rf predajnik 13.56mhz

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
zip2
Posts: 22
Joined: 13-07-2016, 17:07

rf predajnik 13.56mhz

Post by zip2 »

interesu je dali ima neka sema da se napravi predajnik na tacno 13.56mhz,ono sto me zanima takodje dali u njega moze da e ubaci sifra ili kod koji bi slao kada se aktivira.
rec je o tome da sam auto preravio da mi se pali preko daljinca,ali me nervira jedino sto prvo moram kljuc da ubodem da bi ga ocitao,pa mi palo napamet posto prijemnik u autu radi na 13.56mhz da napravim predajnik koi bi slao kod kada se aktivira?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by pedja089 »

Nemas prijemnik, imas primopredajnik. Jer je u pitanju RFID...
zip2
Posts: 22
Joined: 13-07-2016, 17:07

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by zip2 »

pa jell moze nekako da se izvede tako nesto?posto se manje razumem u taj sistem ali mi logicno da nekako i primi signal,znam da prvo transponder posalje cipu u kljucu signal i onda mu uzvrati sa kodom.sto po meni znaci da nekako mora i da primi signal.ispravime ako to nisam shvatio dobro!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by pedja089 »

Moze, ali nije ni malo jednostavno. Jer je domet uredjaja u autu nekoliko cm.
Radije izbaci modul za proveru kljuca....
zip2
Posts: 22
Joined: 13-07-2016, 17:07

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by zip2 »

ma mora da postoji nacin video sam to na jednoj alfi,ali je covek u inostranstvo pa ne mogu detaljno to da ispregledam.
da zaobidjem kod mogu ali bi ipak pokusao ovako da kada ga nekad budem prodavao da mogu lako da vratim na fabricko.
a zar nije domet mali samo zbog rfid cipa posto je pasivan i nema svoje napajanje,aktivan rfid ima mnogo veci domet zbog sopstvenog napajanja a primopredajnik mu je isti?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by pedja089 »

Koliko znam primopredajnici nisu isti... A moguce je i da pogresno znam...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by LAF »

Antena oko kontakt brave pobudi pasivni element u kljucu-znaci kljuc nema vlastito napajanje sto se RFID-a tice,
kad RFID ocita da je prisutan ispravan kljuc, racunar od vozila prespaja kontakt koji omogucava
anlasovanje-verglanje. Alarmna centrala treba da ima slobodan dovoljno strujno opteretiv kontakt
kojim ces premostiti kontakt koji ostvaruje RFID i moci ces verglati daljinskim. Upravljac i dalje ostaje
zakljucan pa kad udjes u vozilo stavljanjem kljuca i davanjem kontakta otkljucas upravljac i ne
moras okretati kljuc do kraja jer je vozilo vec startovalo. Slobodan kontakt na alarmnoj centrali mora
sigurno propustiti struju automata anlasera -bendiksa- koji ukljucuje anlaser, a signalizacija da je auto startovalo treba da je napon alternatora odnosno pritisak ulja, da na vrijeme iskljuci anlasovanje-
verglanje-razdvojiti na alarmnoj centrali onaj dodatni kontakt. Morat ces potraziti pomoc nekoga ko
poznaje autoinstalaciju tvog auta.-
pOz
zip2
Posts: 22
Joined: 13-07-2016, 17:07

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by zip2 »

ma to mi nije problem oko starovanja to smo resili sve drug mi je elektricar pa mi to sve resio preko nekih releja da bi trpelo napon i da prestaje kada pali!jos ostalo ovo sa kljucem da resim.
pedja089 jel imas neku semu za tako nesto pa ako uspe uspe,ako ne nekako cu vec naci nacin da ga zaobidjem?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by pedja089 »

Sema nema.
A i da je ima, cisto sumljam da bi je izveo. Mozda gresim, ali na osnovu tvojih pitanja mislim da ne bi uspeo napraviti. Jer prvo moras napraviti primopredajnik koji ce imitirati RFID tag, nije nemoguce, ali...
Pa zatim simultano moras slati taj signal na neki prijemnik koji ce na svom kraju imati citac RFID-a, i simultano vracati signal nazad. Sto znaci moras imati full dupleks vezu, pretpostavljam na 2 potpuno razlicite frekfencije. Zatim kasnjenje signala kroz tvoj uredjaj + kasnjenje signala u zavisnosti od udaljenosti(jer signal putuje "samo" brzinom svetlosti). I kad se sve to nabere imaces jako upitnu pouzdanost u radu. A o ceni razvoja takog uredjaja da ne spominjem... A jos ces morati vuci budzu i pored nje drzati kljuc...
Najjednostavnije resenje je da iskopiras tag iz kljuca ili da ga izvbadis i zalepis komadom selotepa blizu bravice. I sve tvoje muke bi trebale biti resene.
LAF, zavisi od auta do auta, ako se ne varam(a mozda i debelo gresim) kod nekih modela automobila ECU nece da startuje bez ocitanog koda. Ako je benzinac sa elektronskim diznama to znaci da nema ni pumpe za gorivo, ni ubrizgavanja, ni paljenja...
Ako je u pitanju dizel mozda se moze dovesti samo poreko necega 12V signal na bosch pumpu ili sta vec...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by LAF »

Ne grijesis. Ima vozila koja samo ne dozvooljavaju verglanje, a ima ih koji bez kljuca ne ukljucuju onaj
veliki (reda 70A na kontaktima) relej pa skoro nista ne radi.
RFID u kljucu moze dobiti u ovlastenom servisu-kosta ko sv Petra kajgana, na osnovu vlasnicke knjizice
vozila-neki key servisi takodje ga imaju na osnovu broja sasije vozila ili plasticnog master kljuca koji
dodje uz vozilo kad se novo kupuje. Na istom je sifrirano ukucan RFID tag, a oblik plastike sluzi za izradu
replike kljuca. Neko uz vozilo isporucuje i magnetnu karticu na osnovu koje specijalizovane masine
prave repliku kljuca i RFID cip-kockicu kako zovu u nekim servisima- mada je kvadar u igri.
Sa tim cudom ulijepljenim na pogodno mjesto na plastiku oko kontakt brave, kako si napisao
rjesava, bez ikakvog "gatanja" to sto je naumio-daljinsko paljenje masine.-

pOz
zip2
Posts: 22
Joined: 13-07-2016, 17:07

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by zip2 »

Nasao sam neku semu,pa cu pokusati da napravim,nije pretarano skupa.A aparat za iscitavanje kljuceva i kopiranje na drugi cip to imam,tako da mi nije problem saznati kod iz kljuca tj vec ga znam,javicu rezultate
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by pedja089 »

Jebem ga ja... Ako si je vec nasao pa podeli je ovde...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by LAF »

Najcesce ugradjeni u kljucu auta je cip u prilogu. Obzirom da dimenzije tag cipa oprema za upisivanje
ID koda je specificna. Ne znam sta je @zip2 nasao-nadam se da cemo vidjeti.-
pOz
Attachments
A9210B.pdf.zip
(167.22 KiB) Downloaded 426 times
zip2
Posts: 22
Joined: 13-07-2016, 17:07

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by zip2 »

Malo sam u guzvi,videcu sutra da postavim semu,priljatelj sto mi je poslao kaze da postoje sanse da radi je 50% zavisi od primopredajnika u auto,inace sema je na 13.56mhz sa dodatkom za ubacivanje sifre,sto je reko pedja nisam bas strucan previse neke osnovne stvari znam,tako da cu podtaviti semu da i vi pogledate.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: rf predajnik 13.56mhz

Post by Black »

Koji automobil je up itanju? I zašto jednostanvo ne zaljepiš čip blizu brave kako je već peđa spomenuo?
Post Reply