FM linear

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

FM linear

Post by hadzaj »

Jel moguće pojačati izlaznu snagu veronika fm predajnika koristeći ovaj linear , šta znači ovo SBB i ovo AM , jel moguće pojačati FM signal ?
Image
User avatar
cih
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 31-12-2008, 00:30

Re: FM linear

Post by cih »

Ako mislis na fm predajnik 88-108mhz. Nije moguce povecati snagu sa ovim pojacalom. Razlog tranzistori u ovom uredjaju su za 30mhz
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

Re: FM linear

Post by hadzaj »

Hvala na odgovoru . Znači radi se o FM 88-108 Mhz Veronika pll predajniku kupljen prije pola godine , čovjek mi je poslao i linear 25W koji je on koristio na ovom predajniku ali mi je rekao da mu je pregorio tranzistor na linearu , sa linearom je imao znatno veći domet, ja trenutno imam oko 2 KM vazdusne linije domet , u međuvremenu sam nabavio tranzistor KT920V za ovaj linear , izgubio sam podatke od čovjeka pa ako može mala pomoć kako da povežem ovaj linear, evo nekoliko slika predajnika i lineara :
Image

Veronika Pll - Trenatno sam kao antenu zalemio bakarnu žicu 1.5 metara ( domet oko 2 Km )
Image

Pošto je na linearu ostao zalemljen crni koaksijalni kabal znači to je vjerovatno ulazni signal na linear , i znači trebao bih ga zalemiti ovako :
Image

Evo slike lineara kako ja mislim da bih ga trebao pavezati :
Image
Na mjestima gdje sam označio PLUS i MINUS , nalaze se dvije prekinute žice koje se na slici dobro ne vide , ja predpostavljam da je to napajanje lineara . Kada zamjenim tranzistor , dali će ovo biti dobro povezano , opet nisam naj sigurniji dali je crni koaksijalni kabal ulazni signal za linear...?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: FM linear

Post by nano »

Jeste kako si napisao ,ulaz je tamo gdje je crni koax.Imao bi ti veci domet i da si satvio pravu antenu,vanjsku na tu Veroniku i dobro je postimao.Najbolje pojacalo je dobra natena.
Ok ,ali sad kad imas linear ,bit ce jos bolje,ali MORAS koristiti dobru antenu i dobro prilagoditi sve skupa
pomocu onih trime kondenzatora:pod dobrom antenom ,mislim neku vanjsku)valjda ces uzeti omnidirekcionalnu) do koje ces dovesti dobar koaxialni kabel.Ako ne napravis ovako ,rizikujes da ti tranzistor opet izgori ,a i domet ti nece biti kako treba.Napajanje za linear ti mora dati bar 3-4 ampera struje.Dobro bi bilo da to sve stavis u neku metalnu kutiju i spojis Veroniku i pojacalo sa sto kracim kablom.
Nadji nekog radioamatera u okolici ,koji ima SWR metar za tu frekvenciju pa da mozes vidjeti kako ti je antena prilagodjena.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

Re: FM linear

Post by hadzaj »

Hvala na odgovoru , kojim koaksijalom bi bilo naj bolje povezati predajnik i antenu , čitam ovde na forumu da bi to trebao biti koaksijalni kabal od 50 oma a ne onaj televizijski koaksijal 75 oma, imam nekoliko metara kabla RG- 58 C/U, nepiše od koliko je oma, malo sam proguglao izgleda da je od 50 oma , to je ovaj gornji kabal na prvoj slici ( ispod crni kabal 75 oma ).
Image

Evo slike sa interneta isto kabal RG- 58 C/U ,samo što na njemu piše da je 50 oma , vjerovatno je i ovaj moj 50 oma ?

Image
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

Re: FM linear

Post by hadzaj »

U vezi antene otvoreni dipol zanima me postoji li kakva tabela u kojoj je prikazan odnos
frekfencije i dužine krakova dipola , npr , 90MHz = dipol gornji -79 cm , donji - 81 cm ?
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: FM linear

Post by cookie »

Kao prvo makni sa veronice onu smeđu žicu što ti je valjda služila za antenu...zatim ni ne pomišljaj upaliti sve to bebez lažne antene(dummy load) ili prave...naravno bez prateće opreme za podešavanje neće biti ništa...vjeruj mi da setime zabavljam već 20-tak godina...jer izlazni tranzistori su skupi,osjetljivi i teško dobavljivi barem kod nas...naime da bi sve to podesio kako treba što nećeš bez spectrum analyzera koji je nedostižan i meni...morao bi imati najmanje frequenc metter i swr metter...znaci sa prvim podesiš frekvenciju a drugim snagu i antenu...nemoj misliti da sad solim pamet ali izlazni tranzistor prdne u trenu(ja sam ih skurio previše)...ako te bilo što interesira oko toga pitaj jer veronicu znam još ponekad upaliti i pustiti par dana da dere...recimo da koristim jott-antenu koju sam isto sam napravio od bakra i koštala je negde oko 100-njak kuna.veronica daje sama oko 0,7w dok linearni izlaz od dva stupnja 15w na 15 volti napajanja...čujnost me i više nogo zadovoljava,recimo 20-tak km u radijusu...na netu imaš kalkulatore za sve vrste antena i naravno koristi kabel 50 ohma što kraće dužine...ak zapne javi
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: FM linear

Post by cookie »

Zaboravio sam te pitati da li imaš kakvih instrumenata za podešavanje i koji tranzistor je na izlazu veronice...i dobro si označio napajanje na linearnom izlazu...odgovori mi kolko si stvarno zagrijan za to pa da ti dam neke alternative da to pokreneš...
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

Re: FM linear

Post by hadzaj »

Ovako izlazni tranzistor je ovaj L7805CV CC1C2 V6 MAR 727 ( ako je on izlazni )
Image
Okrugli tranzistor je 2N itd (nije mi se dalo skidati hladnjak)
Od instrumenata imam samo unimer onaj sa kazaljkom i to je to
Napravio sam eksperimentalni vertikalni dipol 2 puta 85cm od al. cijevi http://i.imgur.com/2IXoSjF.jpg
povezao predajnik sa antenom (vani) 50 omskim kablom dužine 2 metra i odmah sam primjetio da je domet veći u odnosu na onaj kada mi je antena bio 1.5 metar bakrene žice zalemljene direktno na predajnik . Trenutna frekfencija mi je 89.4 MHz , linear tek trebam da povežem tranzistor na linearu je ruski KT-920V ( KT-920B) , dali napajanje za linear treba da bude sa drugog izvora ili može ono isto koje napaja veroniku ? Što se tiče koliko sam zagrijan bio bih jako sretan kad ovo sve povežem da sve radi kako treba , svaka pomoć dobro došla , ak nije problem da postaviš sliku svoje jott-antene .....
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

Re: FM linear

Post by hadzaj »

Evo da se pohvalim uspio sam aktivirati linear , sad je domet najmanje utrostručen ( kontprolisao slušajući radio u autu , al tek ću sutra izmjeriti pravi domet ) , ukratko šta sam radio , znači zalemio linear na veroniku sve skopčao , posebno napajanje za varoniku posebno za linear, upalio kad ono ista stvar čak manji domet nego preko same veronike , napajanje veronike je bilo 6 V , 4 ampera ( to inače koristim napajanje za veroniku da se tranzistori previše ne griju !) , linear sam doveo 12 V , 500 miliampera , tranzistor KT 920 V na linearu hladan ko kamen ništa se ne dešava , danas donesem napajanje od laptopa 16 V , 4.5 Ampera , povežem na linear ista stvar , tranzistor hladan , znači veronika radi domet slabiji nego preko same veronike , slijedi razočarenje , al idemo dalje , skinem tranzistor sa lineara ispitam ga ispravan vratim ponovo na linear , sve povežem i okrećem one trimere na linearu . tranzistor se poče grijati čak previše , iznenađenje , pošto se previše grije iskopčem 16V ,4 ampera sa linera a sa veronike prebacim napajanje 6 V ,4 ampera na linear, Na ;veroniku spojilm 7,5 volti , 500 miliampera , uključim sve , linear (KT 920 V ) se normalno grije na 6 V ,4 ampera , testirao autom i sad je domet najmanje utrostručen , koristim obični vertikalni dipol 2 bakarne žice 1 metar, 50 omski kabal do antene , sad predstoje fina štelovanja antene i frekfencija , sve u svemu jako sam zadovoljan što ovo ekperimentalno radi , u narednim danima slijede daljnja testiranja nadam se uz vašu pomoć !
Image
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: FM linear

Post by niho »

Lijepo da si riješio problem, inače ovo gore na slici (L7805..) kako kažeš tranzistor nije nikakav tranzistor nego ST-ov stabilizator napona (5V 1A), tako da ako želiš provjeriti je li ispravan provjerite da li na izlazu ima tačno 5V. Inače dropout na njemu je 3V tako da bi bilo zdravo na ulaz dovesti najmanje 8 a najviše 32V. Provjeri možda je baš on probio pa vam radi na 6V a ne radi na 12. Pozz.
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: FM linear

Post by cookie »

Što da kažem....kao prvo ono nije izlazni tranzistir več stabilizator napona koji vrši funkciju da stabilizira napon od 5 volti koji trebaju neki segmenti na uređaju...kao drugo izlazni tranzistor ti je onaj na kojem je hladnjak...pazi sad,on je sigurno 2n2219 ili 2n4427 ili 2n 3866... Nijedan od njih ne može dati više od 1 watt i to minimalno na 12 volti( ak ne vjeruješ pogledaj data sheet)...to znači da on ne može pobuditi tranzistor u linearcu za to ti treba barem 4 watta...ovo znam jer i ja imam isti tranzistor u linearcu....da bi pokretao veronicu i linear moraš imati minimalno 12 volti i barem 5 amper struje u ispravljaču...i da uz sva potrbna mjerenja ja sam maksimalno sa tim izvukao 15 wati al onih pravih što znači da je prvi donji i gornji harmonik zanemariv jer je uređaj bio na spectrum analizeru...ajd nek ti ne bude teško pa skini hladnjak i pročitaj oznaku tranzistora na veronici...sad me zanima kako si se osudio pokrenuti linearac a da nisi stavio hladnjak na Kt920B...zahvali dragome bogu što je još uvijek na životu...i pazi sad,vf tehnika je jako zeznuta stvar jer bez instrumenata za mjerenje je sve to jako teško podesiti... nije to audio tehnika gdje uzmeš integrirac,2 kondezatora,pljusneš napajanje i 30 watti svira ko grom..u vf tehnici kao prvo moraš biti pedantan,poštivati sva pravila,vodovi što krači itd i ttd...ti si super zadovoljan sa time al probaj pustiti veronicu da radi pa upali TV šaltaj kanale pa vidi kolike smetnje radi ili prođi po skali radija i vidi kolilo puta se čuje na skali tvoje emitiranje...deviacija,da ne pričam o tome ne smije biti šira od 50Khz jer to je jedan kanal na radiju...pazi ne bih te htio obeshrabriti već potaknuti da brobaš sve to razumijeti...ja sam nekad bio isto takav...koštalo živaca,novaca i neprospavanih noći...ako želiš uspijeh pozorno slušaj jer niko od forumaša ti ne želi odmoči...ako si zainteresiran da ide sve polako da nešto naučiš,javi...ja sam uvijek od pomoči...imaš na ovom forumu post projekti u izradi naslov veronica pll,to je moja pa malo vidi...gle za napajanje sam uzeo svičer na buvljaku od nekog laptopa 15 volti 5 ampera za par kuna iz razloga što je malih dimenzija...na veronici je izlazni tranzistor 2n4427,pazi koji daje onih pravih bez smeča 0.7watti...on pokreče linearac gdje je prvi tranzistor od 3 watt a drugi kt920B koji daje po specifikaciji 25 watta...kod mene 15 watta...na linearcu je hladnjak velik rebrast sa još aluminja kao dadatk …..napominjem ova grana elektronike bez MJERNIH INSTRUMENATA nema smisla...i sad ja nisam neki hebeni teoretičar jer ni elektronsku školu nisam išao več građevinsku...ovo sve što znam je puno čitanja prakse i slušanja...volio bih da se uključi i koji radioamater graditelj pa da potvrdi sve ovo gore navedeno...
hadzaj
Posts: 16
Joined: 03-12-2014, 19:45

Re: FM linear

Post by hadzaj »

Skunio sam onaj hladnjak , tranzistor je 2N3866 , neznam kako ali on pobudi sa 6V 4 ampera ma linearu KT 920 V ( ruski pa na njemu piše KT 920 B - ćirilica), ja sam ustvari bio postigao što sam htio što se dometa tiče , ali u pravu si problem je deviacija koja se javi kad upalim linear , a kada radi sama veronika deviacije nema,
e sad može li neko objasniti koji su glavni uzroci deviacije ? dali bi bila manja kada bih ja ovo sve spakovao u aluminijsku kutiju kako se preporučuje, pokušavao sam malo bježati sa frekfencijama ali ona je manje više uvjek prisutna ,Kad je riječ o štimanju frekfencija na varonici primjetio sak kada okrenem onaj trimer (kada se promjeni određena frekfencija) , prestaje pobuda lineara na novoj frefenciji i moraju se štimati oni trimeri na linearu da bi se ponovo pobudio KT 920B na novoj frefenciji . Zanima me takođe ono programiranje frekfencija sa onim prekidačima ,imam tabelu rasporeda prekidača za svaku frekfenciju , ali koju god isprogramiran veronika mjenje samo onu frekfenciju koju joj zadam na trimeru , bez obzira kako stoje oni prekidači za programiranje frekfencija , ili ima tačno postupak kako se to radi , možda neka kombinacija trimer-prekidači......? Još da kažem da KT 920B ima hladnjak , nalazi se tačno ispod lineara sa donje strane , ne vidi se na slici , aluminijski lim debel 3 milimetra dimenzija kao i linear....
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: FM linear

Post by seid »

hadzaj wrote:Jel moguće pojačati izlaznu snagu veronika fm predajnika koristeći ovaj linear , šta znači ovo SBB i ovo AM , jel moguće pojačati FM signal ?
Image
SSB ( Single-SideBand modulation ) AM Aplitudna Modulacija. Ovo pojačalo je za CB ( Citizens band radio ) 27MHZ.
Dimitar Gormicalis
Posts: 6
Joined: 05-11-2017, 19:41

Re: FM linear

Post by Dimitar Gormicalis »

I ja spremam veroniku Pll da radi sa KT920B samo da sredim plocicu za pojacalo samo sto sve cu da to skockam sa napajanje od kompjutera na12v.
Post Reply