao preskakanje elementernih faza (informaticar koji ne poznaje osnovne elemente DOS-a) :wink:
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Cijevno pojacalo

Post by Drago_Zg »

Mislim da bi se svi hjeli da se zavučemo i ispod šasije i da vidimo kako tamo izgledaju elementi i letvice.
Molim te daj poslikaj unutrašnjost. Bit ćemo ti zahvalni !
antonio
Posts: 24
Joined: 11-04-2009, 18:00

Re: Cijevno pojacalo

Post by antonio »

Zahvaljujem na pohvalama!
Magično oko sam kasnije okrenuo da sluzi kao Vu metar ali postoji mana kod pojacala manje snage nemože proizvesti dovoljan napon da radi otklon u magicnom oku. Da vam slikam ispod šasije nebi se nitko snašao. Jel ipak sam ga sastavio za sat vremena pa je malo zbrda dola. Sad sastavljam cijevno pojacalo od 20 wat. Sa dvje cijevi 6L6gc u PP spoju. Samo cekam dijelove i cim napravim stavljam slike. Ali ovaj put ce biti sve na tiskanim ploćicama. Ima ih za nabaviti kod nas i dosta su jeftine.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Cijevno pojacalo

Post by mataya »

lijepo izgleda, mogla bi se malo dotjerati kutija ali ok, nije lose.
vidio sam jedno pojacalo gdje su na elektronske cijevi stavljane malo sire prozirne plasticne cijevi.
tako je manja vjerojatnost da ces sljucajno razbit elektronke, a ako se na stjenku zaljepi neka LED
izgleda stvarno odlicno.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Cijevno pojacalo

Post by niho »

Pa da se na izlazne elektronke stavlja plasticna cijev, nisam bas siguran, jako se griju. To moze biti jace staklo (sto je rijetko) a cesce to je metalna cijev u kojoj se nalazi opruga i ona pritiska elektronku da cvrsto stoji u podnozju, to se koristi tamo gdje bi potresi mogli prouzrociti probleme ( kod UHF-a i kod NF pojacivaca koji su radjeni kao kombo ( Ampeg i sl.)
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Cijevno pojacalo

Post by mataya »

ovo sto sam ja vidio bilo je cisto radi estetike...
sad jel bilo staklo ili prozirna plastika nisam siguran ali izgledalo je predobro :P
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
antonio
Posts: 24
Joined: 11-04-2009, 18:00

Re: Cijevno pojacalo

Post by antonio »

Ta plastika prozirna se stavlja kad se lampa montira na plocicu i gdje je noval podnožije zalemito na plocicu. Sad sam uzeo šasiju od starog DVD i nju ču iskoristiti kao šasiju. Limena je i ljepo je napravita i taman mi pločice stanu unutra ali narucio sam ugradbena podnozija. Budem sutra stavio slike od svega što sam naručio. Ako koga zanima gdje sam sto nabavio neka mi se javi.
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Cijevno pojacalo

Post by Petrus »

Jel mozez ubaciti semicu tog pojacala i dati adresu tvornice ili trgovine transformatora koje si koristio u ovom projektu.
hvala
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Cijevno pojacalo

Post by Klokan »

Vidim da je bilo rijeci o orjentaciji transformatora pa da i ja dam svojih 10 centi :)

Dakle bitno je da mrezni transformator naspram izlaznih bude zakrenut za 90 stupnjeva odnosno kao na slici. Ovi moji crnci su izlazni transformatori koji su na kraju stavljeni u metalne kutije i zaliveni tekucim poliesterom. Izmedju izlaznih je mrezni trafo i ispred njega prigusnica.
https://www.dropbox.com/s/b16v2n6xtq724 ... 3.jpg?dl=0


Ovako pojacalo trenutno izgleda:
https://www.dropbox.com/s/0upg0582ywdsr ... 2.jpg?dl=0
I ovo je ispod sasije jedina slika koju imam:
https://www.dropbox.com/s/okrrrzymxzg0h ... 9.jpg?dl=0


Inace trenutno radim pojacalo sa 6p6s u PP spoju ko izlazne cijevi i 6n9s u okretacu faze.
Post Reply