Upravljanje kontaktorom

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Upravljanje kontaktorom

Post by mirzza »

Pozdrav svima,

Imam potrebu da upravljam uredjajima u kuci putem uradjaj kao sto su Shelly itd. i kontaktora.

Spojio sam izlaz shelly uredjaja na upravljacke kontakte kontaktora, medjutim, nakon nekoliko dana rada, Shelly je izgorio. Vidio sam da je maksimalna snaga 500W, te pretpostavljam da je to uzrok ako kontaktor zahtjev vise. Da li postoji neki uredjaj, npr relej, koji bi mogao montirati izmedju Shelly-a i kontaktora, kako ne bi uticalo na rad uredjaja male snage.

Kontaktor koji posjedujem:
https://www.etigroup.eu/products-servic ... -2-modules
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Upravljanje kontaktorom

Post by trax »

Contactor control
2A/230V 50/60Hz
Shelly EM has integrated relay output made for contactor control
Shelly moze da daje 2A za eksterni kontaktor, a ja nesto cisto sumnjam da ti eksterni kontaktori trose toliku struju, to mi bas i nema smisla ali opet ne znam. Trebalo bi da trose 0.05A inace.

Izmjeri struju kontrolnog kola kontaktora (A1 - A2) pa vidi ako prelazi 2A onda njega ne mozes koristiti, ili moras staviti nesto izmedju kao sto si sam i naslutio. Ako su svi tvoji kontaktori takvi da im je kontrolna struja >2A, ti onda stavi 12V relej na izlaz Shellyja a na izlaz releja spojis kontaktor. Samo opet gledaj da uzmes relej koji moze da trpi vecu struju od minimalno 3A na 230V na svojim kontaktima.

Citajuci Shelly dokumentaciju, on unutra ima relej preko kojeg napaja vanjske kontaktore. Mozda mozes zamjeniti relej i osposobiti taj crknuti Shelly.

Ako je relej na Shelly-ju ispravan, onda je Shelly crkao zbog toga sto ti je kontaktor preblizu Shellyju pa ga je iskrenje dohakalo. Ponekad u takvim slucajevima crkne kristal blizu mikrokontrolera, pa ga mozes zamjeniti i tako probati popraviti Shellyja.
Post Reply