Raymarine ST50

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
marioxp
Posts: 4
Joined: 02-12-2020, 09:45

Raymarine ST50

Post by marioxp »

Poštovani,

Imam problem s pokazivačem smjera vjetra.

Raymarine ST50
http://www.micrio.com/products/5-raymar ... parts.aspx

Bio je pao u more i to je proveo neko vrijeme, izvadio sam očistio sam ga i oprao u slatkoj vodi, rastavio i podmazao. Proradio je, brzina vjetra dobro radi ali smjer vjetra radi samo u desnoj polovici. Lopatica pokazivača se lijepo okreće u svim smjerovima, tako da su sumnje upučene na ovaj elektronski dio:

http://mypcbcircuitboard.com/tag/st50/

Moje je pitanje kako mogu ispitati pojedine komponente ove pločice, pločica je prilično jednostavna i mislim da je otišao jedan od ova dva keramička senzora Honeywell SS94A1. Kako nisu jeftini nebih napamet naručivao dok nisam siguran da je problem u njemu.
https://www.tme.eu/Document/af2034ab029 ... SS94A1.pdf

Nemam veliko iskustvo u elektronici ali ponešto znam i imam pouzdan multimetar. Može li ga se ispitati s mjerenjem njegova otpora ili nešto sl.

Opcija da odlemim jedan senzor pa da probam je li radi nije opcija jer se pokazivač vjetra nalazi na vrhu 15m viskoga jarbola i popeti se i zamjeniti ga je veliki poduhvat. Konektor je specifičan i nalazi se samo na vrhu jarbola.

Unaprijed hvala!

Mario
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Raymarine ST50

Post by pedja089 »

Samo unimerom tesko da mozes sta napraviti.
Moras dovesti napajanje i meriti napone koje daju na izlazima kada priblizavas i odaljavas magnet.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Raymarine ST50

Post by nano »

...a i kako ga mislis popraviti na stupu od 15m?? :D
valjda ces ga morati skinuti u svakom slucaju.
Mozda na izlazu kabla,dole kod displaya, mozes okrenuti
zice lijeve i desne polovice,pa ces znati malo vise.Jesu li sve one diode dobre,korozija na plocici,male pukotine jedva vidljive??
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Re: Raymarine ST50

Post by 9a4oe »

Kažeš da je jedan ispravan, na srednjem kontaktu senzora multimetrom promatraj promijenu napona s obzirom na okretanje prema stranama svijeta. Diode valjda znaš ispitati.
izvor
To use this device, you provide a DC supply voltage somewhere between 6.6 volts and 12.6 volts. The output is ratiometric; that simply means that the output voltage scales with the supply voltage. For instance, the output at zero magnetic field is always half of the supply voltage, for instance 4.000 volts if you have an 8.000 volt supply (+/- a small tolerance, of course). Then the output swings positive or negative with respect to that voltage depending on whether a positive or negative magnetic field is applied to the sensor.
The basic magnetic field range of the SS94A1 is +/- 500 Gauss. With an 8 volt supply, the sensitivity is conveniently 5 mV/Gauss, so that the output swing for the full range of magnetic field is +/- 2.5 volts.
Note that one can measure AC fields with this device. The stated response time is 3 microseconds; I have reinterpreted that to state that measurements can be made over the range between DC and 100 kHz. I have not independently verified this.
The wiring is +V on red, GND on green, and Vout on white.

datasheet
marioxp
Posts: 4
Joined: 02-12-2020, 09:45

Re: Raymarine ST50

Post by marioxp »

9a4oe wrote:...
Hvala na savjetu,

Probat ću tako napraviti.


Nano:
Naravno da ću se morati popeti na jarbol i to najmanje dva puta, jednom da ga skinem drugi put da ga vratim.
Uređaj ima specifičan konektor a radi zaštite od vlage nigdje na putu nema nikakvog konektora ili nekoga spajanja gdje bi ga mogao utaknuti.
Post Reply