Shema nepoznatog pojačala

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Shema nepoznatog pojačala

Post by Endeo »

Poštovane kolege,

Pošto mi sveznajući (Google) nije uspio pomoći moram ići level iznad :D,

Naime naišao sam na "škartano" pojačalo za gitaru (ili mikrofon - razglas?) a kako mi izgleda kao nečiji ručni rad žao mi ga je prepustiti sudbini "otpisanih" pa ga planiram restaurirati.

Image


Za početak nisam još rastavio prije paljenja ispitao da li ima koji kratki spoj ili greška u napajanju te kako nije imao uključio i uočio zasada očite probleme poput slabijeg kontakta na input jack-u te neke kontrole pred pojačala ne rade ništa uočljivo ili grebu za poludit međutim to kao i estetika mi je manji problem za riješiti.

Image

Zanima me ukoliko itko prepoznaje navedene pločice (i vrlo poželjno ima i sheme) za navedenu pločicu pojačala ima samo oznaku "PA-AB" (iako manje bitna jer mi izgleda kao ona kvazi komplementarna shema s izlaznim tranzistorima oba NPN 2N3055 i nije pretjerano komplicirana ni interesantna mi s obzirom da je ispravna (jedan zamijenjen s BDX10 nekada prije) jedino pretpostavljam da je snaga (kada još bolje proanaliziram) nekih 50W?

Image
Image


Puno draže bi mi bilo naići na shemu pred pojačala radi prepoznavanja kontrola (da ne idem na reverse engineering PCB-ova) jer ima i jedan oklopljeni kabel skinut i izoliran a zasada ne znam njegovu ulogu (ali moj grijeh da nisam prvo sve rastavio pa ovdje post-ao :oops: :oops: ) na pločici ima samo oznaka "PA 33".

Image
Image
Image


Ostale pločice (VU metar, delay speaker on i PSU pločice) mi nisu zanimljive jer su lako raspoznatljive.

Zahvaljujem unaprijed :D :D

Dodatni info poput stranu vodova naknadno lako dignem (zasada mi znatiželja nadmašuje mudrost i pedantnost).
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Shema nepoznatog pojačala

Post by Endeo »

User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Shema nepoznatog pojačala

Post by Endeo »

Pozdrav kolege,

Evo sam odredio shemu predpojacala (što mi je zanimljiva) ima parametric eq shemu i nadam se da sam sve dobro prepoznao i odredio što se odnosi na potenciometre :oops: . Problem mi je što na izlazu ima oni otkidani omotani kabel šta je na naponskom dijelilu i nisam siguran za što je (neki recording out, preout?) za slušalice mi netipično da se gone na izlazu predpojacala?

Hvala na pomoći!

Slika: https://freeimage.host/i/Jl9rf4t
Post Reply