Problem s audio codecom

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Problem s audio codecom

Post by Cvik_Dasa »

Pozdrav svima, evo naletio sam na nekakve probleme koje trenutno nemam ideje kako riješiti.
Dakle radim na nekakvom projektu za muziku da jeidem predaleko u objašnjenje ovako:

Napravio sam audio codec ADC/DAC sa PCM3168 i sve pet dok je mute na DAC-u aktivan. Kada pustim zvuk na tiho, jako mi se čuje osciliranje modulatora isto tako se čuje dok je prijelaz s jedne na drugu pijesmu, strašno cvili ... zuji šta god. Ako ADC stavim na mute a DAC na 0dB opet se čuju oscilacije. Predpostavljam da je u izlaznom filteru negdje posle DAC-a problem ali neznam kako da ga riješim.

Stvarno nisam štedio na decoupling kondenzatorima predpostavljam da nije u njima problem.
Shemu po kojoj sam radio možete naći na http://www.ti.com/lit/ug/slou366b/slou366b.pdf str.30.

Shema je malo izmjenjena, Na ulazu i izlazu sam koristio TL072 i TL074 umjesto TLC27M4CPW, i nisam koristio buffer za zero i overflow "pin 5 i 13 na IC-u" nego sam koristio tranzistore BC847 da radi kao prekidač. Mislim da te izmjene nebi smjele imat veze s probijanjem modulatora.

Kao generator MCLK signala sam koristio NB3N502 u kombinaciji s TCX 12.288 kristalom.
ADC i DAC rade na istim postavkama: Single sampling mode, 48kHz, 256Fs, 24-bit I2S format.

Bilo bi super kad bi netko predložio kako da riješim problem.


Evo i kako je sve odrađeno:
Image
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s audio codecom

Post by Cvik_Dasa »

Pozdrav, evo riješio sam problem.

Problem je bio u laptopu s kojeg sam puštao muziku i napajao codec.
Naj banalniju stvar koju sam mogao probat je promjeniti napajanje. Umjesto napajanja s USB-a od laptopa priključio sam napajanje na USB punjač od mobitela i eto radi.

Neznam zašto ali napajanje i zvuk nesmiju zajedno ići s laptopa. :?:

Kako god bitno da radi i da sav trud nije bio uzaludan. Lp
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem s audio codecom

Post by pedja089 »

Ground loop mi jedino pada na pammet kao uzrok problema...
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s audio codecom

Post by Cvik_Dasa »

Nisam 100% siguran ali ako je GND - pol zapravo spojen na ground plane, isto tako i audio jack unutar laptopa, to znači da su obojica skupa i ako ih spojim na ADC nebi smjeli utjecat jedan na drugoga jer su zapravo već spojeni u laptopu.

Ono što mi trenutno pada na pamet je da sam pogriješio kada sam radio pločicu jer sam izlaz spojio na GND a ne na virtual GND koji je trebao bit na 2.5V. jer op-amp na izlazu daje pozitivnu i negativnu poluperiodu.
Neznam, morart ću se još pozabavit s tim. :?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem s audio codecom

Post by pedja089 »

Pa to i jeste ground loop. Jer imas na dva kraja iste tacke a spojene kroz dve zice. I onda struja napajanja se deli kroz usb i kroz bananu za audio. I plus imas dobru antenu koja ce da hvata svakojake gluposti.
Ne znam jel imas kondezatore na izlazu OP, ako imas oni cekloniti dc offset na izlazu.
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s audio codecom

Post by Cvik_Dasa »

Ah da, nisam ni znao da postoji groud loop uopce :azdaja:

Ma jesam stavio sam kondenzatore da rade kao NP 2x22uF na ulaz prije OP-amp-a i na izlazu iz DAC-a je jedan set prije ulaza u izlazni OP-amp i opet posle izlaznog OP-ampa je jedan set. tako da me ne brine DC offset.

Dobro nema brige i onako je ovo samo testna pločica koju sam baš iz toga razloga radio, da vidim kakvi če se problemi pojavljivat i na što treba pripazit. Bolje tako malo po malo pa ispravit greške koje napravim nego da napravim cijeli sistem sa 15 grešaka pa neznaš od kud bi krenuo ispravljat.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem s audio codecom

Post by pedja089 »

Proguglaj malo o tome. Za resavanje zujanja brujanja itd ili galvanski razdvojis napajanja ili izlaze aa razdvojnim transformatorom ili kako se vec zove taj trafo.
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s audio codecom

Post by Cvik_Dasa »

Ma gledo sam još sinoć neki video na youtube-u ali ništa nisam shvatio šta čovjek prića.
Morat ču baš sjest i naučit domaću zadaću. U svakom slučaju hvala ;)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem s audio codecom

Post by pedja089 »

Probaj shvatiti :wink:
Post Reply