Prepoznavanje zvuka

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Gradimir Stankovic
Posts: 1
Joined: 11-08-2010, 15:18

Prepoznavanje zvuka

Post by Gradimir Stankovic »

Pozdrav, zanima me kako bi mogao izvesti sledeće:
Potrebno je da svakih 5 minuta snimim zvuk (zujanje) i zavisno od zvuka uradim određenu akciju. Biće otprilike 5 različitih akcija, tj 5 različitih zvukova. Svi zvukovi su zujanje, ali različiti nivoi zujanja. Npr kao kompjuterski ventilator kada radi sporo i brzo.
E sad, tajming ni snimanje zvuka ni akcija posle prepoznavanja nisu problem, jedini problem mi je prepoznavanje zvuka.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Prepoznavanje zvuka

Post by Momak »

Ako imas neki vrlo jednostavan zvuk, recimo samo da pisti tada mozes pomocu obicnog mikrofona da snimis zvuk posle ga pojacavas, filtriras i sta vec i onda meris njegovu frekvenciju. Tada mozes mnogo vise od 5 kombinacija da pravis.

Edit: Sad vidim da si spominjao zujanje. Da mogao bi i takav zvuk da obradis.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Prepoznavanje zvuka

Post by jazz »

Gradimir Stankovic wrote:Pozdrav, zanima me kako bi mogao izvesti sledeće:
Potrebno je da svakih 5 minuta snimim zvuk (zujanje) i zavisno od zvuka uradim određenu akciju. Biće otprilike 5 različitih akcija, tj 5 različitih zvukova. Svi zvukovi su zujanje, ali različiti nivoi zujanja. Npr kao kompjuterski ventilator kada radi sporo i brzo.
E sad, tajming ni snimanje zvuka ni akcija posle prepoznavanja nisu problem, jedini problem mi je prepoznavanje zvuka.
Pod "zujanjem" vjerojatno misliš na sin signal različitih frekvencija. Prebaciš to u digitalnu domenu (ADC) i odradiš FFT. Dobiješ čist rezultat, sa punim kuferom mogućih "zujanja". Ako pod zujanjem misliš na prepoznavanje različitih uzoraka, gdje je potrebno raspoznavanje, onda to više nije jednostavna stvar.
Post Reply