Sasija TV-a pod naponom

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Sale207
Posts: 3
Joined: 05-10-2022, 15:18

Sasija TV-a pod naponom

Post by Sale207 »

Pozdrav svima,
imam vrlo bitno pocetnicko pitanje vezano uz popravak TV-a.
Naime, naletio sam na stari LCD Tv kojeg bih volio popraviti. Prije nego se upustim u bilo kakva ispitivanja napona s multimetrom po plocama volio bih znati dali je normalno da multimetar (ispitivac takoder) pokazuje da je sasija pod izmjenicnim naponom od oko 80V?
Hvala svima na pomoci.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Sasija TV-a pod naponom

Post by alexa_pg »

Između kojih tačaka je izmjereni napon? Koji proizvođač aparata je u pitanju.
Alexa
Sale207
Posts: 3
Joined: 05-10-2022, 15:18

Re: Sasija TV-a pod naponom

Post by Sale207 »

alexa_pg wrote: 09-10-2022, 10:21 Između kojih tačaka je izmjereni napon? Koji proizvođač aparata je u pitanju.
Proizvodac je Samsung, model UE46F6500. Jedna tocka je sasija, a za drugu tacku sam uzeo uzemljenje na uticnici. Isti rezultat je i kad uzmem zeljezni stol kao drugu tacku. Jakost struje je izmedu 10-50 mA (varira).
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Sasija TV-a pod naponom

Post by alexa_pg »

Ova grupa kondenzatora (zaokruženi crveno) je vezana izmežu mrežnog napona i šasije. Ako aparat nije prikačen na uzemljenje, onda je pojava o kojoj pišeš na neki način normalna. Ti u slučaju da nema uzemljenja, mjeriš napon na kondenzatorima. Zato je i struja veoma mala. Ne znam kojim instrumentom mjeriš ali bi trebala biti manja od 1mA
Attachments
mreža.JPG
mreža.JPG (34.05 KiB) Viewed 1436 times
Alexa
Sale207
Posts: 3
Joined: 05-10-2022, 15:18

Re: Sasija TV-a pod naponom

Post by Sale207 »

alexa_pg wrote: 12-10-2022, 15:12 Ova grupa kondenzatora (zaokruženi crveno) je vezana izmežu mrežnog napona i šasije. Ako aparat nije prikačen na uzemljenje, onda je pojava o kojoj pišeš na neki način normalna. Ti u slučaju da nema uzemljenja, mjeriš napon na kondenzatorima. Zato je i struja veoma mala. Ne znam kojim instrumentom mjeriš ali bi trebala biti manja od 1mA
Sad je sve puno jasnije.
Hvala ti puno!
Post Reply