Desulfator

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Desulfator

Post by Aldo »

Da li je neko pravio ovu spravicu i najvaznije pitanje jel ima efekta na akumulator.Htjeo bi da ozivim jednu sealed lead acid bateriju 12V, ali neznam dali to pali na sealed lead acid, ili samo na starim lead acid. I koja je razlika izmedu ova dva akumulatora..pozz :?
http://www.frontiersprings.com/desulfator.html
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Desulfator

Post by Kukinjos »

SLA i obična olovna baterija su vrlo slične, a da sad ne bi puno objašnjavao evo dobar link:
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries

Desulfator sam radio i u nekoliko pomaže vraćanju baterija iz "mrtvih", ali samo ako ni jedna ćelija nije u kratkom spoju ili neki most među njima nije u prekidu. Proces je dugotrajan (nekoliko dana) i bolje uspjeva na običnim baterijama nego na SLA. Jako su bitne kvalitetne prigušnice, kako bi inducirani naponski špic bio što veći i duži, jer on skida sulfatizaciju s elektroda.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Re: Desulfator

Post by Aldo »

hvala na odgovoru i hjeo bih pitai kako da izracunam procenat koliko je baterija napunjena. Znam da ima nesto sa naponom na bateriji i mA satima, a po celiji mi je trenutno oko 2,20 v napon imao sam tu SLA nije radila nikako i dosuo destilovane vode i punim je vec 2 dan i ozivila je radi super..
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Desulfator

Post by Kukinjos »

Staroj bateriji je jako teško odrediti napunjenost prema naponu, jer gube kapacitet više ili manje. Za obične olovne se napunjenost i stanje ćelija najbolje može izmjeriti bometrom koji mjeri gustoću kiseline u ćelijama. U pravilu one se pune strujom od 1/10 nazivnog kapaciteta u Ah oko 12 do 14h kad su prazne, ili kraće do trenutka kad kiselina "proključa". Pametniji ispravljači mogu držati i konstantan napon od 14V na bateriji i imati više načina punjenja (apsorbing, floating, ...) i tako održavati bateriju uvijek napunjenu. U pravilu olovne se baterije i moraju održavati u napunjenom stanju, kako ne bi došlo do sulfatizacije elektroda, a time i pada kapaciteta. Kod standardnih baterija s kiselinom napon pune baterije je oko 12,8V 15-tak minuta nakon skidanja s punjača, za SLA je 13V. 2,2V po ćeliji je puna baterija, naravno ako je skinuta s ispravljača neko vrijeme. Max. napon punjenja za obične je 14,4V, a za SLA i do 15V, zavisno od proizvođača. Točan podatak o naponu vs napunjenost ti ne znam i mislim da ćeš teško doći do nekih kvalitetnih informacija, jer to jako varira od tipa baterije, starosti, proizvođača, temperature i ko zna čega još.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply