Regulacija brzine i PIC

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Trebala bi mi neka regulacija monofaznog el. motora od TA peci snage 20-100W, ne vise i 230VAC sa PIC-m. Da li je neko radio to? Svaka pomoc dobrodosla i oko šeme i oko ideja za programiranje u PIC Basicu
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by Kukinjos »

Obično se to rješava sporom PWM regulacijom i SSR-om sa zero crossingom. Recimo otvori se 0,5 sek. SSR, i onda se isključi za recimo 2 sek. Ventilator ima dovoljnu inerciju da se ne čuju prekidi i da zadrži nekakvu konstantnu brzinu okretanja. Ovo se uveliko primjenjuje kod unutarnjih jedinica klima uređaja.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Evo kako je to reseno kod Midea split klime, unutarnja jedinica regulacija brzine ventilatora
Image

Image
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Da li je neko radio PWM regulaciju brzine AC motora za ventilator od TA-peci ili recimo ventilator mikrotalasne, ili neki slican kao ovde:https://youtu.be/3Z34NzJVk7E u picbasicu. Jel moze sa hpwm:

Code: Select all

 Hpwm 1, i, 1000 'hardware pwm on RC2
pa da se menja i ili frekfencija, nikada nisam radio tako nesto
Image
jel moze i moc co21 ili bi bas trebalo sa zero-cross, npr moc3041 :?:

ovde radi bas sa takvim motorom:https://youtu.be/j0WkSTgyNSI
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by pedja089 »

hardverski PWM na picu ne moze ici do 50Hz, a ne mozes ga ni sinhronizovati sa mrezom. Ustvari mozda i moze sa puno nizom frekfencijom glavnog oscilatora.
Tebi treba detekcija prolaska kroz nulu, i generisanje impulsa na gate posle odredjenog vremena. Sto duze vreme to ce biti manja efektivna snaga na motoru.
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Kako to resiti najbezbolnije, video sam da to rade sa PIC-om, raznorazne turbinice za ventilaciju, jel neko video neki primer ili radionesto slicno, bilo sta sto kako tako radi?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by pedja089 »

Pogledaj traxove dimere...
Ja bi to resio sa interuptima. Na neki pin koji ima IOC stavio bih kod da podesi vreme i pokrene tajmer.
U interapt za taj tajmer bi stavio da posalje impuls na gate.
Vreme koje bi tajmer merio bilo bi od 0 do 9,9mS. Kada je vreme nula, bice puna snaga, kada je vreme 9,9mS bice minimalna snaga. Pogledaj kako rade dimeri za svetla.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by pedja089 »

Evo jos jedna ideja za upravljanje triakom bilo kojom frekfencijom PWM-a.
Triac PWM.png
(27.02 KiB) Downloaded 5 times
Treba neki opto za 350-400V.
Ukoliko njega ne mozes naci mozes napraviti i razdelnik napona itd...
Evo slicna sema
http://www.learningelectronics.net/circ ... immer.html
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by pedja089 »

Evo jos par slicnih sema
Image

Image
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Evo link do jedne knjige u pdf: RUNNING SMALL MOTORS WITH PIC MICROCONTROLLERS http://197.14.51.10:81/pmb/ELECTRONIQUE ... ollers.pdf , u pitanju su primeri svih vrsta motora i PICBASIC, samo sto nema ono sto meni treba :( :( :( mozda ce nekome trebati, ja jos uvek nisam resio moj problem :(
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Probao sam nesto sa

Code: Select all

pwm portc.2, 255, i
, trijakom BT139 i opto trijakom moc3021i kao "radi" nesto, onda sam samo zamenio moc3021 sa moc3041 i rezultati su sasvim drugaciji...
User avatar
milan-markovic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 24-05-2014, 10:54
Location: Aleksinac

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by milan-markovic »

Ovde ocigledno ima nekih nesporazuma.
1.Reci kakav motor zelis da kontrolises da li je to motor sa cetkicama (kolektorski)ili je kavezni kao u mikrotalasnoj koji ima na sebi ventilator.
Kad to odgovoris znacemo kako da ti pomognemo u resavanju problema.

Poz
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

milan-markovic wrote:Ovde ocigledno ima nekih nesporazuma.
1.Reci kakav motor zelis da kontrolises da li je to motor sa cetkicama (kolektorski)ili je kavezni kao u mikrotalasnoj koji ima na sebi ventilator.
Kad to odgovoris znacemo kako da ti pomognemo u resavanju problema.
U pitanju je kavezni AC 230 V motor, male snage bez kondenzatora, kao na ventilatorima od mikrotalasnih i TA peci
Image

Image
User avatar
milan-markovic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 24-05-2014, 10:54
Location: Aleksinac

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by milan-markovic »

Ok sada je vec situacija jasna o kom tipu motora se radi.

Ovi motori sa kaveznim rotorom (asinhroni) se ne regulisu trijakom vec njihova brzina zavisi od frekvencije naizmenicnog napona koji je kod nas 50Hz.
Ukoliko bih zeleo da menjas brzinu ovim motorima za to ti je potreban frekventni regulator.To mozes da realizujes sa mikrokontrolerom ali sema nije jednostavna i prilikom smanjivanja frekvencije i napon je potrebno smanjiti da nebih stator isao u zasicenje i samim tim motor vukao prekomernu struju i doslo do havarije na motoru.

Kod kolektorskih motora sa cetkicama je moguce menjati broj obrtaja faznim zasekom de trijak odseca sinusoidu i time pusta nizi napon na motoru.

poz
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by electron »

Ovako, ovi motori mogu da se regulisu sa trijakom i mikrokontrolerom, a da nije u pitanju klasicni frekfentni regulator. Komšiji sam rasturio celu pec i skinuo plocu, da bih video sta su stavili... Na ventilatorima od klima uredjaja takodje slicna sema i motor, MCU+opto+trijak. E sad, samo kako realizovati program?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by niho »

Mislim da je neko pisao o tome (@pedja89) čini mi se. To se radi sporim pwm-om ugrubo, starta se pola sekunde pa se isključi pola sekunde ili 0,2s... Zahvaljujući inerciji propelera to se neće primijetiti kao trzaj nego samo ne uspijeva postići brzinu, eto probajte to realizovati na taj način.
sime
Posts: 5
Joined: 08-01-2018, 22:42

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by sime »

U kupoli kamina imam ugrađen ventilator koji ispuhuje vruc zrak iz kupole. Sad sam to izveo sa on off regulatorom sa ebaya. Podesio sam temperaturu na kojoj se pali i histerezu te kad u kupoli padne temp islod namjestene histereze ventilator se gasi. Sad sam dosao na ideju da regulaciju temperature radim sa regulacijom broja okretaja ventilatora. Ventilator je ac 220V. Znaci kad se postigne odredena temperatura ventilator bi se trebao paliti na najmanjoj brzini i kako se povecava temperatura treba se i povecavati broj okretaja ventilatora. Da li ima neko gotovo rjesenje na ebayu?
Nasao sam samo regulaciju sa potenciometrom a meni treba sa ntc termistorom ili termoclankom.
Da li bi to mogao odrađivati ovaj PID regulator:
https://m.ebay.com/itm/Digital-220V-PID ... vq5k-VAX6g
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by bob4 »

Pozdrav Šime....na forum.hr sam te uputio, ali dobro ...evo ti ovdje slično objašnjenje:
Postby Kukinjos » 30-09-2015, 20:19

Obično se to rješava sporom PWM regulacijom i SSR-om sa zero crossingom. Recimo otvori se 0,5 sek. SSR, i onda se isključi za recimo 2 sek. Ventilator ima dovoljnu inerciju da se ne čuju prekidi i da zadrži nekakvu konstantnu brzinu okretanja. Ovo se uveliko primjenjuje kod unutarnjih jedinica klima uređaja.
nevjerujem da se na ebay-u tako nešto može kupiti; (kako si ti zamislio )
sime
Posts: 5
Joined: 08-01-2018, 22:42

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by sime »

Onak link na AKG ovom blogu za shemu mi ne radi. Da li imate neku jednostavnu shemu za napraviti taj regulator sa ntc ili mozda nekom drugom sondom. Da li AKG radi to komercijalno ili samo za sebe. Ako treba programiranje mikrokontrolera tu mi je tanko znanje pa se ne bi upustao u samogradnju.

Ako npr kupim regulator sa potenciometrom za ac motor moze li se umjesto potenciometra staviti thermistor? Netko mi je rekao da je thermistor nelinearan. Mislim da bi i to zadovoljilo rjesenje ako je samo to problem.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Regulacija brzine i PIC

Post by bob4 »

On to prodaje na njuškalu....a ova tvoja ideja je malo čudna; skroz drugačiji način upravljanja je ta regulacija od njegove i komentirane od Kukinjusa
Post Reply