kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by seid »

Imam WGA MODUL 41T sa klasičnom skalom. Zanima me kako da napravim prijemnik od 3 do 30mhz ili od 108 do 146 mhz?
Image
Image
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by seid »

Image
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by seid »

Image
Image
Image
Image
User avatar
alpino005
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 27-10-2010, 18:29
Location: Sarajevo , BiH

Re: kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by alpino005 »

Nedostaje informacija koje vrste modulacije ( emisije) želiš slušati.Za samu prepravku potrebno je nešto od instrumenata jer kod vf tehnike bez mjerenja i na sreću teško da šta uspiješ.Na UKV opsegu je malo lakše, jer treba odrediti lokalni oscilator , podesiti na neku radijsku stanicu i primicanje metala zavojnici postići pomjeranje sa frekvencije.Zatim na istoj razmaknuti namotaje ili smanjiti paralelni kondezator .
Ostale zavojnice na ulazu VF dijela gotovo da se netreba dirati .
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by seid »

E, kada bi mogao na 3-30mhz slušati FM, na 108 do 137 MHz je AM AIR Band, dok bi za radioamaterski opseg FM morao uraditi još jedan mješač. Zato sam postavio ovu temu ovdje da vidim šat se može uraditi
User avatar
mario KT
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 88
Joined: 11-11-2010, 21:04
Location: Kutina, Hrvatska

Re: kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by mario KT »

Neznam sto zelis slusati u podrucju od 3 do 30 MHz na FM-u. U tom podrucju ti je SSB, CW, i AM, osim na 27MHz gdje se radi na AM i FM. Naravno da postoji sansa za prepravku (konverter) da se prima ovo podrucje na FM-u. Ova druga opcija od 108 do 146 moze i to, ne do 146, vec do cca 170MHz (naravno FM). Neznam za konkretni model, ali nekada sam prepravljao tako da u titrajnom krugu lokalnog oscilatora jednostavno izvadis jedan keramicki kondenzator koji je u paraleli s promjenjivim i zavojnicom, dobije ovaj pomak. Prijem Air banda nije problem, jer snazni signali ce biti relativno razumljivi. U danasnje vrijeme ti je najjednostavije i najbolje uzeti DVB-T USB stick s RTL2832 i RT820T te instalirati SDR# program na kompjuter, prikljuciti vanjsku antenu (za podrucje koje zelis slusati) i uzivati od 50 - 1800MHz, sve vrste modulacije (softwerski rijeseno), a uz upotrebu jednostavnog up-converter-a od DC tj. 0MHZ -1800MHz.

Pozdrav.
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: kako da napravim od starog radia prijemnik od 3-30MHZ

Post by seid »

mario KT wrote:Neznam sto zelis slusati u podrucju od 3 do 30 MHz na FM-u. U tom podrucju ti je SSB, CW, i AM, osim na 27MHz gdje se radi na AM i FM. Naravno da postoji sansa za prepravku (konverter) da se prima ovo podrucje na FM-u. Ova druga opcija od 108 do 146 moze i to, ne do 146, vec do cca 170MHz (naravno FM). Neznam za konkretni model, ali nekada sam prepravljao tako da u titrajnom krugu lokalnog oscilatora jednostavno izvadis jedan keramicki kondenzator koji je u paraleli s promjenjivim i zavojnicom, dobije ovaj pomak. Prijem Air banda nije problem, jer snazni signali ce biti relativno razumljivi. U danasnje vrijeme ti je najjednostavije i najbolje uzeti DVB-T USB stick s RTL2832 i RT820T te instalirati SDR# program na kompjuter, prikljuciti vanjsku antenu (za podrucje koje zelis slusati) i uzivati od 50 - 1800MHz, sve vrste modulacije (softwerski rijeseno), a uz upotrebu jednostavnog up-converter-a od DC tj. 0MHZ -1800MHz.

Pozdrav.
ok hvala na info, volim elektroniku i da experimentišem. zato sam postavio ovu temu
Post Reply