Koji programator za atmel?

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
LordZi
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 06-05-2010, 10:54

Koji programator za atmel?

Post by LordZi »

Pozdrav kolege :) ,
dosad sam iskljucivo koristio PIC-ove, ali sada bih hteo da pocnem da koristim i atmel mikrokontrolere, pa mi treba preporuka programatora za njih, po mogucnosti da je USB i da poddrzava sto vise razlicitih serija, moze i shema, moze i nesto gotovo sa ebay-a.
Napominjem da ne pisem svoje programe ili sl., vec bih programator koristio isklucivo za snimanje hex fajla u mikrokontroler.
Hvala.
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Koji programator za atmel?

Post by misley »

proguglaj usbasp na dealextreme.com
dobijes dobar programmer via usb za 5€
LordZi
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 06-05-2010, 10:54

Re: Koji programator za atmel?

Post by LordZi »

misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Koji programator za atmel?

Post by misley »

Mda..zar nije bombonica...
za te pare neces moci ni kontroler da kupis, maltene ni usb konektor...

DIY se sve vise svodi na BUY, posto nam svim to diktira prosta racunica, anfortntli...
Jeftinije kupit nego sam sebi pravit, kakav paradoks... A sve je pocelo tako sto je bilo jeftinije pravit nego kupit (na stranu sto je interesantnije)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Koji programator za atmel?

Post by pedja089 »

LordZi
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 06-05-2010, 10:54

Re: Koji programator za atmel?

Post by LordZi »

Mislim da cu ipak naruciti ovaj usbasp, u pravu je kolega, za 3,6$ ne vredi praviti... 8)
E sad, koji softver je najbolji za pocetnika kao mene, evo koje su opcije:
AVRDUDE supports USBasp since version 5.2.
BASCOM-AVR supports USBasp since version 1.11.9.6.
Khazama AVR Programmer is a Windows XP/Vista GUI application for USBasp and avrdude
eXtreme Burner - AVR is a Windows GUI Software for USBasp based USB AVR programmers
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Koji programator za atmel?

Post by zigzag9 »

LordZi wrote:Mislim da cu ipak naruciti ovaj usbasp, u pravu je kolega, za 3,6$ ne vredi praviti... 8)
E sad, koji softver je najbolji za pocetnika kao mene, evo koje su opcije:
AVRDUDE supports USBasp since version 5.2.
BASCOM-AVR supports USBasp since version 1.11.9.6.
Khazama AVR Programmer is a Windows XP/Vista GUI application for USBasp and avrdude
eXtreme Burner - AVR is a Windows GUI Software for USBasp based USB AVR programmers
Skini WinAVR, i netreba ti ništa više za početak (ako misiš raditi u C-u): http://winavr.sourceforge.net/
kikici1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 14-03-2010, 09:27

Re: Koji programator za atmel?

Post by kikici1 »

Za početnika možda najbolje bascom, jer je vrlo lako postaviti fuse-ove. Ovaj usb-asp mi je jedno od najljepših stvari u zadnje vrijeme. vrlo ugodno iznenađenje. Zadnja demo verzija je više nego dovoljna za početak.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Koji programator za atmel?

Post by bob4 »

Gromit i ja se ponovili (sretni ko mala djeca)
http://imageshack.us/a/img22/5931/p1300003j.jpg
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Koji programator za atmel?

Post by InTheStillOfTheNight »

Dici cu na net sve verzije AVR studia i zadnju verziju WINAVR-a. Zadnja je ona sa puno nula i jedinica. WINAVR je postavio tu zadnju verziju i više sigurno neće izaći novija. Što se tiče AVR studia za sada je još uvijek najbolje koristiti verziju 4.18, ali ni za boga dizati service pack za tu verziju. Samo 4.18, bez service pack i zadnja verzija WIN AVR.
InTheStillOfTheNight
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Koji programator za atmel?

Post by Gromit »

Samo bih dodao: uz AVRASP programator, preporučam svima da si skinu i besplatni Extreme Burner, kako je i LordZi naveo u popisu; to je "stand-alone" programčić, znači ne treba vam ni Bascom ni Winavr ni ništa, možete programirat samo flash, samo eprom, ili samo promjenit/programirat fuseove -ili sve odjednom - kako vam paše! Onaj "programator" za AVRASP koji je "ugrađen" u BASCOM zna bit problematičan: evo recimo kolegi Bobu4 radi OK, meni neće pravilno programirat HEX generiran iz samog Bascoma kao ni vanjski hex - samo BIN !? Vjerojatno sam ja nešta krivo naštimao (programiranje prođe u redu, ali verifikacija javlja grešku)! Kad isti taj HEX učitam preko ExtremeBurnera - sve OK! Eto, ako imate problem kao ja, nije zgorega imat taj Burner!
Evo dvije slikice:
Image
Možda kod mene pomaže šta ja koristim ZIF za programiranje, a ovaj programčić ima opciju za programiranje preko ZIF-a ili ICSP-a? Bob4 ima isti OS kao ja, istu verziju Bascoma, isti driver, ali kolega koristi ICSP, a ja ZIF, možda zato njemu radi, a meni ne (osim ako učitam BIN, a ne HEX).
Image

PS: ako možete birati rađe preko ebaya kupujte, jer ste zaštićeni ko lički medvjed, sa DealExtremeom, osim dugog čekanja da vam nešta pošalju (ako nemaju na lageru, kojeg zapravo i nemaju, nego naručuju prema narudžbama) imate "samo" Paypal zaštitu!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
Benako
Posts: 1
Joined: 02-05-2016, 13:44

Re: Koji programator za atmel?

Post by Benako »

Vidim da svi pišete o usbasp koji koštaju 5,6 €, koja je razlika između usbasp i jtag koji košta 130€?
Post Reply