bih.net server

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

l3xu5

bih.net server

Post by l3xu5 »

poZzzZ
zanima me moze li se napraviti server sa bih.net.ba adsl-om
imam adsl , i zanima me moze li se pokrenuti server ??
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

on misli kako može otvoriti porteve na ruther; ali jedino neznamo koji ruther ima
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

ima speedtouch 516
l3xu5

Post by l3xu5 »

da...
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

evo link kako namjestiti port forwarding na raznim routerima

http://www.portforward.com/english/rout ... rindex.htm
l3xu5

Post by l3xu5 »

nastimo sam to ali nece port :80
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

na portu 80 ti radi web konfiguracija routera. Moras da je stavis na neki drugi port da bi ti on mogao biti slobodan. Imas to za namjestiti negdje pod web managment ili tako nesto ovisno o routeru.

p.s. kad to namjestis na neki drugi port onda da bi usao u web konfiguraiju moras upisat ip adresu routera i onda : pa port npr ako je port 44 xx.xx.xx.xx:44
l3xu5

Post by l3xu5 »

nece stimo sam sve zive portove i nece ni jedan da otvori..
kad kucam u browseru
00.00.00.00:port
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

provjeri firewall u routeru mora dozvoljavati wan to lan i lan to wan promet

sad sam pogledao malo na portforward.com probaj ono outside ip stavit ip 1.1.1.1 tako je na mom d-linku proradilo
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

@l3xu5
Da li bi mogao malo detaljnije objasniti sta hoces da uradis. Kako sam razumeo hoces spoljnu ip adresu odnosno da budes vidljiv spolja. Recimo podignes web server i bilo ko moze da mu pristupi, ako sam dobro razumeo. U tom slucaju moras imati staticku ip adresu.
Pokusaj da stavim ip adresu tvoje mrezne kartice
start-->run--->cmd--->ipconfig/all
dobices podatke tvoje mrezne karte.
Takodje proveri da li ti modem dodeljije istu ip adresu prilikom ponovnog ukljucenja.
delboy wrote:na portu 80 ti radi web konfiguracija routera. Moras da je stavis na neki drugi port da bi ti on mogao biti slobodan. Imas to za namjestiti negdje pod web managment ili tako nesto ovisno o routeru.
Nisam razumeo zasto na neki drugi port. Preko browser-a pristupas modemu (ruteru) ili preko telnet-a i vrsis njegovo podesavanje.
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

ja sam mu poslao vertrigoserv 8) ; jer on želi napraviti web server.
meni tako radi; vezano za ip. on će (bar tako mislim) nabaviti dns, neznam kako da se izrazim;

al uglavnom ja sam si skinuo no-ip i sada mi komp ima dns tj. domenu.

ja si to koristim za hub na dc++ mreži;
posjetite me :lol: :lol: :lol:
adresa huba je mjnet.no-ip.org.
nemam još web stranicu za web server; izrađujem
l3xu5

Post by l3xu5 »

neide ovo,morat cu ja nazvati bi.net.ba na njihov onajk broj za podrsku i pitati da li bih mogao da podignem za svoje potrebe web server :D
sta mislite na to?
da li ce mi pustiti ili ce mi ugasiti adsl :D lol
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Ne mogu ti ugasiti adsl.
A ja ti opet kazem moras podesiti modem pa tek onda web server.
Bolje ih pitaj kako da podesim modem pa posle sve ostalo.
Posedujem speedtouch 546v6 i takodje sam podesio modem da bi mi ktorrent i amule radili normalno.
User avatar
VasilyZaitsev
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 219
Joined: 03-04-2007, 10:37
Location: Sarajevo, BIH

Post by VasilyZaitsev »

Hoces da vrtis web server na svom kompu koji ima BitchNet ADSL?

Prva prepreka ti je sto ADSL korisnici imaju dinamicku IP adresu, to dalje znaci da nije moguce na regularan način imati domenu sa nazivom (www.nesto.com).

Problem dinamicke adrese mozes rijesiti na 2 nacina, prvi, skuplji i bolji jest da BitchNetu svaki mjesec dodatno placas 40 il 80 KM (nisam siguran za tacnu cifru) da bi ti obezbjedili staticku IP adresu na koju mozes vezati svoju domenu sa nazivom. Drugi, jeftiniji i nespretniji nacin da "zaobidjes koristenje" dinamicke IP adrese jest da koristis neki od servisa za "dodjeljivanje imena dinamickoj IP adresi" (www.no-ip.com i slicni servisi)

Kada rijesis problem dinamicke IP adrese, na red dolazi samo ogranicenje ADSL paketa u vidu bandwidth mjesecnog limita (1G, 3G il 9G) i ogranicenje upload, a i download brzine doticnog ADSL paketa.

Onda tek na red dolazi instalacija web servera na tvoj komp. Moja preporuka ti je Apache + PHP 5.x + MySql kombinacija. Ako nemas iskustva u instalaciji i podesavanju svakog servisa posebno, onda ti preporucujem da iskoristis kombinaciju ta 3 servisa integrirana u jedan paket za laksu instalaciju poznati pod imenom LAMP (za Linux sisteme) ili WAMP (za Windows sisteme) - skracenica xAMP stoji za x-Apache-Mysql-Php. U tom slucaju, Google is your best friend.

Nakon instalacije web servera i ostalih prckarija na komp (citaj MySql i PHP i njihovo podesavanje), na red dolazi podesavanje portova u firewallu (hardwareskom - u koji spada router, softwareskom - u slucaju da koristis neki od softwareskih firewalla kao sto su ZoneAlarm, Kerio, KIS..., ili ako koristis oba tipa firewalla onda oba trebas da ustimas)

Ja na svom kompu vrtim gornju kombinaciju servisa (Apache + MySql + PHP) i uglavnom mi sluze za testiranje prije nego websajtove postavim na zakupljeni server. Sve u svemu, za pocetnike instalacija nije teska s obzirom da je na Internetu moguce sve pronaci i do najsitnijih detalja.
U svakom slucaju, ako ti bude trebala kakva pomoc kod podesavanja i instalacije doticnih servisa, imas se kome obratiti ovdje ;)
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

ja bih napravio, a zapravo to i radim, koristim no-ip, a ako bi mi trebala neka druga domena samo je kupim i preusmjerim na mjnet.no-ip.org i wola. Jesam li možda gore napisao DA SAM MU POSLAO VERTRIGOSERV KOJI IMA APACHE PHP I MYSQL?! :evil: :lol:

njemu je bitno samo otvoriti porteve na rutheru, model imate gore, i sada ako neznate na tom modelu, onda rađe šutite, jer iskreno baš ne pomažete :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: 8) :lol:
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

moja pogreška nisam napisao da vertrigoserv ima te opcije :oops: :oops: :oops:
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

Prva stvar treba da promijeni port konfigurcije od routera jer sta ce mu onda kad se netko spaja na web server upisivat port od servera koji najcesce radi na portu 80. To neznam di ima za namjestiti na drugi port na tom routeru

Kao sto pise tu
samo pod inside ip upise adresu kompa u lan-u koja mora biti staticka outside ip ostavi 0.0.0.0 ako to ne radi neka stavi 1.1.1.1 ili nesto drugo ali na mom routeru tako radi.

ne mora da stavlja staticku adresu adsl-a jer se moze napravit da samo sa domene.x forwarda na domenu x.no-ip.com i sl.


Mozda je bolje da stavi neki stariji komp pa na njega pokrene web server jer ako se spoji vise ljudi usporit ce mu komp.
User avatar
VasilyZaitsev
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 219
Joined: 03-04-2007, 10:37
Location: Sarajevo, BIH

Post by VasilyZaitsev »

@delboy: Mislim da procitah prije sta si napisao, a vidim i sad ponavljas. Kakve bolan veze ima port 80 od web interfejsa routera i port 80 od web servera koji se vrti na kompu korisnika?
Kao prvo, web interfejs routera ili samo skraceno routera radi na portu 80 ili 8080. Dalje, sam router ima svoju private adresu koja je najčešće 192.x.x.1 ili 10.x.x.1.
Web server bi se vrtio na IP adresi koja pocinje sa 89.146.x.x (jer konkretno govorimo o BitchNet ADSLu) tako da nemoj dzabe da brkas kruske i jabuke. Ostavi web interfejs routera i njegov port na miru, oni ne igraju sada nikakvu ulogu u svom slučaju.

Ili sam ja tebe mozda pak pogresno razumio sta si htio da kazes? (iako mi sve govori da se radi o ovom gore slučaju..)
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

@VasilyZaitsev mislio sam reci da cim neko upise njegovu ip adresu od routera pokazat ce mu web konfiguraciju i kako ce onda moci spojiti se na web server njegovog kompa ?

znam da neki routeri mogu iskljucit kontrolu web managmenta sa adsl konekcije ili je to vec bo defaultu ali nisam siguran da li je tako na tom routeru i mozda opet nece radit jer je to kod svakog routera drugacije.

Zato sam rekao da promijeni port koniguracije zako da bude siguran da ce radit i da moze npr. ako je negdje dalje od kuce mijenjat konfiguraciju.
User avatar
VasilyZaitsev
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 219
Joined: 03-04-2007, 10:37
Location: Sarajevo, BIH

Post by VasilyZaitsev »

Pa niko mu sa vana ne moze prici web interfejsu routera ako nije unutar njegovog LANa, jer kao sto rekoh, IP adresa web interfejsa routera je privatna, a to znaci ovo gore sto rekoh - da je routeru moguce pristupiti samo unutar LANa.
Ovdje "korisnik" ukuca IP adresu ADSL konekcije koja mu je dodjeljena prilikom connecta, a web server instaliran na komp dalje odradi svoje.

89.146.x.x (:80) -> web server (Apache) -> obrada stranice -> prikaz

Ne znam kako drukcije da ti schematski pokazem.
Post Reply