Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Serviser22
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 15-09-2010, 23:22

Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by Serviser22 »

Pozdrav ljudi,

Imam jedan banalan, ali opet komplikovan problem:

Naime trebam korisitit dimmer za halogenu rasvjetu i to preko trafoa 220V/12V - trafo 500VA. Okvirna potrošnja sijalica je oko 400W. Zona sa zasebnim trafoima je nekoliko, ali ču se ovdje bazirati samo na jedan.

Do sada su za tu svrhu korišteni dimmeri nekog talijanskog proizvođača koje je više nemoguče pronači, pa sam bio prinuđen promjeniti kompletan program dimmera i prekidača.

Tu je nastao problem jer prodavac NIJE naveo da dimmeri koje je prodao nisu za induktivne potrošače, niti se to igdje navodi na pakovanju. Nakon ugradnje večina dimmera je crkla, tj. triac-i su odletili u kratak spoj zvog velikog induktiviteta trafoa.
Jedan sam otvorio i nacrtao shemu koja je prilično jednostavna a iz koje se vidi da nije planiran za induktivne potrošače što i jest glavni problem. Triaci unutra su BTA16 800B.

Sada me zanima dali bi pomoglo da se paraleleno trafou postavi otpor i blok u seriji, dali bi to pomoglo da zaštiti triac? Dali je neko to pokušavao? Obzirom da je situacija takva kakava je, sada sam prinuđen popraviti postoječe i izmisliti nekako kako da zaštitim triac-e. :/

Stari dimmer su imali i zavojnicu i blok paralelelno A1-A2 dok ovi novi to nemaju.

U prilogu je shema postoječeg dimmera:
Image

Na SGS Thompsonu postoji drugačiji pristup projekta dimmera za induktivitete, (još jedan triac) ali nisam u mogučnosti da ga prepravim na taj način, ako ni zbog čeg drugog, onda zbog manjka prostora.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by pedja089 »

Bolje ti je postavi RC clan izmedju prikljucaka na diumeru. Ali nisam siguran da ce to 100% resiti problem, popraviti ga hoce...
Mozes probati i kombinacijom da stavis jedan RC kod dimera i jedan kod trafoa... Mozda eventualno i neki varistor da ubacis kod trafoa...
Serviser22
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 15-09-2010, 23:22

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by Serviser22 »

To sam i razmisljao obzirom da je kod starih dimmera postavljen LC član izmeđun A1-A2 s time da se blok spaja jednim krajem na A1 a drugim krajem IZA zavojnice koja je u seriji sa A2. Nije mi sad jasno koja je u stvari tu svrha jer po shemama po netu koje sam nasao negdje stoji RC član kao što si rekao, a negdje opet LC član u pomenutom spoju. Sad ne znam po čemu se voditi :roll:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by pedja089 »

Induktivnost na red sa A2 moze ograniciti brzinu porasta struje kroz triak prilikom ukljucenja.
Serviser22
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 15-09-2010, 23:22

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by Serviser22 »

Sta bi onda bila najbolja solucija?

Na slici sam nacrtao nekoliko verzija, prva je kako je to izvedeno u starim dimmerima...

U stvari ja nisam načisto šta mi ubije triac, dali struja ili napon :/

Image
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by pedja089 »

Ako je sa prvom radilo, onda je to najbolja.
Kalem ce ograniciti brzinu porasta struje, kondezator brzinu promene napona.
Ako je premala induktivnost, ili prevelik kapacitet onda ce triak da rikne od prevelike struje...
Najbolje bi bilo kad bi nasao vrednosti sa starog dimera.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by alexa_pg »

Ja bih ovako vezao, kao na slici ispod.
Triac.PNG
Triac.PNG (4.25 KiB) Viewed 8653 times
Pogledaj ovaj pdf.
CONTROL BY A TRIAC FOR AN INDUCTIVE LOAD
http://4hv.org/e107_files/public/115140 ... variac.pdf
Na slici 11. mozes vidjeti semu sklopa koja upravlja trafoom 2.3KVA
Ovaj dimmer sam pravio i radi odlicno. Koristio sam ga za punjac akumulatora 24V 20A
Alexa
Serviser22
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 15-09-2010, 23:22

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by Serviser22 »

@ alexa_pg: Gledao sam taj datasheet, ovo zadnje na slici je kao i kod SGS Thompson-a identicno, ali tu ima jos jedan triac u igri i zvedeno je na drugaciji nacin, u svakom slucaju meni neizvodivo zbog prostora. Sad ne znam dali bi sa zavojnicom i blokom bas rijesio problem kod sebe.

U stvari ja sam skoro nikakav sa prostorom kod samih dimmera u ormaru, jedino mi ostaje da nesto rijeseavam kod samih trafoa gdje imam mjesta.

Hvala svima za pomoc, javit cu rezlutate, a bice eksperimetisati.
Serviser22
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 15-09-2010, 23:22

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by Serviser22 »

Novosti:

RC clan od 0,1 uF + 100R paralelno sa A1- A2 nije pomogao.
Nakon trečeg paljenja triac je odletio u kratki. Praktički kao i da RC člana uopste nema.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Dimmer-zaštita triac-a od induktivnog potrošača

Post by nano »

“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply