Motalica za transformatore

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Motalica za transformatore

Post by Maki »

Da, cinimi se ok.
Edit:
Mozes probat da se ne zezas s PWM-om staviti dva jaca otpora cca 30ohma, 5-10W na pinove 1 i 15 pa spojit na masu.
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: Motalica za transformatore

Post by damir1 »

Pozdrav moram postavit nekoliko pitanja, gdje će te nabavljati limove za transformatore,koliko će te motat transformatora godišnje koliko se to isplati. Bez obziran na navedeno podržavam projekat i jedva čekam rezultat, i sam sam pokušavao napravit neku automatsku motalicu pa sam na kraju napravio na nekom
ležaju ručnu i potpuno sam zadovoljan, rukom navodim žicu kad preskoći vratim i sve ok.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

Vec odavno sam imao potrebu za nekakvom motalicom, ali eto, uvijek mi je to netko drugi napravio.
Obzirom da sam jos prije godinu dana zapoceo sa projektom Ed Gray motorom, a sve je to stalo jer me je tokar zavlacio mjesecima tj. cijelu godinu. No i mene je iznenadio kad je rekao da je početo tokariti i glodati aluminij po mojim nacrtima..kaže bit će gotov za 2 tjedna koliko to ima posla :ohno:
Uglavnom da skratim, trebat ce namotati 12 zavojnica za stator i 6 zavojnica za rotor. To prije svega želim motati sam, zato i radim ovaj projekt motalice..a sigurno cu imajuci ju premotati i neki transformator kojih imam ne mali broj, a neadekvatnog napona.
Cijena izrade same motalice nije visoka. Recimo nekih 400-500kn.
@Morski mi je ovog stepera zajedno sa vodilicama jeftino prodao, trebat će mi još jedan za namatanje, glavu od bušilice imam..kupiti još elektoniku za drajvere stepera...a Atmega8 imam jedno 50komada i ostalu elektroniku oko njega na lageru.
Kolega je voljan zabavljati se programiranjem...pa treba to iskoristiti :lol:

edit:
Zaboravih napisati da je žica 0.13mm pa ju bas ne bih motao rucno...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

L298 se loše pokazao...nema mogučnost regulacije struje...preko PWMa je sve nešto pištalo sviralo..motor je radio OK, ali me živcirao...A3977 mi je malo skup...nabavio sam TB6560 i motor radi jako dobro.
Mikrostep je dovoljno precizan da neće morati biti navojno vreteno nego mogu iskoristiti vodilicu sa remenom od Morskog...sad dolazi na red mehanika...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

mehanika vođenja žice gotova. Za tanju žicu do 0.6 mm je OK. Deblja bi trebala više ići ravno bez toliko savijanja. Ako budem trebao deblju motati, napravim drugu mehaniku vođenja...i onako je sa 3 vijka spojena sa donjom stranom.
Image
Image
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Motalica za transformatore

Post by Kukinjos »

Koji je to printer platio glavom :lol: ? Odlična ideja, ne moraš se zaj... s mehanikom, a preciznost i čvrstoča premašuju sve zahtijeve, stvarno dobro :D .
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

To sam kupio od @morskog psa ...a navodno je mehanika od starih Oliveti printera kakvi su bili u bankama.
Stari iglični printeri...
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Motalica za transformatore

Post by morski_pas »

dobro si to skocko :D
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

Obzirom da je kolega otišao u druge vode, ništa od programiranja moje motalice.
Ima li tko volje i ideje ili zna riješenje na netu?
Dakle: ima gotovo mehanizam vođenja žice.
Image
i imam napravljen ovaj driver:
http://www.cuteminds.com/index.php/tb6560ahq
Motor uredno radi sa tim driverom probao signalom iz funkcijskog generatora.
Sad bi trebalo doći programiranje na red..pretpostavljam prvo utvrditi koliko koraka je puni hod vodilice i to preračunati u milimetre itd. itd :cry:

Ima li tko volje probati programirati? Ja ću upucavati program u PIC ili Atmegu (šta već odaberemo) i javljati rezultate :roll:
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Motalica za transformatore

Post by Khaderah »

User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Motalica za transformatore

Post by Khaderah »

User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Motalica za transformatore

Post by morski_pas »

evo moj skromni doprinos temi ,našao sam na poljskim stranicama projekte za ATmega procesore pisane u bascomu nadam se da će naši programerski nastrojeni forumaši (kukinjos :P ) pomoći oko prilagodbe i poboljšanja programa :)
linkovi :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1865187.html
i
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 77#5982477
ovaj drugi link mi je nekako zgodniji u prilogu je i PDF samog projekta koji bi se dao prilagoditi za ATmegu8 sa malim doradama
Image
Attachments
kod u bascomu.zip
(902 Bytes) Downloaded 482 times
AVT896.zip
(335.75 KiB) Downloaded 485 times
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

Hvala morski.
Kolega će ipak programirati vođenje žice što mi je najbitnije, a namatanje će biti izvedeno DC motorom.
Sad ja malo kuburim sa mehanikom, ali radi se na motalici...
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Motalica za transformatore

Post by morski_pas »

User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

Da.
Da imam navojno vreteno vec bi odavno uzeo neki gotov primjer sa neta. Hocu iskoristiti motor i vodilice od printera sto sam nabavio od tebe a to je sa remenom i to malo komplicira stvar. Barem meni jer nisam programer a ne nalazim da je netko radio na taj nacin...svi primjeri su sa navojnim vretenom koje puno manje pomjeri zicu nego ovaj primjer. No kaze kolega da nece biti problem.
Trenutno cekam dijelove pa da rijesim sve oko DC motora. Nakon toga slijedi probni program za mjerenje
cijelog hoda vodilice, duljinu podijeliti na broj koraka koji je motor napravio pa cemo odmah znati i kolio
koraka treba za pojedinu debljinu zice po jednom krugu.
U probnoj varijanti na displeju ce se brojati namotaji, trenutni RPM i koji je korak odabran (debljina žice).
Prvi red zice ce ujedno biti i mjerenje sirine jezgre upis u eeprom i dalje ide automatski.
Evo slike trenutnog stanja..
Image
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Motalica za transformatore

Post by morski_pas »

super još malo pa gotovo :P ,idemo na pivo kad budeš gotov
LP Marijan
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Motalica za transformatore

Post by Emigrant »

a što kažete na ovaj brojač .... http://paja-trb.cz/konstrukce/kabelometr.html ?
User avatar
milan-markovic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 24-05-2014, 10:54
Location: Aleksinac

Re: Motalica za transformatore

Post by milan-markovic »

Zdravo drugari evo da se nadovezem i ja na ovu temu poceo sam da pravim motalicu sa automatskim slaganjem zice.Za redjanje zice imam navojno vreteno trpezni navoj sa korakom 2.5mm po krugu .Za pogon tog vretena koristio bih step motor ali neznam koja jacina bi mi trebala jer slaganje zice bi islo do 1.5mm debljine zice.Da li bih mogo motor nema23 unipolarni 1.5 ampera da zavrsi poso ili mora jaci jer nisam do sada nista radio sa step motorima pa mi zato treba vasa pomoc.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Motalica za transformatore

Post by Feko »

Feko wrote:Da.
Da imam navojno vreteno vec bi odavno uzeo neki gotov primjer sa neta. Hocu iskoristiti motor i vodilice od printera sto sam nabavio od tebe a to je sa remenom i to malo komplicira stvar. Barem meni jer nisam programer a ne nalazim da je netko radio na taj nacin...svi primjeri su sa navojnim vretenom koje puno manje pomjeri zicu nego ovaj primjer. No kaze kolega da nece biti problem.
Trenutno cekam dijelove pa da rijesim sve oko DC motora. Nakon toga slijedi probni program za mjerenje
cijelog hoda vodilice, duljinu podijeliti na broj koraka koji je motor napravio pa cemo odmah znati i kolio
koraka treba za pojedinu debljinu zice po jednom krugu.
U probnoj varijanti na displeju ce se brojati namotaji, trenutni RPM i koji je korak odabran (debljina žice).
Prvi red zice ce ujedno biti i mjerenje sirine jezgre upis u eeprom i dalje ide automatski.
Evo slike trenutnog stanja..
Image
Ovo je ipak završilo kao neuspjeli projekt :cry:
Od motalice se odustalo zbog nedostataka programske podrške :roll:
Post Reply