Prekid rada kontrolera

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

Pitanje za pravog znalca:
Zašto neki mikrokontroleri jednostavno „zakuju“ u nekom dijelu programa i prestanu ga izvršavati?
Konkretno radi se o frekventnom regulatoru asihronog motora marke KEB COMBIVERT (nikad čuo) sa procesorom INTEL 87C198 u PLCC kućištu.
Tu je i neki eprom s „prozorom“.
Frekventni nakon palenja pokaže „888“ na 3-cifarskom displeju i tako stoji narednih 2-3 sata, nakon toga inicijalizacija prođe dalje i frekventni počinje normalno s radom.
Sjećam se da sam prije 10-ak godina imao sličan problem s jednim HITACHI PLC-om, kome sam morao obezbijediti neprekidno napajanje da bi mogao ispravno raditi, isto je „dolazio sebi“ nakon nekoliko sati.
Zamijenio sam elektrolite.
Šta dalje gledati ? Kristal ? Šta može kod i oko MC-a dotrajati ?
Ovo je staro otprilike nekih 15-ak godina.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Prekid rada kontrolera

Post by Kukinjos »

Cijenjeni kolega, ja bih prvo provjerio reset pin. Na tim starijim kontrolerima obično koriste poseban reset chip koji nadzire napajanje uređaja. Onako, po simptomima (888 na display-u), mi se čini da se program uopće ne pokrene. Ako imaš backup bateriju, provjeri i nju, i ona bi trebala biti spojena na taj reset chip. Ako postoji baterija, a u to vrijeme su bile NiCd punjive, obično znaju procurit i spojit nešto po ploči, pa taj reset nikako skočit s L na H. Nadam se da će ti ovo bit koliko toliko od pomoći.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

Pa da, to "888" je ili sami početak programa ili nije ni pokrenut.
Skinuo sa datašit pa ću vidjeti to s reset-pinom. Back-up baterije nema.
Ali eto nakon nekog vremena "prođe" počne raditi.
Hvala @Kukinjos !
Neko drugi, nešto drugo ......???
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

Reset pin na MC-u OK (doduše mjereno voltmetrom, nemam ništa bolje)
Neko još neku ideju....???
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Prekid rada kontrolera

Post by Cosa »

WhiteHead wrote:
Frekventni nakon palenja pokaže „888“ na 3-cifarskom displeju i tako stoji narednih 2-3 sata, nakon toga inicijalizacija prođe dalje i frekventni počinje normalno s radom.

Zamijenio sam elektrolite.
Meni su obično problemi sa zastojem u inicijalizaciji prolazili zamjenom kondenzatora. Da bih se uvjerio da je stvarno do njih, ja ih prvo malo ugrijem i ako uređaj proradi onda mjenjam kondenzatore. Malo je primitivno , ali da ne moram raskopavati cijeli uređaj i posebno mjeriti svaki kond koristim app metodu (ako prođe, prođe) :) .
Budući da si ti zamjenio sve kondenzatore znači da nije do njih.

Ozbiljno, jesi li probao grijati-hladiti komponente ?
Naponi na mikrokontroleru (datasheet), hladan lem, probaj malo ispritiskati pločicu i komponente.
Također provjeriti i komponente kojima upravlja kontroler, jer ako prilikom inicijalizacije uključuje neispravnu komponentu koja je u ks., moguće je da ga to stalno stavlja u reset, jer mu obara napon i on se samo vrti u krug (resetira).

To je ono što meni za sada pada na pamet.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

Grijanje...ideja za 10-ku.
X-puta o tome čitao, a nisam se sjetio da probam.
Pokušao sam malo mjeriti napone prema datašitu, međutim godine, oči, ruke (moje) nisu baš za tako sitne stvari.
A najvjerovatnije je ovo:
Cosa wrote: jer ako prilikom inicijalizacije uključuje neispravnu komponentu koja je u ks., moguće je da ga to stalno stavlja u reset, jer mu obara napon i on se samo vrti u krug (resetira).
Postoji rigorozan nadzor, jer dovoljno je da iskopčam ventilator ili neku običnu signalnu LE-diodu na kojoj piše "charge" (jbt. šta to puni ako nema baterije ? Valja to malo detaljnije pogledati.) inverter se potpuno gasi.
Inverter mi je na poslu, pa sutra to probam i javim ovdje.
Hvala puno !!!
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

Nažalost ni metoda grijanja ne pali.
Podesio sam duvaljku na 200 stepeni i dugo tretirao sve komponente i ništa.
Mislim da MC radi, zaključio sam to otpajanjem reset pina i vađenjem onog eproma s "prozorom", vjerovatno neka od periferija ne valja i MC se vrti u nekoj petlji.
Izgleda da ću ići na nabavku novog frekv. regulatora.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Prekid rada kontrolera

Post by InTheStillOfTheNight »

Malo su me sjebale međugeneracijske solidarnosti kada govorimo o intelovoj porodici kontrolera, ali nije se ništa tako drastično promijenilo iz tih vremena. Ako se ne varam intelova skupina 87C je OTP i program se nalazi unutar samog kontrolera. Ono se još nije promijenilo od samog nastanka kontrolera je:
1. Napon napajanja
2. Stabilna reset linija i dobro resetiran kontroler
3. Stabilan oscilator na frekvenciji rada kontrolera


Napon bih odmah diskvalificirao, jer vjerojatnost da je greška tamo je kao da ja dobijem na lutriji. Čak i reset liniju usudim se diskvalificirati ako si je pogledao instrumentom. Teško bi bilo natjerati hardware da sam sebi ruši reset liniju, ali opet ovisi kako je napravljen design reseta. Sve što oko reseta možeš napraviti je odpojiti ga od ploče, pogledati u datasheet kako se resetira i ručno resetirati kontroler spajajući Reset na GND ili VCC. I to bi po meni bio uzaludan pokušaj jer vjerojatno opet neće raditi.

Prvenstveno bi se oslonio na oscilator kontrolera i pogledao osciloskopom što imaš na X1 i X2 linijama. Moguće je da oscilator uopće ne krene raditi par sati, vrlo mala mogućnosti, ali moguće.

No kako nemaš osciloskop, i naprosto ne možeš provjeriti ove stvari ostaje ti samo jedan način da odabereš daljni napad na problem, a to je ni više, ni manje nego "vrijeme". Generiranje RANDOM broja pomoću ovih mikrokontrolera je nemoguće, čak niti PIC niti ATMEL kontroleri spomenuti na ovom forumu ne mogu generirati RANDOM broj. Tu činjenicu možeš iskoristiti da znaš zeza li te kontroler ili te zeza njegova periferija.

Kažeš da krene nakon 2-3 sata, pa budi precizniji, sat u ruke i napravi 5 testova. Jako je velika razlika krene li kontroler raditi nakon 2-3 sata i krene li raditi nakon 2h 45m i 13s. Prvo moraš znati zašto krene raditi??? Zbog odluke mikrokontrolera, ili zbog neke sporedne stvari. Krene li raditi točno nakon određenog vremena, onda je to direktna odluka kontrolera, a ako je vrijeme varijabilno onda je problem vezan za komponente ovisne o temperaturi, napunu i raspoloženju.

Bez ovog saznanja jako je teško nešto mudrije reći.
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Prekid rada kontrolera

Post by InTheStillOfTheNight »

White, jasno mi je da mikrokontroler može odjedamput poluditi i raditi totalno nepredviđene stvari, ali nije mi jasno da može biti totalno lud i odjedamput krenuti raditi normalno.

Prva kombinacija kad poludi sasvim je realna i normalna jer MCU može u krivo vrijeme nagaziti na krivu instrukciju koja upisuje krive stvari na krivo mjesto. Ovo može biti izazvano greškom na HW-u kontrolera, SW-u kontrolera ili nestabilnim uvjetima rada.

No druga kombinacija je gotovo ravna nemogućem. Svaka greška u radu MCU-a na razini HW-a gotovo 100% ruši čitav program. MCU se ne može izvući iz HW grešaka koje mu pojebu registre, flagove, pokazivace stacka ili flash-a. Takav program koji bi se branio i izvukao iz tih grešaka nemoguće ne napisati. Donekle se možemo braniti i osigurati ponovni reset svega, ali takva greška kobna je za svaki program i svaki MCU.

Mislim da je nemoguće imati grešku MCU-a da ne krene raditi 3 sata, (pod uvjetom da oscilator radi) i nakon toga "uskrsne". Takav MCU rado bih kupio za privatnu kolekciju "Čudom preživjeli".

Predpostavljam da te koči ili periferija ili te software MCU-a ne želi pustiti u rad zbog greške na periferiji. Ako je baš ta treća solucija da ne valja MCU, onda imaš jako dobar unikat kontrolera koji možeš i prodati kao novo svjetsko čudo. Prvenstveno napravi test napisan u prošlom postu pa možemo razmišljati dalje...
InTheStillOfTheNight
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

Noćni welcome back !
Ako je ova tema imalo pridonijela da ostaneš tu jako mi je drago.. :wink:
InTheStillOfTheNight wrote: Predpostavljam da te koči ili periferija ili te software MCU-a ne želi pustiti u rad zbog greške na periferiji...
Vjerovatno je ovo, a ja nemam ni instrumenata niti znanja da konkretno otkrijem u čemu je stvar.
Procesor radi, to sam zaključio po tome što kada mu isključim ventilator displej ne pokazuje ništa, zatim kada izvadim eprom pokaže na displeju "---".
Ima tu osim tog intel-a i još neki (vjerovatno MC) proizvodnje "KEB" (ista firma kao i sam inverter) tako da je to za mene ipak težak slučaj.
Zainteresovalo me je zato što sam imao isti slučaj prije 10-ak godina s jednim HITACHI PLC-om, tada nisam ništa pokušavao popraviti nego sam naučio šta su to PLC-ovi, kupio novi i uradio program.
U svakom slučaju taj "KEB" je recikliran, a umjesto njega ugrađen jedan Omron MX2-serije.
Hvala Noćni !
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Prekid rada kontrolera

Post by InTheStillOfTheNight »

Prvenstevno je najbitnije nekamo svrstati problem. Imaš samo 2 lokacije za njega:
1. Uvjetovan je odlukom bilo kojeg kontrolera
2. Uvjetovan je voljom nekog ludog elementa koji se voli igrati sa vlagom, temperaturom, tlakom i tebi jesti živce.

Startaj uređaj barem 2 puta, resetiraj štopericu i čekaj da proradi. Samo na taj način možeš znati blokira li te MCU, ili te blokira nešto drugo. MCU i njegov rad nije drastično ovisan o temperaturi, vlazi, sjeveru... On samo izvršava instrukcije u taktu oscilatora.

Najbitnija informacija do koje prvenstveno trebaš doći je krene li uređaj raditi nakon točno definiranog vremena, ili se radi o slučajnosti.

Inace, nisam se vratio na forum, samo mi je dosadno pa komentiram komplicirane teme :)
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Prekid rada kontrolera

Post by InTheStillOfTheNight »

Evo jedan trik vezan za elektrolite. Sigurno nikad nitko nije napisao pa moram ja. Svaki elektrolit nužno mora biti hladan, nikad se sam ne smije grijati. Eventualno ga mogu grijati elementi u njegovoj blizini, no on sam uvijek je hladan i na temperaturi zraka. Bez obzira što vam instrumenti govore, i bez obira na sve ono što ukazuje na ispravo, gledajte temperaturu. Ako ikad pronađete elko koji se grije, nasmiješite se i recite noćni, hvala.

Elko po svemu sudeći može biti ispravan, u savršenom sranju, no ako se grije, upravo ste našli rješenje za težak problem.
InTheStillOfTheNight
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Prekid rada kontrolera

Post by WhiteHead »

OK, Noćni, hvala !
Reciklaža je već počela pa tako....
A i radne obaveze mi ne bi dopuštale izdvajanje toliko vremena, a odnošenje kući bi bilo trošenje privatnog vremena za korist gazde....tako da....end of story
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Prekid rada kontrolera

Post by Cosa »

InTheStillOfTheNight wrote:
Inace, nisam se vratio na forum, samo mi je dosadno pa komentiram komplicirane teme :)
Još kad bi iz dosade nabacio par tekstova u tartufe. Utopija, ha? :D

Whitehead i ostali,
sorry za off topic, ali morao sam :) !
Post Reply