[Rijeseno] Hemikalije u Sarajevu

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

[Rijeseno] Hemikalije u Sarajevu

Post by Amir_Hadzic »

Poz...


Ne znam za druge ali ja sam imao problema da nadem sve potrebne hemikalije za foto postupak u Sarajevu. I evo danas sam otkrio dvije prodavnice hemikalija... -jedna je kod kafica "Tito" (tecne supstance), a druga je preko puta praonice "Slon" na Cengic Vili (cvrste supstance).

I jedna napomena... Ako ste maloljetni povedite staratelja sa sobom... Mene su vratili radi toga, pa cu tek' sutra kupiti :)
User avatar
VasilyZaitsev
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 219
Joined: 03-04-2007, 10:37
Location: Sarajevo, BIH

Post by VasilyZaitsev »

Hajd bas javni za cijene.
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Imas u Sarajevu prodavnicu u kojoj mozes kupiti sve sto ti je potrebno, pa i vise...
Pogledaj na http://rselectronic.ba/

Ja licno narucujem od njih sta god mi treba postom...
User avatar
VasilyZaitsev
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 219
Joined: 03-04-2007, 10:37
Location: Sarajevo, BIH

Post by VasilyZaitsev »

Znam za ove sa Dobrinje, bas me interesuje gdje se jos ima uzeti ovih, a i kojekakvih drugih hemikalija (na slobodnom trzistu) u Sarajevu.
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

Evo danas sam opet isao u ovu prodavnicu, ovaj put sa ocem. Coj'ik se i na mene i na starog izder'o. Kaze da je NaOH otrov i da mi ne moze prodati, iako mi je jucer rekao da dovedem nekog starijeg i nema prob.

A mozda sam i ja pogresio u tajmingu jer su u isto vrijeme dosli i neki ljudi sa farmaceutskog fakulteta pa je moguce da se ovaj samo pravio pametan pred njima...
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

Evo kupio sam u RSelectronics NaOH, ali gdje da nadem hidrogen sada? Znam da ima u prodavnicama za frizersku opremu ali da li neko zna tacno gdje se jedna takva prodavnica nalazi u Sarajevu.
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Ne znam za Srajevo ali ja u Beogradu kupujem hidrogen u svakoj apoteci (30%)
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

hidrogen mozes nac u apoteci, ja sam uzeo 30% 1L za 15km!
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

Vidjet cu sutra... Posto cu sutra imati pristup VNC busilici morao sam razviti plocu danas ili cekati do utorka tako da sam kupio u prodavnici onaj kremasti sa konc. od 9% :D

Evo kako izgleda plocica:
http://img219.imageshack.us/my.php?imag ... 641ju8.png
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Post by MHN »

Nisam ti vidio post ranije ali sto se tice "hemikalija" imas sve kupiti u ELECTRONIC CENTRU u Titovoj ulici. Ja tamo odavno uzimam sve za foto postupak, razvijac je oko 5KM a i tako nekako dodje i ferihlorid u granulama. Ne moras se nista patiti sve gotovo dobijes.
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

Gotovo sad :) Kupio ja 1200g NaOH u RSelectronic-u :)

Ipak hvala na informaciji
amarj
Posts: 1
Joined: 11-06-2013, 17:45

Re: [Rijeseno] Hemikalije u Sarajevu

Post by amarj »

Upomoć, gori pod nogama!
Da li je moguce bilo gdje nabavit u Sarajevu kiselinu za foto postupak. Kupio sam razvijač i ploču, ali ferohlorida nigdje ni za lijeka. Zna li neko neku tajnu lokaciju, bio bih vrlo zahvalan. U RS-u kažu da nemaju i nece ni imati, a u Elektronic centru kažu da je zakazao dobavljač iz Njemačke. Čuo sam da postoje još neke kiseline s kojim je moguće ovo raditi, zna li bilo ko koje su to kiseline i gdje ih mogu nabaviti u Sarajevu. Hvala! :)
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: [Rijeseno] Hemikalije u Sarajevu

Post by niho »

Čemu vatra, obična solna kiselina 18-20% (zahodska :D ) i hidrogen 30%. rastvor ide u odnosu 1:2:6 (hidrogen:kiselina:destilovana voda). Koncentrovani hidrogen je teže naći moraš moljakati po apotekama a ako ne uspiješ onda probaj naći onaj koji koriste frizeri 9-11% bistri i njega ne razređuješ nego dodaš samo kiselinu približno 1:1.
Ako baš insistiraš na ferohloridu onda napravi sebi:
Kupi litar gore navedene zahodske kiseline i magičnu žicu za čišćenje (ona vrlo fina ima je na odjelima domaćinstva u svim trgovačim centrima) i ubacuj jedan po jedan "smotuljak" dok ih kiselina ne "pojede". I eto ferohlorida :lol:
Ejub
Posts: 1
Joined: 02-12-2013, 19:56

Re: [Rijeseno] Hemikalije u Sarajevu

Post by Ejub »

Imam ja ferihlorida 1L 30KM
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: [Rijeseno] Hemikalije u Sarajevu

Post by satsat »

preskupo
Post Reply