Pomoć oko izrade vodova na bušenoj pločici

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 05-07-2017, 13:34

Pomoć oko izrade vodova na bušenoj pločici

Post by Muzo »

Dobar dan! Zanima me kako bi se najlakše povezivale el. komponente na bušenoj pločici ( tj. perfboardu ). Pokušao sam samo nanositi lem, no rezultat je taj da lem samo probiej na drugu stranu. Hvala unaprijed na pomoći.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pomoć oko izrade vodova na bušenoj pločici

Post by LAF »

Koristi zice iz UTP kabla. Mogu ostati u izolaciji ili sa skinutom izolacijom. UTP CAT 4 ILI CAT 5. CAT 6 je isuvise tvrd i nesto su deblje zice. Moze jako lijepo izgledati-imitacija stampanih vodova ako se komponente dobro rasporede. Posto sam mator-60-tih godina nije se mogao kupiti kasirani pertinaks a o vitroplastu se moglo samo sanjati. Lemne tacke smo stavljali suplje nitne i tako imitirali stampana kola.-Podloga pertinaks ili tekstolit-slican vitroplastu-vidjelo se tkanje u smoli.-
pOz
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pomoć oko izrade vodova na bušenoj pločici

Post by Emigrant »

pozz Lafe jarane stari .... ja sam bio još gori kada sam počinjao .... prešpan papir , natučene bakarne zakovice ... ( jasno , najpre na osnovu šeme napraviti raspored čvornih tačaka ) i udri po lemljenju . lemili smo ili direktno nožice samih komponenti .... a ako nisu bile dovoljno dugačke , produživali smo ih običnom telefonskom žicom ( belo - plavom , a ko je bio spretniji / sretniji , došao je i do raznobojnih žica , od , takozvanih telefonskih " parica " ....) . poslije , kada je bakropert postao dostupniji , lakom za nokte smo , uz pomoć šablona od starog RTG snimka , crtali vodove i jetkali pločice . dolaskom vitroplasta i markera sa alkoholnom bazom ... tu su pločice već bile skoro kao profi .... danas ili transfer tonera ili fotopostupak ....
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Pomoć oko izrade vodova na bušenoj pločici

Post by Muzo »

Uredu, hvala.No ne zanima me izrada PCB pločice, nego izrada vodova na protoboardu. Može li se umjesto žila UTP kabla koristiti tanka žica ili tako nešto?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pomoć oko izrade vodova na bušenoj pločici

Post by Emigrant »

naravno da može . upravo na tome što smo LAF i ja napisali , mogao si vidjeti što ti je činit . danas nije teško bilo gdje na ulici naći stari telefonski kabel .... u njemu imaš gomilu raznobojnih žica ... što olakšava preglednost .... a ako skineš izolaciju i odmah po završetku lemljenja , pločicu zaštitiš ... dobiješ lepu imitaciju pločice . možeš upotrebiti i bakarnu foliju narezanu na trake odredjene širine . i ovde vredi da treba zaštita .
Post Reply