Kupka za posrebravanje

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Kupka za posrebravanje

Post by Feko »

eh, pa Niho je sve objasnio.
Poslao sam upit da vidim kolika je cijena dostave..vjerujem 50-tak kuna.
Ja sigurno uzimam..ako je još netko iz HR zainteresiran pa da podijelimo poštarinu neka javi..ja njemu šaljem za poštarinu od 10kn+pola poštarine od Conrada. Dakle vjerojatno može proći 20 kuna jeftinije nego da sam naručuje. Ako nas je troje to je već puno povoljnije...čekam 2 dana i onda naručujem! :wink:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kupka za posrebravanje

Post by Kukinjos »

Pridružujem se naruđžbi, i to s dvije vrećice, valjda će to i utjecat na ukupnu cijenu, detalji na PM. I ja već dugo pokušavam naručit onaj Liquid Tin, ali bezuspješno, nema isporuke za HR, a baš me nervira goli bakar na pločici koji vremenom oksidira, a o otiscima prstiju neću ni govorit. Ploče obično poprskam Flux-om SK10 odmah nakon razvijanja, ali već iza lemljenja to više nije onako kako bih ja želio a postaje i lijepljiv na samo malo većoj temperaturi, pa to sve operem i onda poprskam Plastik spray-em. E taj je zafrkan, istina lijepo izgleda, ali se uvlači o sve pore, konektore, podnožja, baš svugdje, lijepi žice, pa za bilo kakvu dodatnu intervenciju na ploči ga je potrebno oprat.
Sad bih nadovezao na temu i elektorov tutorial za Solder Resist:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =4&t=12673
i zamolio ekipu koji su radili nešto slično za njihova iskustva, mogućnost nabave materijala i .............. Još treba spomenut i "home made" metalizaciju rupa za dvostrane ploče, kako to odradit, a da sve to bude slično profi izvedbi. Dosta sam gnjavio, sad je red na drugima :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kupka za posrebravanje

Post by pedja089 »

VolkD je negde objasnio postupak metalizacije rupa.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Kupka za posrebravanje

Post by Feko »

Kukinjos wrote:Pridružujem se naruđžbi, i to s dvije vrećice...
eto, ima li još zainteresiranih??
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Kupka za posrebravanje

Post by elektor »

Kukinjos nabaci adresu na PM pa ti pošaljem one solder resist boje pa vidi kako ti odgovara..
Metalizacija je ovdje objašnjena: http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 2&start=24
Međutim to mi se čini kao previše zajebancije, a nije baš ni jeftino...
Ne bi bilo loše usporediti cijenu izrade takve pločice (dvoslojna, metalizacija, Sn prevlaka i lot stop) u diy varijanti sa cijenom tvorničke pločice, na recimo količinu od 5 komada. Ima dosta kineskih tvrtci koje izrađuju profi pločice za ne baš velike novce. A ukoliko je projekt zanimljiv vjerujem da bi se našla još 4 forumaša zainteresirana za njega pa ni pločica ne bi trebalo biti viška..
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kupka za posrebravanje

Post by Kukinjos »

elektor wrote:Kukinjos nabaci adresu na PM pa ti pošaljem one solder resist boje pa vidi kako ti odgovara..
:D Hvala kolega!!
Hvala i na linku za metalizaciju, pročitao sam to još jutros, Peđa me uputio na pravi trag. Koliko vidim to je postupak metalizacije kao u industriji, i u pravu si kad kažeš da je zajebancija, zato stalno gledam po netu ima li kakva ideja za jednostavnije rješenje. U pravilu nije neki problem naručit pločice i kao što kažeš, ako ima zainteresiranih za projekt, onda je to sigurno puno isplativije i lijepše nego se tlačit sam. Ali uvijek ima ali, obično mi treba samo jedna, a ja ne bi bio ja kad to ne bi htio da izgleda kako treba. U pravilu radim unikate, na moju žalost, ali tu ima i jedna prednost, treniram mozak :ohno:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
boropromaja
Posts: 23
Joined: 22-05-2011, 13:38
Location: Bosnia Hercegovina

Re: Kupka za posrebravanje

Post by boropromaja »

Srebroljupci zdravo, zdravo !
Zna li neko pri kom se naponu i kojoj struji vrsi elektroliticko posrebravanje bakarnih predmeta ?
Mozda sam pronasao nacin da to uspjesno odradim (naravno prvenstveno mislim na PCB) a rezultate cu naravno okaciti na ovom forumu !
Post Reply