DC napajanje 75V

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

DC napajanje 75V

Post by laki_bs »

Pozdrav svima!

Imam jednu nedoumicu pa se nadam da će mi neko iskusniji pomoći.

Imam jedno DC napajanje koje se sastoji od trafoa 380/110 V, 2kVA, Grecovog spoja i kondenzatora. Na izazu se dobija oko 150VDC. Meni treba 75VDC. Mislio sam da stavim naponaki razdjelnik, ali bi se to grijalo prilično pri snazi od 1kW, koliko mi treba.

Ideja je da izbacim trafo a umjesto njega stavim AC/A C pretvarač napona, baziran na trijaku. Podesim AC napon na oko 50V, dovedem na postojeći Grec, zatim na kondenzator i trebalo bi da dobijem oko 75VDC.

Teorijski bi ovo moglo, interesuje me može li praktično. Znam da trijak samo odsjeca dio periode AC signala i tako mu modifikuje efektivnu vrijednost, odnosno ne skalira AC po amplitudi kao trafo. Zanima me da li bi ovakav DC napon bio dovoljno stabilan, odnosno bez velikih fluktuacija? Ima li neko iskustva sa ovim?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC napajanje 75V

Post by pedja089 »

Sve zavisi sta napajas sa tim.
Ta tvoja ideja je prilicno losa zamisao, zbog velikih udarnih struja, jako kratkog vremena vodjenja dioda itd...
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: DC napajanje 75V

Post by laki_bs »

I mene brinu te finese.

Planiram da napajam drajvere za step motore. Tu mi ipak treba malo finije napajanje.

Da ja ipak premotam ovaj trafo na 50V, možda mi je to najjednostavnije?

Ako znate gdje ima da se kupi napajanje 75V, minimalno 1kW i to je dobro došlo. Naravno, bez da se mora cekati mjesec dana da stigne iz Kine :D
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: DC napajanje 75V

Post by nano »

Toliki trafo ne bi trebao da ima puno namotaja na sekundaru i ako je sekundar gornji namotaj,lako ces ga odmotati .Mozes cak i ,ako vidis naomtaje,oguliti malo izolaciju negdje na pola namotaja i izmjeriti kolik napon imas prema krajevima namotaja i tu yalemiti neku deblju zicu.Ja sam to redovno radio na manjim trafoima,ne znam kako je izveden taj tvoj.Jedino ako je torusni trafo,onda je sve malo teze izvedivo ,ali je lakse odmotati pola namotaja.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: DC napajanje 75V

Post by laki_bs »

Ovaj moj je klasični trostubni trafo. Inače na poslu ispitujem transformatore, ali ozbiljne snage 16MVA i više, 110kV. Kod njih je obično niskonaponski namotaj bliži gvožđu, pa sam mislio da je i ovdje tako. Vidjeću da probam ovaj fazon sa žicom, to mi je najbrže trenutno.

Hvala na sugestijama!
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: DC napajanje 75V

Post by tandrkalo »

kupi napajanja 36V od meanwell-a 2 kom i veži redno... Može im se povećati napon..
Mislim da bi to bilo lakše rešenje.
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: DC napajanje 75V

Post by laki_bs »

I to je opcija koju sam razmatrao. Imam već jedno od 48V, mogao bih na njega nakalemiti 24V, to bi približno bilo dobro. Nisam znao kako su realizovana ta napajanja i da li smijem redno da ih vežem, ali očigledno da mogu. Hvala još jednom!
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: DC napajanje 75V

Post by Khaderah »

Preporuka je da napajanja koja vežeš budu iz iste serije te da se koriste zaštitne diode
između napajanja. Imaš objašnjeno na ovom linku pod
Q21
https://www.meanwell.com/qa.aspx

https://www.meanwelldirect.co.uk/glossa ... rotection/
Post Reply