Jedna dilema

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Anes Sprecic
Posts: 7
Joined: 15-02-2014, 15:53

Jedna dilema

Post by Anes Sprecic »

Danas smo ja i moji drugovi nešto raspravljali o situaciji šta bi bilo kad bio savio žicu u "U" oblik, stavili u utičnicu i uhvatili za žicu na dva mjesta. Je li to sigurno ili ima nešto drugo što utječe na sigurnost itd. (http://i.imgur.com/lc80hqA.png)

Mislim, moje viđenje je da ta žica ima mnogo manji otpor od otpora našeg tijela (~3kOhma) pa će kroz nju proteći najveća struja dok kroz tijelo prolazi sigurna mikroamperska struja.
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Jedna dilema

Post by arcom »

I ovo je, dragi moji forumasi, prirodna selekcija na djelu :lol:

Anes, jesi ti ikada cuo za pojam "kratki spoj"? Dogodilo bi se to da bi mijenjao osigurac.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Jedna dilema

Post by Feko »

A jesi siguran da bi uspio u istom trenutku prilikom guranja žice u utičnicu dodirnuti i fazu i nulu?
Ako bi ruski rulet bio prvo na fazi mislim da bi dobio malo po papcima prije nego crkne osigurač :ohno: :lol:
Anes Sprecic
Posts: 7
Joined: 15-02-2014, 15:53

Re: Jedna dilema

Post by Anes Sprecic »

Pa dobro, nemojte tako, prirodna selekcija i oto xD
Ipak se ja još uvijek školujem, drugi sam razred tek, i moje je da postavljam glupa pitanja a vaše da ispravljate moja još gluplja objašenjenja :D
Znači, došlo bi do kratkog spoja (ogromna struja) što bi osigurač prekinuo (Pitanje u pitanju, da je osigurač magnetni umjesto bimetalni, da li bi on odmah isključio pa se žica možda ne bi istopila?), žica bi se istopila takođe između prstiju pa bi krajevi ostali na mojim prstima pa bi onda ja bio jedini put struje i ~100mA koje će proći bi me usmrtili, mislim znam da će me usmrtiti ali samo govorim. Jel ima još nešto tu što bi se moglo dodati odnosno sve ispraviti? Hvala unaprijed :D
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Jedna dilema

Post by arcom »

Mislim da bi trebalo jasno definirati da li se prvo gurne zica u uticnicu pa se onda ulovi prstima ili se prstima gura u uticnicu :lol:

U prvom slucaju, nastao bi mali bljesak koji bi ostavio trag na uticnici (Sad sam se sjetio jednog vica gdje Haso ide kupovat stan, pregleda sve prostorije, sve super osim jedne velike fleke za zidu u dnevnom boravku. Pita on "A sta je ova fleka na zidu?", na to ce agent "Pa znate, ovdje je prije zivio jedan kemicar...". "Aha! To je onda od eksperimenata?", a agent: "Ne...to je kemicar.").

U slucaju da se prstima ide gurat u uticnicu, onda bi bilo ovo sto je Feko spomenuo - ruski rulet. Cak i da prvo "pogodis" nulu pa tek onda fazu, osigurac ne reagira trenutno tako da bi svejedno dobio po prstima. Ovisno o debljni zice ona bi se rastopila, a osigurac bi prezivio ili bi osigurac pregorio/izbacio, a zica bi prezivjela.
Anes Sprecic wrote:Jel ima još nešto tu što bi se moglo dodati odnosno sve ispraviti?
Ima! Ne gurat zice u uticnicu i onda prstima cackat po njima :D
Anes Sprecic
Posts: 7
Joined: 15-02-2014, 15:53

Re: Jedna dilema

Post by Anes Sprecic »

Pa dobro ne bi ja to gurao na 220 ništa prije nego što triput provjerim šta radim :P Hvala na dodatnom pojašnjenu :D
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Jedna dilema

Post by bob4 »

:?
NIJE 220V; :azdaja: :azdaja: :azdaja: :azdaja: nego 230V. Zakon je to već davno regulirao; a mi smo večina ove elektro struke, pa bi se trebali i tehnički ponašati.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1435
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Jedna dilema

Post by Emigrant »

bob a da nije 240 odnosno trofazna 400 sa tolerancijom +10 i -15% ? dok sam živio dole , čini mi se da je tako nešto pisalo u knjigama .
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Jedna dilema

Post by bob4 »

NIJE
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Jedna dilema

Post by Feko »

Post Reply