Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
Napon

Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by Napon »

Najprije lijep pozdrav....

Dakle krivo sam u bascomu podesio one fuse-e i sad više ne mogu isprogramirati mikrokontroler(preprogramirati ga), pa je moje pitanje kak da ga otključam?

Negdje sam pročitao da se to može s onim ocilatorom koji ima 4 nožice (neznam kak se to zove, ima + - i još neke ) i da se to spoji umijesto običnog kristala i da se onda otključa... da li to stvarno pomaže? postooji li neka shema, neki uređaj koji to otključava?

+pitanje. što se najgore može dogoditi račulanu ako se kaj 'zmda' u programatoru?

Hvala svima na odgovorima....
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by trax »

Otkljucavanje nije moguce. Moguce je re-programiranje ili totalno brisanje mikrokontrolera. To radis sa obicnim programatorom. Tvoj programator ocigledno ne postuje protokol sa kojim se treba programirati taj PIC kontroler, pa ga vise ne mozes isprogramirati.
Imao sam istih problema, ovako sam to rijesio: http://www.elektronika.ba/117/easypic3- ... ka-zakrpa/" onclick="window.open(this.href);return false;
Napon

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by Napon »

radi se o AVR-u

imali tak nešto za AVR?
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by zubagonivincenta »

Koji AVR?
Napon

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by Napon »

zubagonivincenta wrote:Koji AVR?
tiny26
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by konya »

Pozdrav.

Mozes ga otkljucat, ako si krivo podesio FUSE bitove. Trebas dovesti vanjski CLOCK na XTAL2 nozicu. Generator takta mozes izvesti na razliciti nacin: pomocu NE555, ili jenostavno uzmes iz drugog chipa koji ima vanjski kristal na sebi (drugi AVR). Naravno nesmijes prekoraciti maksimalnu dopustenu frekvenciju.
konya
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 96
Joined: 19-02-2007, 19:55
Location: Hrvatska

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by konya »

Ti si krivo konfigurirao fuse bitove. Podesio si da radi sa vanjskim kristalom (External clock), ali nisi uključio unutarnju elektroniku, koja će "pobuditi" kristal. Zbog toga trebaš dovesti vanjski izvor taktnog impulsa, da bi atmel radio.
Ako imaš pri ruci mikrokontroler na kojoj je već podesen vanjski kristal (npr. STK500 programator, JTAG debugger ili nekakav projekt.....), jednostavno sa jedne nožiče kristala dovedeš signal na XTAL2 nožicu (naravno spojiš i mase),uključis oba dva mikrokontrolera, i podesiš FUSE bitove, da bi radio ispravno.
Ako nemas drugi AVR, onda možes napraviti astabil (pomoću NE555) sa frekvencijom rada oko 1MHz, i to spojiš na XTAL2.
Ako slučajno ne radi sa XTAL2, možeš probat i sa XTAL1 (nisam siguran na koji sam spojio) :wink:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Kako otključati mikrokontroler? (interni oscilator)

Post by Smjesko »

Code: Select all

www.efo(dot)ru/ftp/pub/atmel/_AVR_MCUs_8bit/_Technical_Library/tools/stk/stk500/doc/STK500_Schematics.pdf
Post Reply