USB PROGRAMATOR za MICROCHIP-ove microcontrolere

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

USB PROGRAMATOR za MICROCHIP-ove microcontrolere

Post by Drago_Zg »

Evo, do sada smo gradili različite Pic programatore (koji su i tu bili prezentirani), bilo da su radili na lpt ili serial portu, pronalazili njihove mane i rješavali ih jednu po jednu. Sada je to prožvakani burek. Kako svaki PC ima USB tako se niihova primjena sve više preferira i to s razlog. Bilo da je riječ o brzini prijenosa ili jednostavnosti konstrukcije, a dobiveni rezultati konstrukcije su odlični. Tako sada predstavljam USB Programator za microchipove microcontrolere, koji može programirati ili čitati pic serije 12, pic serije 16, pic serije18, serije 24, serije 30. Bilo da se radi s prefiksom F (flash) ili C (OTP). Ovaj USB Programator ima četiri različita VPP napona u rasponu od 10V do 14V ,koji služi kao visoki napon za mod programiranja. Poznato nam je da svaki pic nema isti napon programiranja. Tako PIC 18F2550 ima Vpp 12V, a iznad toga pregara. Programator također ima ugrađeni mod bootloadera, tako da se može programirati i doprogramirati bez posebnog programatora. Osnova programatora je pic 18F2550, koji ima memoriju 32K. u koji se upisuje firmware. Programator ima ugrađen i ICSP adapter. Ima vizualnu signalizaciju sa LED diodama. Preko konektora USB tipa B spaja se kabelom na PC i nema nikakova dodatna napajanja. Obzirom da programira veliku familiju microchipovih microcontrolera ugrađen je 40 polni textool. Programator je izrađen na vitroplastu foto postupkom, u jednom nivou jer nije predviđen za ugradnju u kutiju, već mu je namjena vizelna edukacija sa punim konforom rada. Postavljanjem Textoola na boton layer može se odmah izvršiti ugradnja u konstrukcijsku kutiju. I šta još reči? velika brzina čitanja i pisanja (programiranja) i nikad nije napravio grešku tokom ispitivanja rada. To znači da je USB Programator stabilan i mora se svakako preporučiti za samogradnju. Treba li se što još dodati, svakako, nije sve rečeno, tek ulazimo u eru USB projekata... I za sada na kraju evo kako USB Programator Izgleda:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... rogUSB.JPG
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Post by Drago_Zg »

Projekat USB Programatora je posve otvoren tako da se vide svi datalji. Ako netko želi mogu postaviti i u DXP.
Postavljam kompletan Projekat USB Programator za microchipove microcontrolere koji izgleda ovako:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... rammer.pdf
Last edited by Drago_Zg on 22-10-2008, 11:57, edited 1 time in total.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Dragec, s kojim softverom radi taj tvoj programator? Mislim da sam negdje vidio tu shemu, ali malo drukcije nacrtanu.
Ja sam takodjer izradio jedan za USB-port i sad ga ispitujem.
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Post by Drago_Zg »

Našao sam na internetu nekoliko, slobodno kažem pokušaja i nekoliko kvalitenih USB programatora. Pažnju zaslužuje svakako Eclipse projekat ali trenutno je top ovaj Sprut Brenner 8P. On se nosi rame uz rame s najskupljim profi programatorima. Provjeri!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Upravo taj sam i ja izradio, alu u "mini" izdanju.
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Post by MHN »

Odlicno, svidja mi se a imal gdje HEX-a za ovaj 18F2550 :shock:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Naravno da ima. Na sprutovoj stranici je potpun projekt.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Programator za programator...

Post by mbruck »

A čime isprogramirati ovaj 2550? Opet treba programator... za programator.
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

USB PROGRAMATOR za MICROCHIP-ove microcontrolere

Post by Drago_Zg »

Jako dobro pitanje, prijatelju Mladene. Po tvome ispada da je potrebno imati programator za programirati programatora da bi ovaj programirao programataor i taklo u krug. No dobro iziđimo iz začaranog kruga. Kako vrlo jednostano. Ovaj chip 18F2550 (a ne samo taj) ima mogućnost bootloadera, tako da mu ne traba programator za upisivati hex.datoteke ili brisanje istih ili nadopuna sa novima kada se nalazi u programatoru. Siguran sam da će ti netko ili ti sam zapržiti bootloader na microcontroleru preko ICSP adaptera vezanog na programator za seriju 16FXX, jasno uz max. napon Vpp 12V. Eto to tako ide, tako kažu stranice microchipa. Znači kad imaš prazan 18F2550, potreno je programirati bootloader, a potom možeš pisati ili brisati sadržaj microcontrolera koliko želiš! Pogledao sam na stranicama microchipa i oni već nude bootloadane microcontrolere, da bi upisali hex filove, tako da designer pcb ili uređaja ne mora sam programirati.
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

ajd okacite kompletno sve sa hexom
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

USB programator

Post by Drago_Zg »

Dodaje se projekt u pdf.
Last edited by Drago_Zg on 29-10-2008, 20:03, edited 2 times in total.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: USB PROGRAMATOR za MICROCHIP-ove microcontrolere

Post by mbruck »

Ovaj chip 18F2550 (a ne samo taj) ima mogućnost bootloadera, tako da mu ne traba programator za upisivati hex.datoteke ili brisanje istih ili nadopuna sa novima kada se nalazi u programatoru.
Da, pod uvjetom da je taj bootloader tvornički uprogramiarn... Ali nije, pa nam opet treba programator za ubaciti bootloader u prazan PIC.
No nije đavla da baš niko u državi nema programator jel tako. Ja sam jednom prilikom slao Trax-u jedan PIC poštom da mi ga programira. Tjedan dana, stavr rješena... Parola snađi se.
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

JDM ili Multi PIC programmer i WinPic800...

Pozdrav...
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Post by Drago_Zg »

... nastavljam iza tri točke: Cijenjenom gospodinu Spiky, dojadila šetnja forumon pa je morao negdje stati i nešto upisati. Nikako da povežem JDM, Multi pic programmer i WinPic800. To bi više bilo al´pari sa Programatorom 16FXX za Lpt port. No, povezivati imaginarnu paralelu sa osnovnom aplikacijom USB programatorom, nikako nema jasne slike što je to retro proizvod a što nova tehnologija. Kada bi se PDF filovi otvarali večinom sa Akrobat Readerom ili problemi rješavali najjednostavnije na LPT portu, software pisali a da to nije problem, ekvivalentnost tranzistora određivala po sopstvenim nahođenjima, programiranje jasno, samo na serial ili lpte, sigurno ne bi bili gazili korak sa tehnologijom. Nitko ne kaže da to nije bilo u redu u to vrijeme. Na tim dosezima tehnike usvajali smo prva znanja.
S toga mislim da gospodin Spiky ima kristalno jasno definiranu granicu retro i suvremenosti , samo to treba pretočiti u stvarnost. A nikako da zapne već na prvoj jednostavnoj aplikaciji. Ako zna definirati i školski objasniti Ohmov zakon, svakako će pronači različitosti i prednosti pojedinih projekta da ih prezentira.
Živi bili pa vidjeli!!

Pozdrav!
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Post by mbruck »

Slažem se sa Dragom u potpunosti.... Kad vidim programator na serijskom portu ufati me muka. Iako će me neki prozvat zato što sam podržao jedan AVR razvojni sustav koji ima ugrađen serijski programator. O parelelnom portu neću ni da pričam. (Iako ruku na srce svi moji USB-ovi su popunjeni, a LPT prazan).
Ovo je odličan programator i lak za napraviti.
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Moj post se ne odnosi na cijelu temu, vec na post iznad moga.
Nemam nista protiv ni serijskog,lpt ili USB porta.Tko se profesionalno bavi mikrokontroleirima zna sto mu treba.
Postovani gospodine Drago, forumom se ne setam,u krajnjoj liniji mozete i pregledati moje postove do sada.Meni osobno, trenutno, ne treba vrhunac tehnologije na USB portu, za moje potrebe je dovoljan i serijski ili LPT port.
Za Sprut-ov programer znam vec poduze vrijeme kao i za GTP_USB (plus),koji moze programirati i PIC i ATMEL i EEPROM-e.
Znaci i ako se odlucim izraditi novi programator znam koji cu napraviti.
Svoje misljenje i stav imam i nije mi potrebno od drugoga cuti svoje misljenje.
To sto je za Vas USB vrhunac tehnologije ja postujem i radite s njim sto god Vas je volja, a ujedno Vas lijepo molim da mene ostavite na miru.
Ja znam kako cu povezati Multi Pic Programmer i WinPic800.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Ajme ljudi, o cemu vi raspravljate. Svi programatori su dobri ako rade svoj posao. Osobno imam i COM i LPT i USB - port programator i svi rade. Stvar je ukusa, novaca i volje hoce li netko izraditi ovakav ili onakav.
Za upucati bootloader u PIC za USB programator treba imati paralelni port na racunalu (sto moze biti najveci problem za rijesiti, ali nije nerjesiv), komad kabela, konektor za LPt port, konektor za ISP (nije nuzan - zice se mogu zalemiti na podnozje) i integrirac HC244. Softver ima za skinuti s Interneta.
Ako je ovo nekome problem, onda ne znam sto bi bilo da treba nesto ozbiljnije uciniti.
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Odgovor na Spiky

Post by Drago_Zg »

Mladi gospodine Spiky! Isto ste na ovaj način reagirali sa drugim forumašima, unatoć tome upućujete me da pregledam vaše postove. Vaše znanje počinje od nule i eksponencijalno raste da bi doseglo razinu Ohmovog zakona. Eto, vidite to vam ja neću nikako reći jer se ponosim svojim vrhuncem znanja koji ste vi meni odredili. Mladi gospodine , špicnameta, Spiky, ja sam Vas pozdravio sa Pozdrav! što izražava osječaje iz dubine srca i poštovanja, a vi ste na kraju postavili Pozdrav...
O takovim sintaksama i njihovom značenju ne želim razgovarati.
I na kraju da nabacim komentar: A što mi je sve to trebalo? Zlo namjerni i
zajedljivi postovi brišu značenje pozitivnog druženja na forumu, kako bi aplicirali svoje zločeste ambicije. Može i bez toga.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Post by imocanin »

Ja mislim da je ovaj forum za razmjenu iskustava i znanja a ne za prepucavanje ko vise a ko manje zna :lol: :lol:
Cirkus Kolorado :D
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

slazem se sa imocaninom...uvijek je dovoljna mala iskra da se vatra rasplamsa
i onda je svima žao...vjerujte mi znam-moj brat je vatrogasac :)
Post Reply