Extra brzi tutorial za foto postupak

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by 78L05 »

Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
shredder
Posts: 1
Joined: 02-06-2010, 00:40

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by shredder »

http://www.sendspace.com/file/6rm9us" onclick="window.open(this.href);return false;

evo moje prve plocice uradjene fotopostupkom... i uopste ikad uradjene :)
gde sam pogresio?! :)
koristio sam neki hidrogen 6% od keve... kad sam mesao sa sonom kiselinom primetio sam da se ne rastvara bas dobro... da li je to mozda problem?
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by 78L05 »

Prva stvar, kada postavljaš slike na internet radije ih stavi na neki image-servis, primjerice ImageShack. Tako će onaj tko ti želi pomoći brže i lakše doći do slika.

Nemoj ništa brinuti što se tiče prve izrađene pločice, iako smo svi pročitali veliki broj tutoriala, vjerujem da je većini prva pločica ispala slabije (znaš kako se kaže, prvi mačići se u vodu bacaju).

Postoji više stvari gdje si mogao pogriješiti. Kada printaš stranu vodova na termofoliju vodi računa da taj otisak bude što tamniji, jer vodovi ne smiju biti "točkasti". To ćeš najbolje provjeriti tako da po dnevnom svjetlu staviš tu foliju na prozor i pogledaš kako to izgleda. Drugi potencijalni razlog je prejak razvijač (NaOH). Njega mješaš na način da staviš 10g zrnaca u jednu litru vode. To treba odstajati neko vrijeme i tek se tada može koristiti za razvijanje pločice. Tih 10g treba dobro odmjeriti, najbolje digitalnom preciznom vagom, ako nju nemaš onda stavi razvijača do vrha jedne čajne (male) žličice, to je približno 10 grama. Ako je razvijač preslab tada se vodovi ne skidaju ili to ide vrlo sporo (što kod tebe nije slučaj), nego meni više liči da ti je razvijač prejak (probaj mu dodati još malo vode da ga razrijediš). Ako je i to u redu, onda je najvjerojatniji razlog ovako slabo izrađene pločice (sada je možda i dobra, ali kada budeš radio preciznije vodove neće proći) jetkanje. Nisi rekao koliki je postotak (jačina) solne kiseline, trebala bi biti 19% (ne slabija), a takvu proizvodi primjerice Meteor Đakovo. Hidrogen nikako nebi smio biti 6%. Prvi razlog je povećano vrijeme razvijanja, ali tebi je tu mnogo bitnije to što on kada počne reagirati skida i što treba i što ne treba. Ja (a i većina na forumu koja izrađuje tiskane pločice) koristi hidrogen 30% (kakav se primjerice može naći u Matrix-ovim trgovinama koje prodaju opremu za frizerske salone). Litra takvog hidrogena stoji oko 60kuna (8 eura). Kada imaš te dvije kemikalije mješaš ih u omjeru 3:1 za solnu kiselinu. Taj omjer i nije toliko kritičan, ali bi prvi puta bilo dobro da se probaš držati toga. Kasnije ćeš (nakon par uspješno izrađenih pločica) moći sam bez problema procijeniti kako pomiješati te dvije kemikalije.

Sada tek vidim da koristiš ekavicu, znači da si iz Srbije, stoga priča o nabavci solne kiseline i hidrogena iz mog posta pada u vodu. Međutim, solna kiselina se prodaje u skoro svim prodavaonicama "špeceraja" i kućnih potrepština. Bitno samo da je 19%-tna. Što se tiče 30%-tnog hidrogena, zaista neznam gdje ga možeš naći, to pitanje neka ostane za forumaše iz tvog kraja.

Sretno u daljnjem napretku!
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by trax »

Hidrogen pogledaj u radnjama koje snabdjevaju frizerske salone.
SeaShark
Posts: 1
Joined: 10-09-2010, 14:51

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by SeaShark »

Decki pomoc
nakon xxx pokusaja nikako do kraja
sve sam uspio nanosenje laka pecenje pa i cekanje 24 h
exponiranje na uv, developiranje u naoh i vodovi se vide ostalo pojede
i na kraju u hcl s h202 i h20 vise razlicitih razmjera kad ono
doslovno ispucaju zasticeni vodovi i odvoje se a bakar nije ni pocelo nagrizat wtf eto mog problema sve ostalo funkcionira
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by trax »

Sta, kad ubacis u kiselinu spadne lak sa plocice?
Moguce je da ti je lak star. Drugo, mozda si "prepekao" lak u rerni... Trece i najbitnije, moras da DOBRO ocistis plocicu prije nego sto je prelakiras sa FOTO lakom. Uzmi kuhinjsku spuzvu i Arf (za ciscenje) i doobro je istrljaj da bude idealno cista :)
User avatar
strijelac1
Napredujem
Napredujem
Posts: 195
Joined: 02-04-2010, 16:56
Location: BiH, Visoko, Rašidovića 70

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by strijelac1 »

Evo procitah svih 13 stranica ove teme, i da li neko moze da postavi u PDF-u sa slikama, jer tekst nama nista ne objasnjava toliko, kad kazem nama mislim na "pocetnike". Slika govori hiljadu rijeci, volio bih da nam neko pokaze neko osvjetljivanja sa stednim sijalicama, pa da se napravi nesto u PDF-u kao sto je Trax napravio postupak.

Hvala Unaprijed !
Elektronika je uciteljica zivota !
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by nixx994 »

za osvetljenje fotopostupka mozete koristiti obicnu ulcnu sijalicu!!!barem mi na praksi koristimo nju!!!xD
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by informaticar »

Jesi siguran i mi na praksi imamo nešto slično ali nije obična žarulja nego samo tako izgleda, zapravo je UV žarulja...
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by nixx994 »

ne bre,obicna najobicnija sijalica,sledeci vikend cu izbaciti slike!!!
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
strijelac1
Napredujem
Napredujem
Posts: 195
Joined: 02-04-2010, 16:56
Location: BiH, Visoko, Rašidovića 70

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by strijelac1 »

hajde to cekam, da neko izbaci te slike, pa da spakujem to u skener sve ;)
Elektronika je uciteljica zivota !
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by niho »

Ja sam sa svojim djacima radio jedan jako praktican osvjetljivac za foto postupak. Posto taj rad ide na takmicenje i za sada treba da ostane tajna dok se ne zavrsi takmicenje ( krajem maja), onda ce to sve biti objavljeno ovdje na ovom fotumu. Ne samo to ima tu jos par lijepih projekata :) .
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by NestrE »

trazeci nesto na google naletim na jedan link i pogledam ga do kraja i mogu reci da sam ja daleko od onakvog pravljenja PCB plocica :D

http://www.youtube.com/watch?v=SHDI18pI ... re=related
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by mstevica »

Zanimljivo je to kako nanosi zelenu zastitu na plocicu.
Samo gde Dynamask naci da se kupi?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by elektor »

Našao sam ja nešto slično za zaštitu pločice. Čekam da stigne sa ebaya pa javim detaljnije.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by niho »

Ja za ovu svrhu koristim plavu foliju za negativ foto postupak. Jako praktična, sloj veoma postojan i debeo bolji je od bilo kog laka. Moze se skinuti samo struganjem (smirglanjem) ne nagriza ga ni jedna od hemikalija koje sam probao ( benzin, aceton, nitro razredjivac). A iz eagle-a se radi jednostavno tako sto odstampam samo padove i viase na paus i prenesem foto postupkom. Duzina osvjetljavanja je ista kao i za pozitiv foto lak. Nabavio sam ga preko ebaj-a a rad je jako jednostavan dobije se kao sloj plavog laka izmedju dvije tanke folije. Cim uhvatim vise vremena napravicu mali tutorijal propracen videom i slikama.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by Feko »

Iako radim pločice tehnikom prijenosa tonera, osvjetljavač možda napravim samo radi ovoga....ako na kraju te folije nisu preskupe :roll: :?:
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by elektor »

Feko ja sam sad naručio nešto ovako:
http://www.ebay.com/itm/2-x-UV-curable- ... 53eadfc8a3
Meni je bolje od folije jer radim foto postupkom pa nemam laminator. Detaljnije kad stigne i isprobam..
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by kizbaja »

sta nemoze lak za kosu, lak preko kojeg se moze lemit ili obican bezbojni lak odradit poso?
il je sve to zbog estetike?
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by elektor »

Sada zaštićujem sa Plastik sprejem i sve pet.
Odlučio sam probati ovo najviše zbog SMD-a. Jer kod plastika se pločica šprica kad je sve gotovo, a ovdje se zaštiti prije i padovi ostanu okruženi izolacijom, tako da je teže kratkospojiti nožice, a i lemovi kod širokih vodova ispadnu ljepše..
Post Reply