Par radioamaterskih pitanja

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Par radioamaterskih pitanja

Post by abc1234 »

Pozdrav ljudi! Nakon podužeg surfanja i bezuspješnog traženja specijaliziranog foruma (otvorenog i za hobiste bez radioamaterske dozvole) pitat ću ovdje.

1. Našao sam neku stranu vojnu literaturu na ovu temu pa tamo govore o retranslatoru i retrasmisiji. Da li je to isto što i repetitor ili ima nekakve razlike u radu?

2. Impedancija antene - što ako impedancija antene nije prilagođena prijamniku/predajniku. Kod predaje shvaćam što se događa i zašto, da li je ista stvar i kod prijama signala? Tj. što se događa, hoće se antena grijati? ( u fizikalnom smislu? )
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Par radioamaterskih pitanja

Post by LAF »

Repetitor u principu prima i emituje u istom bandu. Recimo dvometarski amaterski repetitor prima na jednoj
frekvenciji dvometarskog banda a na drugoj, pomaknutoj za 600kHz reemituje primljeni signal.
Razlika izmedju prijemne i predajne frekvencije kod profesionalnih sluzbi, vatrogasci, hitna pomoc,
policija , vojska u dvometarskom opsegu, zavisno od regina razlikuje se i iznosi 4,5 ; 5 ; 5,5 ili 6 MHz.-
U opsegu 432 MHz taj pomak je obicno 10MHz.
Pod translatorom se obicno podrazumijeva uredjaj slican repetitoru, s tim da prijem vrsi u jednom,
a reemitovanje prijemnog signala u drugom bandu- amaterski sateliti recimo primaju u 10 metarskom
bandu, a reemituju signal u dvometarskom bandu-ovo je jedan primjer.
Neprilagodjena antena- ako nema dobru zastitu strada predajnik. Na prijemu nema nikakvih
opasnosti po uredjaj ni po antenu, samo se ne mogu iskoristiti perfomase istog-pogotovo deklarisana
osjetljivost.-

pOz
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Par radioamaterskih pitanja

Post by abc1234 »

Hvala na odgovoru!

Znači u teoriji ako koristim tv karticu (usb stick ) kao prijemnik (i SDR#), bolji signal bi imao sa običnom ribljom kosti za tv, nego sa nekom antenom za 2m koja je 50 ohma?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Par radioamaterskih pitanja

Post by LAF »

Ne. Antena, podesena antena je najbolje pojacalo. Znaci, najbolji signal ces primati na nekom bandu antenom
podesenom na taj band.-
pOz
User avatar
Nemanja_Elektronika
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 15-12-2008, 12:37
Location: Banja Luka

Re: Par radioamaterskih pitanja

Post by Nemanja_Elektronika »

@LAF je dobro rekao dobro podesena antena je najbolje pojacalo.

provjeri kolika je impedansa na toj TV kartici trebalo bi da bude 75 ohm tebi treba dobra prijamna antena potrazi na internetu Jpol ili slim jim dosta dobros u se pokazale za prijemne antene u kucnoj varijanti a prilicno su jednostavne i jeftine za izradu. Riblja kost je usmjerena antena YAGI tipa samo je impedansa 75 ohm a ne 50. ali bas zbog toga imas prilagodni clan pa da mozes da ustimas i da dobijes najbolje performanse.
Svi uredjaji rade na bijeli dim.... kada taj dim izadje, oni vise ne rade..:)
Post Reply