automatizacija industrijskih procesa

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

Postovani,

Novi sam clan pa da i ja pokrenem jednu temu da vidim vase misljenje o svemu sta cu napisati.Ja sam vlasnik jedne male obiteljske firme iz BiH koja se bavi strojnom obradom metala kao sto su tokarenje, glodanje, busenje itd...Od pocetka 20009. godine smo zastupnici jedne sloveneske firme koja se bavi automatizacijom industrijskih procesa, projektiranjem i izradom upravljackuh ormara za strojeve i postrojenja, projektiranjem i proizvodnjom namjenskih strojeva i naprava, osuvremenjavanjem i automatiziranjem starih postrojenja i izradom novih te prodajom komponenti za automatizaciju.Nasu suradnju smo zamislila tako da mi trazimo poslove u BiH i eventualno radimo strojne dijelove dok je slovenska firma nosioc posla, oni daju ponudu, projektiraju, daju garanciju, naplacuju eventualne polslove itd.Ako bi vremenom uvidili da ima dovoljno interesa za nase usluge i proizvode onda bi gradili jednu zajednicku firmu u BiH.Mene zanima vase misljenje o ovoj vrsti posla, kolike su potrebe u BiH za time, kako se najbolje reklamirati i pretstavljati te kojim firmama.Bicu jako zahvalan na svakom vasem komentaru, ideji, sugestiji ili bilo cemu.

Hvala
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by Smjesko »

Prvo sto trebas uciniti je dati lovu ovima koji su na vlasti i organizirati svoju ekipu ljudi po uzoru na one ekipe na Sicliji da bi mogao ista ozbiljno raditi u jednoj od zemalja seljaka na brdovitom Balkanu. Inace si tropa. :wink:
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

Hvala na savjetu, da imam toliko love da potplacujem onda nebih nista radio, a za opcije tipa udruzenje kao na siciliji bas i nisam sposoban.
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by pejky »

Velike su potrebe, ali vec ima nekoliko velikih firmi koje se bave automatizacijom.
Sto se tice masinske obrade ima nekoliko jakih firmi u Gracanici, Gradaccu, Vitezu, Varesu koje se bave izradom dijelova za auto-industriju.
Takodje imas Tuzlanski TTU koji je prije rata imao najsavremenije strojeve u bivsoj Yugi a sad rade na strojevima koje su u 70-im i 80-im otpisali.
Medjutim nadolazeca svjetska kriza (koja je po meni vec zapocela) ce lose uticati i na domace proizvodjace, jer je vecina njih izvozno orijentisana...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

Sto se tice masinske obrade tu sam dobro upucen jer radimo to 20 godina i znam kolike su potrebe i koja je konkurencija.ali mene prvenstveno zanima automatizacija, kolike su potrebe za tim, kakva je konkurencija i tako to.
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by pejky »

Konkretno u Tuzli imaju dvije firme (koliko ja znam) koje se bave automatizacijom i odrzavanjem, u Sarajevu znam za jednu a vjerovatno ih ima i vise, isto tako sam cuo da u Banja Luci ima jedna ili dvije i ima jedna u Brckom.
Stvar je sto su te firme vec uhodane, povezane sa vlastima i puno lakse prolaze na tenderima nego neko novi ko bi se pojavio.
Na PP cu ti poslat stranice ovih firmi za koje znam.
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

Hvala za informacije.Svaki podatak mi je dobro došao.
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

halo ljudi, di je zapelo, ukljucite se malo
systemlogic
Posts: 4
Joined: 01-02-2009, 22:54

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by systemlogic »

pozdrav,

absoutno mi nije jasno ZASTO je potrebna jedna slovenska companija da se djeluje na bosanskom ili hrvatskom ili marsijanskom podruciju. Sta je to posebno, sto slovenske firme imaju, a sta bi bilo toliko potrebno da se nemoze iz licni resursi rjesit?!? Ima vise mogucnosti: 1. financiranje 2. znanje 3. sposobnost oko menedzmentski pitanja.
Al sve to u ovom slucaju nije relevantno. Znaci ZASTO? Jer jedna tvrtka koja je vec "20 godina" na bosanskom podruciju aktivna nemoze sama da otvori trziste? Jer je potrebno neka slovenska companija koja ce i djelovat kao "glava" da bi vodila za rucicom malu bosanku companiju, a bez da se sama involvira? Nije mi jasno?!
Komponente za automatizaciju ima "kao blata" na trzistu. Od A ko ABB preko S kao Siemens do Z kao zenOn. A ima ih na stotine, manji i veci. Treba se samo odlucit kojeg proizvodzaca i kojiu tehniku upotrebit. To kao strateska odluka. Onda poslovni, marketing i menedzment plan za to i idemo. Pa nije to sad izgradnja "large hadron collider u CERN-u" da bi se trebala neka naucna sila ako se zeli djelovat na tom podruciju? A pogotovo ako se i pomisli koje veze "obicni" tokarski i obradinski poslovi imaju sa automatizacijom pogona, strojeva itd.
Zato: Malo vise samouvjerenja! Za svako sr*** trazit velikog "kulturnog i civilizovanog" vodica je bjedno, i za razvitak, i za ekonomiju, za edukaciju, itd....

Toliko od mene. sorry, nervirju me ove teme, jer ispadamo i izgledamo sve juznije od Bregane ko brdski debili. A po citavom svjetu rade strucnjaci upravo iz tih brdski podrucija a nemogu kod sebe kod kuce....
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by Smjesko »

E moj druze sistemski i logicni. Ovo podneblje je zajebala komunisticka ideologija koja i dan-danas ovuda drma. O svemu odlucuju ljudi koji nista ne znaju osim krasti i lagati. Oni koji su odavde i nesto znaju i hoce raditi otisli su van (gdje si i ti, sto zakljucujem po gramatici) i vani su cjenjeni zbog svoga rada i truda.
Kad kod nas ljudi budu razmisljali kao vani (a to ce biti kad pokrepaju svi oni koji su programirani po komunistickoj ideologiji) onda ce i ovdje ljudi poceti bolje zivjeti.
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by Drago_Zg »

Poštovanje Otisu!

Ne mogu se oteti dojmu da jedna takova ličnost kao Vi traži posao za gazdu Slovenca. Jer slovenac je nositelj posla, čovjek od formata koji da je garanciju i koji naplačuje. A što ste Vi zapravo u ovoj cijeloj priči? Jedan običan mali POTRČKO , koji ne vidi dalje od nosa. Bilo bi lijepo kad bi više cijenio svoje selo i tada ne bi trebao tražiti milostinju od naplate velikog nositelja posla. Zašto jedna slovenska firma nije donijela ovdje posao, da napreduje naše gospodarstvo, a ne da novac izvažamo u slovensku firmu.
Pa zar Vi gospodine Otisu ne znate naplatiti svoj posao, ili ne znate ga kvalitetno napraviti, pa ne možete dati garanciju.

Razmislite!
[URL=https://datesnow.life]Real-life Females[/URL]
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

Hvala svima na komentarima i na Vašim mišljenjima.Meni je jasno da stranci dolaze ovde samo zbog velikog profita i da nas ne vole ali mi smo trenutno u takvoj situaciji da se moramo prilagoditi njima.Ja bih rado automatizaciju radio sam ali o tome nemam pojma, a u suradnji sa slovenskim partnerom dobijam mogucnost da radim strojne dijelove u svojoj firmi i jos plus na to dobijem procenat od svakog posla.Kad malo bolje razmislim nije ni to toliko lose jer sam ne mogu uci u poslove oko automatizacije.Pored strojne obrade koju radimo zelimo ici u prosirenje jer je posla sve manje pa misli da je automatizacija dobar potez.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by WhiteHead »

Moj sazeti prijedlog koji je gotovo i iznesen u predhodnim postovima: Zaposli jednog ili dvojicu mladih tehnicara ili inzenjera, odluci se za proizvodjaca opreme za automatizaciju (Siemens, Omron itd.) nabavi momcima kataloge, par knjiga stalan pristup internetu i garantujem ti da ces za par mjeseci imati isto toliko strucne momke za automatizaciju kao sto su i ti Slovenci.
Pozdrav
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
otis
Posts: 7
Joined: 04-03-2009, 23:23

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by otis »

Tesko je zaposliti mlade strucne ljude u neku firmu koja tek pocinje sa nekim poslovima, oni obicno traze vec stabilne i jake firme zbog svoje sigurnosti, a tesko da ce mi i neka firma dati neki posao s obzirom da iza sebe nemam nikakve reference.A tu je jos i problem financiranja do ostvarivanja prvih prihoda.
PLC-BH
Posts: 18
Joined: 23-10-2009, 16:48

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by PLC-BH »

systemlogic wrote:pozdrav,

absoutno mi nije jasno ZASTO je potrebna jedna slovenska companija da se djeluje na bosanskom ili hrvatskom ili marsijanskom podruciju. Sta je to posebno, sto slovenske firme imaju, a sta bi bilo toliko potrebno da se nemoze iz licni resursi rjesit?!? Ima vise mogucnosti: 1. financiranje 2. znanje 3. sposobnost oko menedzmentski pitanja.
Al sve to u ovom slucaju nije relevantno. Znaci ZASTO? Jer jedna tvrtka koja je vec "20 godina" na bosanskom podruciju aktivna nemoze sama da otvori trziste? Jer je potrebno neka slovenska companija koja ce i djelovat kao "glava" da bi vodila za rucicom malu bosanku companiju, a bez da se sama involvira? Nije mi jasno?!
Komponente za automatizaciju ima "kao blata" na trzistu. Od A ko ABB preko S kao Siemens do Z kao zenOn. A ima ih na stotine, manji i veci. Treba se samo odlucit kojeg proizvodzaca i kojiu tehniku upotrebit. To kao strateska odluka. Onda poslovni, marketing i menedzment plan za to i idemo. Pa nije to sad izgradnja "large hadron collider u CERN-u" da bi se trebala neka naucna sila ako se zeli djelovat na tom podruciju? A pogotovo ako se i pomisli koje veze "obicni" tokarski i obradinski poslovi imaju sa automatizacijom pogona, strojeva itd.
Zato: Malo vise samouvjerenja! Za svako sr*** trazit velikog "kulturnog i civilizovanog" vodica je bjedno, i za razvitak, i za ekonomiju, za edukaciju, itd....

Toliko od mene. sorry, nervirju me ove teme, jer ispadamo i izgledamo sve juznije od Bregane ko brdski debili. A po citavom svjetu rade strucnjaci upravo iz tih brdski podrucija a nemogu kod sebe kod kuce....

To Majstore.
LP
PLC_BH
http://www.plc-bh.com" onclick="window.open(this.href);return false;
PLC-BH
Posts: 18
Joined: 23-10-2009, 16:48

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by PLC-BH »

otis wrote:Hvala svima na komentarima i na Vašim mišljenjima.Meni je jasno da stranci dolaze ovde samo zbog velikog profita i da nas ne vole ali mi smo trenutno u takvoj situaciji da se moramo prilagoditi njima.Ja bih rado automatizaciju radio sam ali o tome nemam pojma, a u suradnji sa slovenskim partnerom dobijam mogucnost da radim strojne dijelove u svojoj firmi i jos plus na to dobijem procenat od svakog posla.Kad malo bolje razmislim nije ni to toliko lose jer sam ne mogu uci u poslove oko automatizacije.Pored strojne obrade koju radimo zelimo ici u prosirenje jer je posla sve manje pa misli da je automatizacija dobar potez.

Ja ću te postaviti za partnera i obučiti te sve u u Industrijskoj Automatizaciji.
Samo treba da se opredjeliš na OMRON-a.

Vrhunske koponente sa veoma jedostavnim softverskim sučelejem za programiranje i konfiguraciju.
JEdan softver za cijeli sistem i 3puta je jednostavniji od Siemensa bez potrebe za 3 softvera za 3 plc-a
JApanac je čudo bolan.

Kompletan program za automatizaciju, inspekciju, zaštitu,....

ako vas interesuju edukativni treninzi i partnerstvo >>> info@plc-bh.com" onclick="window.open(this.href);return false;>>>>>ww.plc-bh.com
LP
PLC-BH
http://www.plc-bh.com" onclick="window.open(this.href);return false;
PLC-BH
Posts: 18
Joined: 23-10-2009, 16:48

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by PLC-BH »

otis wrote:Hvala svima na komentarima i na Vašim mišljenjima.Meni je jasno da stranci dolaze ovde samo zbog velikog profita i da nas ne vole ali mi smo trenutno u takvoj situaciji da se moramo prilagoditi njima.Ja bih rado automatizaciju radio sam ali o tome nemam pojma, a u suradnji sa slovenskim partnerom dobijam mogucnost da radim strojne dijelove u svojoj firmi i jos plus na to dobijem procenat od svakog posla.Kad malo bolje razmislim nije ni to toliko lose jer sam ne mogu uci u poslove oko automatizacije.Pored strojne obrade koju radimo zelimo ici u prosirenje jer je posla sve manje pa misli da je automatizacija dobar potez.


Ako želiš ja ću te postaviti za partnera i obučiti industrijskoj automatizaciji sa Omron-om.
Puno lakši od siemensa 1 sofver za cijeli sistem, an ne 3 za 3 plc-a kao u simensa.

Sva oprema za ind.automatizaciju.

http://www.plc-bh.com" onclick="window.open(this.href);return false;
PLC-BH
Posts: 18
Joined: 23-10-2009, 16:48

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by PLC-BH »

otis wrote:Hvala svima na komentarima i na Vašim mišljenjima.Meni je jasno da stranci dolaze ovde samo zbog velikog profita i da nas ne vole ali mi smo trenutno u takvoj situaciji da se moramo prilagoditi njima.Ja bih rado automatizaciju radio sam ali o tome nemam pojma, a u suradnji sa slovenskim partnerom dobijam mogucnost da radim strojne dijelove u svojoj firmi i jos plus na to dobijem procenat od svakog posla.Kad malo bolje razmislim nije ni to toliko lose jer sam ne mogu uci u poslove oko automatizacije.Pored strojne obrade koju radimo zelimo ici u prosirenje jer je posla sve manje pa misli da je automatizacija dobar potez.




Ja ću te postaviti za partnera i obučiti te sve u u Industrijskoj Automatizaciji.
Samo treba da se opredjeliš na OMRON-a.

Vrhunske koponente sa veoma jedostavnim softverskim sučelejem za programiranje i konfiguraciju.
JEdan softver za cijeli sistem i 3puta je jednostavniji od Siemensa bez potrebe za 3 softvera za 3 plc-a
JApanac je čudo bolan.

Kompletan program za automatizaciju, inspekciju, zaštitu,....

ako vas interesuju edukativni treninzi i partnerstvo >>> info@plc-bh.com" onclick="window.open(this.href);return false;>>>>>ww.plc-bh.com
LP
PLC-BH
http://www.plc-bh.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Cizzy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 35
Joined: 14-10-2005, 07:44
Location: All over world
Contact:

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by Cizzy »

pozdrav,

absoutno mi nije jasno ZASTO je potrebna jedna slovenska companija da se djeluje na bosanskom ili hrvatskom ili marsijanskom podruciju. Sta je to posebno, sto slovenske firme imaju, a sta bi bilo toliko potrebno da se nemoze iz licni resursi rjesit?!? Ima vise mogucnosti: 1. financiranje 2. znanje 3. sposobnost oko menedzmentski pitanja.
Al sve to u ovom slucaju nije relevantno. Znaci ZASTO? Jer jedna tvrtka koja je vec "20 godina" na bosanskom podruciju aktivna nemoze sama da otvori trziste? Jer je potrebno neka slovenska companija koja ce i djelovat kao "glava" da bi vodila za rucicom malu bosanku companiju, a bez da se sama involvira? Nije mi jasno?!
Komponente za automatizaciju ima "kao blata" na trzistu. Od A ko ABB preko S kao Siemens do Z kao zenOn. A ima ih na stotine, manji i veci. Treba se samo odlucit kojeg proizvodzaca i kojiu tehniku upotrebit. To kao strateska odluka. Onda poslovni, marketing i menedzment plan za to i idemo. Pa nije to sad izgradnja "large hadron collider u CERN-u" da bi se trebala neka naucna sila ako se zeli djelovat na tom podruciju? A pogotovo ako se i pomisli koje veze "obicni" tokarski i obradinski poslovi imaju sa automatizacijom pogona, strojeva itd.
Zato: Malo vise samouvjerenja! Za svako sr*** trazit velikog "kulturnog i civilizovanog" vodica je bjedno, i za razvitak, i za ekonomiju, za edukaciju, itd....
Toliko od mene. sorry, nervirju me ove teme, jer ispadamo i izgledamo sve juznije od Bregane ko brdski debili. A po citavom svjetu rade strucnjaci upravo iz tih brdski podrucija a nemogu kod sebe kod kuce....
E moj druze sistemski i logicni. Ovo podneblje je zajebala komunisticka ideologija koja i dan-danas ovuda drma. O svemu odlucuju ljudi koji nista ne znaju osim krasti i lagati. Oni koji su odavde i nesto znaju i hoce raditi otisli su van (gdje si i ti, sto zakljucujem po gramatici) i vani su cjenjeni zbog svoga rada i truda.
Kad kod nas ljudi budu razmisljali kao vani (a to ce biti kad pokrepaju svi oni koji su programirani po komunistickoj ideologiji) onda ce i ovdje ljudi poceti bolje zivjeti.
Poštovanje Otisu!

Ne mogu se oteti dojmu da jedna takova ličnost kao Vi traži posao za gazdu Slovenca. Jer slovenac je nositelj posla, čovjek od formata koji da je garanciju i koji naplačuje. A što ste Vi zapravo u ovoj cijeloj priči? Jedan običan mali POTRČKO , koji ne vidi dalje od nosa. Bilo bi lijepo kad bi više cijenio svoje selo i tada ne bi trebao tražiti milostinju od naplate velikog nositelja posla. Zašto jedna slovenska firma nije donijela ovdje posao, da napreduje naše gospodarstvo, a ne da novac izvažamo u slovensku firmu.
Pa zar Vi gospodine Otisu ne znate naplatiti svoj posao, ili ne znate ga kvalitetno napraviti, pa ne možete dati garanciju.
Moj sazeti prijedlog koji je gotovo i iznesen u predhodnim postovima: Zaposli jednog ili dvojicu mladih tehnicara ili inzenjera, odluci se za proizvodjaca opreme za automatizaciju (Siemens, Omron itd.) nabavi momcima kataloge, par knjiga stalan pristup internetu i garantujem ti da ces za par mjeseci imati isto toliko strucne momke za automatizaciju kao sto su i ti Slovenci.
http://www.meditronik.com.ba/

-Tržišta na kojim smo radili:
Italija,Njemačka,Holandija,Rusija,Bjelorusija,Alžir,Egipat,Saudijska,Indija,Kina.
P.S. U Bosni ne radimo jer u Bosni praktično nema industrije.
-Ne prodajemo nit radimo za Slovenačke,Hrvatske,Srbijanske,Sarajevske "zastupnike",dilere i "menadžere".
-Ne nudimo usluge u Bosni firmama nit ljudima koji bi strancima platili puno nizašta a nama ništa za nešto.
-nemoramo se mi prilagođavat nikom osim kupcu

LP slovencima i pozdrav bosancima.
http://www.meditronik.com.ba" onclick="window.open(this.href);return false;
user_1609
Posts: 1
Joined: 22-11-2013, 21:04

Re: automatizacija industrijskih procesa

Post by user_1609 »

Pozdrav,

nisam iz struke, ali sam dugo u automobilskoj industriji, koja je nezamisliva bez automatizacije pojedinih procesa i sistema...inicirao i vodio sam nekoliko projekata, koji su bili usmjereni ka poboljsanju produktivnosti i kvalitata te reduciranju troskova i skatra itd...znaci, svjedok sam potencijala, koji se krije u automatizaciji pa me to i motivisalo da se ukljucim na forum te prije svega pozelim puno uspjeha svakom ko se profesionalno bavi razvojem i proizvodnjom pomenutog u BiH i izvan nje...

Konkretno me zanima da li postoji popis firmi u BiH, koje su sposobne ponuditi uslugu razvoja i proizvodnje sistema za upravljanje u industriji.

Hvala.
Post Reply