Pojacalo 2x50W

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Shenda

Post by Shenda »

Ma ništa, sitnica...
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

Cool,prekrasno sve si to lipo spakova...ko orginal,samo mala zamjerka,ta maska mi se ne svida...Moga si zbavit crni pleksiglas,ili prozirni pa ga obojat iznutra...izgledalo bi savrseno....
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Nije li hladilo na kojem su izlazni tranzistori premalo za navedenu snagu :?:
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

hmm po meni je momak ovo uradio savrseno.. samo da uzme acetona i izbrise ono sto pise na maski i da za one LED diode izbusi rupe na njemu da to jos ljepse izgleda, a ono gdje ti je crveno ofaraj spreom ( na prozirnu plastiku gjde su ti dosle LED diode). a sto se tice hladnjaka, vidio sam da je jos i stavio 3 ventilatora tako da mislim da je to uredu... :)
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

Ove ledice ljepse izgledaju nego na slikama, pa tako da mi se ne buse rupe za njih.
Hladilo ja u obliku slova U i sa ventilatorima se tranzistori ne mogu pregrijati. Testiro sam, kada radi pojacalo punom snagom 2*50W sat vremena u sobi na temperaturi od 28 stepeni, izlazni tranzistori se mogu drzati rukom bez problema. Temperatura nemoze preci 60 stepeni, a oni mogu raditi normalno i na 120 stepeni.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Pozdrav svima na forumu!
A tebi emiter, svaka čast i čestitke za ovako lijepo urađenu stvar!
Ovo si super uradio.
:)
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

liska
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 17-03-2008, 16:01
Location: Sarajevo

Post by liska »

Hvala kralju.. :D
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

ma kakav kralj
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

1.) jesu li ventilatori preko termostata, tako da sute kad po noci slusas na tiho ?
2.) moze li se staviti po 2 2N3055 pa da dobijes jos koji wat ?
3.) kakva je distorzija onako po uhu ? to mi se cini slično onom pojacalu sto je bilo u onim starim rizovim ležečim hi-fi, i koliko hod je ekipa pljuvala po 3055-ticama meni se zvuk činio sasvim pristojnim...
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

1.Ventilatori su sopjeni direktno (bez termostata), konto sam ugraditi poslije termostat.
2.Mogu se uduplati izlazni tranzistori, i trebala bi se dobiti dupla snaga (100W po kanalu). Duplanje izlaznih tranzistora trebalo bi otprilike izvesti ovako (link na dnu).Samo pazi jer je na ovoj shemi napajanje +-38V, a kod mene je samo 42V.

3.Po mom subjektivnom misljenu zvuk je dobar u poredjenu sa ovim "kupovnim linijama". Kvalitet zvuka ti najvise zavisi od zvucnika odnosno zvucne kutije.
Ja sam malo ispitivo i kad na ovo pojacalo spojim zvucnike (kutije) od sonijeve linije nevidim nikakvu razliku u odnosu na liniju kad ona svira istu pjesmu.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 0-150w.jpg
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Pojacalo 2x50W

Post by Petrus »

Zdravo!
Nekako ova shema pojacala iz daleke 1984g (http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 0-150w.jpg) zapela mi za oci, posto je jednostavna i laka za izradi. :wink:
Zato u vezi ove sheme hocu da postavim nekoliko pitanja:
1. Umesto OP=uA741 j'el mogu postaviti OP=NE5532 (za stereo verziju), ako je moguce, koje izmene da uradim na shemi? :(
2. Dali neko je je uradio ovo pojacalo i ako je uradio dali je zadovoljan sa njegovim zvukom i stabilnoscu?
3. Sa kojim boljim tranzistorima mogu zameniti tranzistore BC182 i BC212?
Koje izmene na shemi treba da se urade ako se uporabi na izlazu komplementarni tranzistorski par 2n3055/2j2955?
4. Koja poboljsanja mogu se uraditi na shemi za da ovo pojacalo daje bolji zvuk?
Ako ima neko crtez za PCB za ovo pojacalo neka ga prilozi ovde.
Oprostite ijako je ova tema iz daleke 2008g meni je interasantna, a mislim bice ovo pojacalce interesantno i drugim forumashima.
Puno hvala na napomoci i zivjeli!
Post Reply