RGB sat i kalendar

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
lab1722tec
Napredujem
Napredujem
Posts: 123
Joined: 26-12-2010, 12:12
Location: sad_tu_sad_tamo

RGB sat i kalendar

Post by lab1722tec »

Pozdrav narode,
razmišljao sam kako bi izgledalo kad bi napravio digitalni sat sa kalendarom ali RGB. I evo grube konstrukcije.
http://www.youtube.com/watch?v=BBhp0UMz ... e=youtu.be
Sve je u funkciji jedino još treba "futrola".Display sam napravio uz pomoć kolege koji mi je izglodao masku od pleksija.Brojke su 62x35x6mm.Šest milimetara je širina segmenta da stane SMD RGB ledica (sa LED trake na metre). Svaki segment je jedna ledica. Ugrađeno je ukupno 31 RGB dioda iliti u metrima 103cm (HI)!. Nisam se proslavio sa izradom pločice jer sam previdio potrebu za različitim naponima dioda. Zbog te gluposti nisam išao na "full color" nego samo osnovne boje. Elektronika je sačinjena od PIC-a 16F873A, 2kom 74CT374B, DS1307. PIC se vozi na 20MHz a DS na 32kHz. Još nešto o displayu. U fazi "pametovanja" sam mislio da će mi biti dovoljno 5mm debljine maske za osvetljaj segmenta ali... prvo - imali smo samo pleksi od 3mm, a onda sam ustanovio da bi i onih 5mm bilo malo kad je ledica debela sa kontaktima skoro 2mm. Tako da sam na kraju još uzeo 10 milimetarski tvrdi građevinski stiropor i po masci ga "izglodao".Lice i naličje sam obojao školskim tušem da se ne šareni. Znači onaj "izglodani" prostor je ostao bijel.Preko tog stiropora sam stavio obični paus zbog disperzije i preko njega još termofoliju a na to masku od pleksija.To je sad znači 13mm debelo. Sad bi još trebalo preko tog dijela staviti ili staklo ili foliju...to će odrediti kutija kad dođe na red. Program je napisan u CCS-C-u a upravljanje sa satom je pomoću 3 tipke (SET, + i -).E sad... mislim da ću napraviti još jednu pločicu displaya jer nisam postigao ono što sam htio... iako i ovako izgleda vrlo efektno sa velikim šarenim brojkama...
Ako netko ima kakvu ideju u vezi sa ovim rješenjem......(primam kritike :oops: i savjete :idea: )
Pozdrav!
Post Reply